Vizita.si
Zobni implantati postajajo številka ena med rešitvami za manjkajoči zob, je pojasnil zobozdravnik Andrej Kovačič, dr. dent. med.

Zdravje

Fotografija razkrila, s čim se je spopadal

Katja Benčina
20. 05. 2014 08.12
0

Nadarjeni ameriški igralec Charlie Sheen je zaradi svojega ne prav zdravega življenjskega stila pred časom skorajda izgubil vse svoje zobe, a težave rešil z zobnimi implantati. Ni pa igralec edini, ki mu je ta poseg pomagal do boljšega videza in ponovne normalne uporabe zob.

'Implantati pravzaprav omogočajo suvereno nošenje tretjih zob. Torej, da ima posameznik, ki jih nosi, občutek, kot da so zobje njegovi, '' pojasni zobozdravnik Michael Dvorak, dr. dent. med.
'Implantati pravzaprav omogočajo suvereno nošenje tretjih zob. Torej, da ima posameznik, ki jih nosi, občutek, kot da so zobje njegovi, '' pojasni zobozdravnik Michael Dvorak, dr. dent. med. FOTO: Aljoša Kravanja

Zobni implantati postajajo vse bolj priljubljen način nadomeščanja manjkajočih zob, pa naj gre za en manjkajoči zob, delno brez zobo ali popolnoma brezzobo čeljust. Tako ni nenavadno, da se zanj odloča vse več hollywoodskih igralcev, pa tudi navadnih smrtnikov.

Zobni vsadki
Zobni vsadki FOTO: Aljoša Kravanja
Zobni implantati namreč prinesejo veliko spremembo za pacienta, ki se spopada z manjkajočimi zobmi, saj so vgrajeni v kost in posamezniku dajo občutek, kot da ima znova svoje zobe. ''Implantati pravzaprav omogočajo suvereno nošenje tretjih zob. Torej, da ima posameznik, ki jih nosi, občutek, kot da so zobje njegovi, '' pojasni zobozdravnik Michael Dvorak, dr. dent. med. iz zobozdravstvene ordinacije Dental Plan v Slovenski Bistrici in doda: ''To pomeni, da se zaradi pritrjenih zob znova lahko prične sproščeno obnašati, ker se počuti varno, nima nekih predsodkov hoditi v družbo, jesti, peti in tako dalje.'' Poleg tega zobni vsadki preprečijo izgubo čeljustne kosti in pomagajo pri razbremenjevanju organov pri prebavi, ki so lahko bolj obremenjeni, če hrane ne zgrizemo pravilno.

Z dr. Dvorakom njim se strinja tudi zobozdravnik Andrej Kovačič, dr. dent. med., iz Ljubljane, ki pravi, da so zobni vsadki ena zadnjih najbolj učinkovitih načinov nadomeščanja zob. ''Povpraševanje po implantatih narašča. Razlogi za to pa so verjetno v osveščenosti pacientov, da poznajo to rešitev, da vedo, da je možno zobe nadomestitit tudi z drugačnimi rešitvami, ne samo z mostički ali s protezami. Hkrati se tudi zobozdravniki bolj spoznavajo to rešitev, ki danes postaja številka ena.''

Svoj nasmeh si je z zobnimi vsadki polepšala tudi nekdanja manekenka, igralka in modna oblikovalka Christie Brinkley, ki je letos dopolnila 60 let.
Svoj nasmeh si je z zobnimi vsadki polepšala tudi nekdanja manekenka, igralka in modna oblikovalka Christie Brinkley, ki je letos dopolnila 60 let. FOTO: Profimedia

V nekaterih primerih je manjkajoči zob možno s posebno tehniko nadomestiti že v eni uri, sicer pa poseg običajno poteka tako, da pacient prejme zobni vsadek, nato počaka tri do štiri mesece, da se implantat vraste v kost, sledi pa še drugi del, ko mu zobozdravnik pritrdi še zobno krono. ''Vstavitev vsadka je samo en del, ko dobi še krono pa pacient zopet dobi možnost neoviranega žvečenja, funkcije, estetike, govora in tako naprej,'' še pojasni dr. Dvorak.

Poseg, ki poteka v lokalni anesteziji, ni boleč. Tudi okrevanje po njem ni težko. ''Popolnoma vsi pacienti brez izjeme mi nazaj prinesejo protibolečinske tabletke, kar pomeni, da ne more biti prav nič boleče. Lahko pride do otekline, da bi kaj bolelo pa ne. Ob koncu posega pa so izjemno zadovoljni. Ko nekdo dobi nazaj fiksne zobe in nima več snemnih, tako kot jih imaš pri protezi, vam ne morem povedati, kako lahko s tem osrečim pacienta oziroma kaj jim dam za nadaljnje življenje,'' zatrjuje zobozdravnica Tina Fabjan, dr. dent. med., ki prav tako prisega na nadomeščanje zob s pomočjo implantatov.

A pozor!

Previdnost pa je potrebna, ko gre za kakovost zobnih vsadkov. Na trgu so namreč tudi plagiati, ki so iz slabših materialov, težave pa povzročajo tudi, ker so slabo izdelani.

Zobni vsadek
Zobni vsadek FOTO: Aljoša Kravanja
"Predvsem se težave pojavijo v obliki vnetij in izgube kosti okrog implantata, lahko celo z izgubo samega implantata in posledično tudi protetičnega nadomestka," pojasnjuje Igor Rozman, izvršni direktor nemške znamke implantatov Bredent.

Eden največjih strokovnjakov implantologije Nemec prof. dr. Manfred Lang iz Implantološkega centra IFZI v Nürnbergu, ki je pred kratkim obiskal Slovenijo in prisega na implantate znamke Bredent, pojasnjuje: ''Razlike v kvaliteti so zelo različne. Imamo zelo drage vsadke in poceni vsadke. A po mojih izkušnjah, ki jih imam v 40 letih dela impantološke terapije, je le najboljši sistem implantatov dovolj dober za kosti mojih pacientov. Na tem področju res nima smisla varčevati pri denarju in se odločiti za poceni sistem implantatov, saj ne more prinesti enakih rezultatov kot dober sistem. Ko se odločiš za poceni sistem, je prognoza procesa rekonstrukcije zmanjšana. To pomeni, da se kasneje pojavljajo problemi,'' je pojasnil.

Pacient ima tako pravico vedeti, katere zobne vsadke ima vsajene in o tem lahko tudi zahteva informacijo. Je najbolje zobni vsadke vsaditi takoj po tem, ko izgubimo zob, saj v nasprotnem primeru lahko pride do izgube čeljustne kosti. ''Če implantat vsadimo dovolj zgodaj, ne pride do izgube čeljustne kosti in na ta način lažje ohranimo tudi že obstoječe zobe. Zobni vsadki tako ne izboljšajo le kvalitete pacientovega življenja, ampak tudi njegovo zdravje,'' še doda prof. dr. Manfred Lang.

Če se odločate za nadomestitev manjkajočega zoba z zobnim vsadkom, si lahko več o njih preberete tudi na tej spletni strani.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662