Ne le korenček – da boste še dolgo dobro videli, poskrbijo tudi bučke. Če mislite, da vsebujejo veliko beta karotena le živila močne oranžne ali rdečkaste barve, se motite. Tudi bučke se lahko pohvalijo z njim, imajo pa tudi precej luteina in zeaksantina, dveh manj pogostih beta karotenov, ki sta ravno tako zelo dobrodejna.
Dušenje jim ne škodi
Raziskave so pokazale, da je najboljši način za pripravo bučk dušenje, saj tako izgubijo najmanj vitaminov in mineralov. Teh je zelo veliko v lupini, zato te ne odstranjujte; če je le mogoče, izberite takšne, ki so bile pridelane čim bolj ekološko, da na njih ni strupov. Raziskave so pokazale še, da jim ne škodi niti zamrzovanje.
Zelo antioksidantne in blagodejne za srce
Poleg karotenov bučke vsebujejo vitamine B-kompleksa ter vitamin C pa dva minerala – mangan in kalij. Zaradi slednjega pomagajo uravnavati krvni tlak, kar zmanjša tveganje za bolezni srca. K temu pripomore tudi vitamin C, saj preprečuje, da bi se vaše žile zamašile. B-kompleks pa uravnava krvni sladkor, zaradi česar imate manjšo možnost, da vas preseneti sladkorna bolezen.
Še vlaknine in omega-3 maščobe
Vlaknine ščitijo vaše črevesje, izboljšujejo prebavo, zaradi njih ostanete siti dlje časa. Omega-3 maščobne kisline delujejo protivnetno, uravnavajo raven holesterola v krvi, prav tako vplivajo blagodejno na tlak. Ker jih naše telo ne more proizvesti samo, jih moramo nujno zaužiti s hrano. Ker bučke delujejo protivnetno in antioksidantno, tudi ščitijo pred rakom.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV