Vizita.si
Takoj, ko se pojavi opeklina, si lahko pomagate z izdelki, ki jih kupite v lekarni, kot so geli za pomiritev kože in kreme za boljšo regeneracijo, lahko pa si pomagate tudi z domačimi pripravki.

Zdravje

Nasveti, kako ublažiti sončne opekline

K.B.
19. 08. 2016 08.19
4

V teh dneh bodo številni poležavali na plaži ali pa jih bo sonce opeklo med rekreacijo v naravi. Prav zato je tu nekaj nasvetov, kako si pomagati, če smo s sončenjem pretiravali.

Opekline kože so prvi znak poškodbe kože, ki jih lahko takoj po nastanku blažimo.
Opekline kože so prvi znak poškodbe kože, ki jih lahko takoj po nastanku blažimo.FOTO: iStockphoto
Prva poškodba kože zaradi prekomernega sončenja se pokaže z opeklino kože, ki je neprijetna, boleča in smo jo vsi zagotovo že kdaj izkusili. V najhujših primerih lahko močne opekline privedejo do otekanja kože in mehurjev na koži, včasih pa celo do simptomov gripe, kot so povišana telesna temperatura, slabost, glavobol in slabo počutje. Sicer pa se navadno soočimo z rdečo kožo, ki peče in se pozneje lahko olupi.
Takoj, ko se pojavi opeklina, si lahko pomagate z izdelki, ki jih kupite v lekarni, kot so geli za pomiritev kože in kreme za boljšo regeneracijo, lahko pa si pomagate tudi z domačimi pripravki.
Takoj, ko se pojavi opeklina, si lahko pomagate z izdelki, ki jih kupite v lekarni, kot so geli za pomiritev kože in kreme za boljšo regeneracijo, lahko pa si pomagate tudi z domačimi pripravki. FOTO: iStockphoto

Da bi čim prej pomirili opečeno kožo, lahko nanjo nanesemo kremo ali gel za boljšo regeneracijo kože. Ta bo kožo pomirila in jo navlažila. Lahko pa si pomagate tudi z naravnimi pripomočki. Eden najbolj poznanih je navadni jogurt, ki zmanjša bolečino kože in pomiri razdraženost. Jogurt nanesete na prizadete predele kože, ga na njej ohranite nekaj minut, da se strdi, nato pa ga nežno obrišite z vlažno brisačo ali sperite z vodo. Podobno lahko pomaga tudi zeleni čaj ali kamilični čaj, ki blažita srbečico in pomirita kožo. Lahko si pripravite tudi kopel iz kamiličnega čaja ali ovsa, ki ga natresete v kad za pol ure in se nato potopite vanj. Oves bo pomagal pri regeneraciji kože, kopel pa bo dodobra navlažila vašo kožo.

Pomagajo tudi hladni obkladki, s katerimi kožo hladite takoj po opeklini. V bombažno cunjo zavijte ledene kocke in z njimi hladite prizadeta področja. Če je opečen večji del telesa, bo blagodejno deloval tudi hladen tuš ali hladna kopel.

Izjemno učinkovito blažilno sredstvo ob opeklinah kože je tudi gel aloe vere. Gel, narejen iz te zdravilne rastline, ki je že dolgo poznana po blagodejnih učinkih na kožo, lahko kupite v lekarni, lahko pa si pomagate tudi s sokom rastline, ki ga pridobite tako, da odlomite list aloe vere in počakate, da se iz njega pocedi zdravilni sok. Tega naneste direktno na kožo in počakate, da se vpije. Na kožo blagodejno delujejo tudi kreme z vitaminom E.

Izjemno učinkovito blažilno sredstvo ob opeklinah kože je tudi sok aloe vere.
Izjemno učinkovito blažilno sredstvo ob opeklinah kože je tudi sok aloe vere.FOTO: iStockphoto

Če pri roki nimate čaja ali jogurta, lahko pomaga tudi gorčica, ki jo naneste na kožo, pustite, da se osuši in jo narahlo sperete. Vsekakor pa se izognite nanašanju masla na kožo ali mastne kreme, saj lahko stanje le poslabšajo. Poleg tega pa tudi kremam, ki vsebujejo alkohol (pozor, vsebujejo ga tudi nekateri izdelki iz aloe vere) in gelom za tuširanje, ki sušijo kožo.

Mehurjev ne prebadajte

Če so se na koži pojavili mehurji, jih nikar ne predirajte. Ti se napolnijo s tkivno tekočino, imenovano serum, ki izvira izpod vrhnjih plasti kože in pomaga pri obnavljanju kože. Sčasoma namreč tkivo reabsorbira serum, oblikuje novo plast kože, zunanja plast kože pa bo sama odpadla. Če boste predrli mehur, boste prekinili normalen proces zdravljenja, poveča pa se tudi možnost okužbe. Če mehur kljub vsemu poči, ga sterilno povezujte, dokler se koža ne pozdravi.

Sprva velja opozorilo, da izpostavljanje sončnim žarkom ne predstavlja le trenutne nevarnosti, ki vam bo zaradi boleče kože uničila kakšen dan na dopustu, ampak lahko na dolgi rok privede tudi do najhujšega – raka kože.
Sprva velja opozorilo, da izpostavljanje sončnim žarkom ne predstavlja le trenutne nevarnosti, ki vam bo zaradi boleče kože uničila kakšen dan na dopustu, ampak lahko na dolgi rok privede tudi do najhujšega – raka kože.FOTO: iStockphoto


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662