Si lahko predstavljate, da jeste hrano, ki vsebuje strupe, kot je arzen? Ne glede na to, kakšen je vaš odgovor, resnica je, da se ta nahaja v živilih, ki jih uživamo. Težki kovini, kot sta svinec in arzen, se lahko namreč iz zemlje prenašata na zelenjavo, ki je gojena v njej. ’’Tako lahko korenina ingverja vsebuje sledove arzena ali drugih kovin, medtem ko teh v koruzi ne boste našli,’’ pojasnjuje Clifford Coles, strokovnjak za varnost hrane in predsednik kalifornijskega društva za mikrobiologijo. K sreči so količine sledi v zelenjavi tako majhne, da ni potrebe za paniko.
Rakotvorne snovi v cvrti hrani
Ste že slišali za akrilamid? Gre za kemijsko snov, ki jo najpogosteje najdemo v škrobnih živilih po cvrtju ali pečenju. Našli so jo v pokovki, pripravljeni v mikrovalovni pečici, pa tudi v krompirjevem čipsu. Nekatere raziskave ga celo povezujejo z razvojem rakavih obolenj. Kljub vsemu pa je te snovi malo, a ker je v živilih, ki niso zdrava, svetujemo, da z njimi ne pretiravate.
Rdeča živila iz žuželk
Bi jedli hrano, če bi vedeli, da vsebuje delce žuželk? Če se vam je obrnilo v želodcu le ob tem, ko ste prebrali vprašanje, vam naslednji podatek ne bo všeč. Nekaterim proizvodom, ki so rdeče barve, namreč dodajajo barvo, ki jo pridobivajo iz žuželk, natančneje iz nekaterih vrst uši. A proizvajalci so se za to odločili, ker se je izkazalo, da je ta metoda bolj zdrava od uporabe umetnih barvil. Najpogosteje jih uporabljajo za sokove rdeče barve ali za jogurte.
Sol v konzervah ananasa
Da bi ananas v konzervi ohranil lepo rumeno barvo, mu proizvajalci dodajajo sol, čeprav se ta običajno ne uporablja za konzerviranje zelenjave. ’’Večina ljudi ve, da sol ni pretirano zdrava, a v taki kombinaciji je lahko še posebej nevarna, saj ljudje tu soli ne pričakujejo in tako ne vedo, da so jo zaužili,’’ pojasni Clifford Coles. Če spadate v skupino ljudi, ki mora še posebej paziti na količino zaužite soli, tako imejte v mislih, da ste jo s konzerviranim sadjem že nekaj vnesli v telo.
Amonijev sulfat v kruhu
Amonijev sulfat pogosto uporabljajo kot dodatek k številnim vrstam gnojila, a vsebuje ga tudi kruh, ki mu ga dodajajo za lepšo barvo. Seveda so uporabljene količine majhne in ne morejo ogrožati vašega zdravja, a kljub vsemu ni prijetno spoznanje, da to snov pogosto držimo v rokah ali še huje, jo s kruhom tudi pojemo.
Rakotvorna snov v marmeladi
Natrijev benzoat je snov, ki jo pogosto lahko najdemo v marmeladah, omakah, solatnih prelivih, sadnih nadevih, pivu in gaziranih brezalkoholnih pijačah. Uporablja se tudi za konzerviranje kumaric ali za nekatere prelive. Njena naloga je namreč, da uravnava kislost hrane. A natrijev benzoat se je izkazal kot rakotvoren, zaradi česar se mu proizvajalci skušajo izogibati oziroma ga uporabljajo v izjemno majhnih količinah.
Nevarne začimbe
Čeprav lahko silicijev dioksid škodi našemu zdravju, pa smo pogosto v stiku z njim. Zlasti ga dodajajo suhim živilom, da bi preprečili absorcijo vlage in s tem neužitnost živila. Dodajajo ga začimbam, žitaricam, juham v vrečkah in podobno. A tudi uporabljajo le majhne količine.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV