Vizita.si
Če počnete vse enako kot prej, se kljub temu redite, je morda vzrok resnejši.

Zdravje

Ne morete shujšati? Morda je vzrok resnejši

K.B.
12. 03. 2012 08.20
7

Če ste začeli uživati več kalorij in vadite manj kot običajno, potem naj vas ne preseneti, če boste pridobili na teži. A kaj, če počnete vse enako kot prej, a se kljub temu redite? Potem je čas, da se malo bolj poglobite v to, kaj se dogaja z vašim telesom.

Če počnete vse enako kot prej, se kljub temu redite, je morda vzrok resnejši.
Če počnete vse enako kot prej, se kljub temu redite, je morda vzrok resnejši.FOTO: iStockphoto
Pomanjkanje spanja

Pomanjkanje spanja lahko povzroči pridobivanje teže. Ko smo neprespani in brez energije, se v telesu spremeni nivo hormonov, zaradi česar se povečata lakota in apetit. Telo si skuša količino energije povečati s hrano, zato takrat pogosto posegamo po visokokalorični hrani, ki pa nas kaj hitro spet pusti lačne. V tem primeru je bolje, da pojemo lahek obrok in se dobro naspimo.

Stres

Ko naše življenje postane preveč napeto, se v našem telesu vključi program za preživetje: Poveča se količina kortizola – stresnega hormona, ki poveča apetit. Poleg tega si, ko smo pod stresom, pogosto ne vzamemo časa za kosilo, ampak vase na hitro "zbašemo" kakšno slaščico, ki nas začasno nasiti, a poskrbi tudi za odvečno maščobo na telesu.

Ko smo neprespani in brez energije, se v telesu spremeni nivo hormonov, zaradi česar se povečata lakota in apetit.
Ko smo neprespani in brez energije, se v telesu spremeni nivo hormonov, zaradi česar se povečata lakota in apetit. FOTO: iStockphoto

Antidepresivi

Pridobivanje teže je lahko stranski učinek antidepresivnih zdravil. Ker je ponavadi potrebno dolgotrajno zdravljenje, na račun le-teh lahko pridobite celo do 25 odstotkov svoje telesne teže. V tem primeru se pogovorite s svojim zdravnikom, da vam priporoči kakšno drugo obliko antidepresivov, ki bodo na vaše telo delovali drugače in imeli manj stranskih učinkov. Pri tem ne pozabite, da nekateri ljudje po zdravljenju z antidepresivi pridobijo na teži preprosto, ker se počutijo bolje in imajo boljši apetit.

Steroidna zdravila

Zastajanje vode in povečan apetit sta glavna stranska učinka jemanja steroidnih zdravil, ki vplivata na pridobivanje kilogramov. Stranski učinki so seveda odvisni predvsem od količine in trajanja zdravljenja, najpogosteje pa ljudje opazijo, da se jim je maščoba začela nalagati na obrazu, vratu in trebuhu.

Zdravila, ki še povzročajo povečanje telesne teže

Antipsihotiki (za zdravljenje motenj razpoloženja, kot so shizofrenija in bipolarna motnja), zdravila proti migrenam, epileptičnim napadom, visokemu krvnemu tlaku, sladkorni bolezni so še tista, ki lahko prav tako vplivajo na telesno težo. Če opazite, da ste se zredili, odkar jemljete zdravila, se o tem pogovorite s svojim zdravnikom, ki vam bo lahko predpisal druga zdravila, če bo ocenil, da je to za vas najbolje.

Antiderpesivi, antipsihotiki, zdravila proti migrenam, epileptičnim napadom, visokemu krvnemu tlaku, sladkorni bolezni so tista, ki lahko prav tako vplivajo na povečanje telesne teže.
Antiderpesivi, antipsihotiki, zdravila proti migrenam, epileptičnim napadom, visokemu krvnemu tlaku, sladkorni bolezni so tista, ki lahko prav tako vplivajo na povečanje telesne teže.FOTO: iStockphoto

Morda niso krive kontracepcijske tablete

Čeprav obstaja prepričanje, da se pri jemanju kontracepcijskih tablet, ki vsebujejo hormona estrogen in progesteron, močno poveča telesna teža, še ni dovolj dokazov, da bi to lahko trdili. Navadno gre bolj za to, da ženske pri jemanju kontracepcijskih tablet začnejo zadrževati vodo v telesu, kar je le začasen stranski učinek, ki sčasoma izzveni.

Hipotiroidizem

Pri hipotiroidizmu ščitnica ne tvori dovolj hormonov, kar se kaže v pogosti utrujenosti, občutku šibkosti, mraza in pridobivanju kilogramov. Brez zadostne količine ščitničnega hormona se namreč metabolizem upočasni, zaradi česar se lahko poveča telesna teža. Pojav je pogostejši pri ženskah, še posebej po 40. letu. K razvoju bolezni lahko prispevajo tudi dedni dejavniki. Zdravljenje z zdravili lahko zmanjša učinke pridobivanja teže.

Pri hipotiroidizmu ščitnica ne tvori dovolj hormonov, kar se kaže v pogosti utrujenosti, občutku šibkosti, mraza in pridobivanju kilogramov.
Pri hipotiroidizmu ščitnica ne tvori dovolj hormonov, kar se kaže v pogosti utrujenosti, občutku šibkosti, mraza in pridobivanju kilogramov. FOTO: iStockphoto

Za vse ni kriva menopavza

Čeprav se v času menopavze zniža nivo estrogena, ta najpogosteje ni razlog za pridobivanje telesne teže. Pogosteje je vzrok v tem, da se s starostjo metabolizem upočasni in tako pokurite manj kalorij, to pa še poslabšata pomanjkanje vadbe in nezdrava prehrana. Ali težo pridobivate zaradi menopavze ali zaradi drugih dejavnikov, lahko ugotovite tudi tako, da preverite, kje se vam je v zadnjem času nabralo več maščobe. Navadno se zaradi menopavze ta nabira okrog pasu, in ne na bokih in nogah.

Coushingov sindrom

Nepojasnjeno pridobivanje telesne teže je lahko tudi posledica Cushingovega sindroma, stanja, pri katerem je telo izpostavljeno preveliki količini hormona kortizola. Ta sindrom je pogosto posledica jemanja steroidnih zdravil za astmo, artritis ali lupus. Lahko se pojavi tudi, če nadledvične žleze proizvajajo preveč hormonov ali je posledica tumorja. Pridobivanje teže zaradi Coushingovega sindroma je izrazito predvsem na predelih obraza, vratu, zgornjem delu hrbta in okrog pasu. Več simptomov najdete tukaj.

Sindrom policistični jajčniki

Ženske s sindromom policističnih jajčnikov imajo različne simptome, kot so nagnjenost k povečani telesni teži, čezmerna poraščenost in akne. Kaže, da jajčniki pri tej bolezni tvorijo preveč moških spolnih hormonov, zaradi česar sindrom policistističnih jajčnikov povzroča neredne menstrualne cikle in zmanjšano plodnost. Ženske s tem stanjem so tudi odporne na inzulin, kar pa naj bi bilo krivo za dodatne kilograme. Maščoba se najpogosteje nalaga okrog trebuha, kar pa pomeni, da je ženska tudi bolj nagnjena k boleznim srca in ožilja.

Ste opustili kajenje?

V povprečju ljudje, ki prenehajo kaditi, pridobijo nekaj kilogramov, saj zaradi pomanjkanja nikotina občutijo lakoto in jedo pogosteje (ta občutek v nekaj tednih izgine). Poleg tega ima hrana boljši okus in lahko pride do prenajedanja. Kljub vsemu ima opustitev kajenja številne druge prednosti, zato je na ta račun vredno pridobiti tudi kakšen dodaten kilogram. Z opustitvijo kajenja boste zmanjšali možnosti za številne kronične bolezni, kot so rak ustne votline, žrela, požiralnika, grla, želodca, trebušne slinavke, ledvic, vratu maternice, sečnega mehurja in raka pljuč. Poleg tega ta razvada povzroča bolezni srca in ožilja, kronične obstruktivne pljučne bolezni, vpliva na možnost zanositve in impotenco, na razvoj očesne mrene, levkemije in zmanjšano delovanje imunskega sistema.

Pravilo 1: Četudi pridobivate telesno težo, nikar ne prenehajte jemati svojih zdravil, preden se o tem ne pogovorite s svojim zdravnikom.

Pravilo 2: Ne primerjajte se z ljudmi, ki jemljejo isto vrsto zdravila kot vi. Naše telo se namreč lahko popolnoma drugače odzove na isto zdravilo.

Pravilo 3: Ne zganjajte panike. Morda je pridobivanje teže le posledica zadrževanja vode v vašem telesu, kar pa ni enako pridobivanju maščobe, ki se jo je težko znebiti. Veliko možnosti je, da bodo stranski učinki izzveneli, ko boste zdravljenje zaključili.

Pravilo 4: S svojim zdravnikom se pogovorite o drugih možnostih. Morda obstaja drugo zdravilo, ki bo na vas drugače učinkovalo.

Pravilo 5: Ugotovite vzrok pridobivanja teže. Če ta ni posledica jemanja zdravil ali kakšne bolezni, je morda čas, da se spravite v telovadnico in začnete zdravo jesti.

 

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650