Vizita.si
Stopala vam bodo hvaležna za vsako minuto, ki jim jo boste posvetili!

Zdravje

Ne pozabite na nego stopal!

Nataša Jurca
04. 04. 2011 08.12
0

Človeško stopalo je prava umetnina. Je močno, fleksibilno in funkcionalno oblikovano ter deluje odlično, brez pritoževanj. A le če zanje redno in ustrezno skrbite. Kakšna je pravilna nega stopal?

Stopala vam bodo hvaležna za vsako minuto, ki jim jo boste posvetili!
Stopala vam bodo hvaležna za vsako minuto, ki jim jo boste posvetili!FOTO: iStockphoto
Stopalo tvori 26 kosti, 33 sklepov in mreža 100 kit, mišic in vezi, da ne govorimo o krvnih žilah in živčevju. Glede na to, koliko nege jim posvečamo, so izjemno hvaležna in trpežna, vendar pa včasih tudi stopala popustijo pod pritiskom. Kako jih pravilno negovati?

Komponente stopal delujejo v sodelovanju in dnevno prenašajo neverjeten pritisk. Povprečen dan hoje lahko primerjamo s prenašanjem več sto ton bremena. To je tudi razlog, zakaj so stopala podvržena poškodbam bolj kot drugi deli telesa.

Bolečine v stopalih predstavljajo najpogostejšo zdravstveno težavo. Čeprav so nekatere bolečine lahko dedne, so ponavadi posledica zanemarjanja in zlorabe. Študije so pokazale, da ima vsaj enkrat v življenju s stopali težave kar 75 odstotkov ljudi. Obstaja kar nekaj sistematičnih bolezni, ki jih najprej opazimo na stopalih, na primer diabetes, težave s prekrvavitvijo, anemija ali bolezni ledvic, poleg tega pa tako artritis kakor tudi protin velikokrat najprej napadeta sklepe na stopalih.

Bolečina v stopalih močno vpliva na kakovost posameznikovega življenja, zato je potrebno stopala redno in pravilno negovati.
Bolečina v stopalih močno vpliva na kakovost posameznikovega življenja, zato je potrebno stopala redno in pravilno negovati.FOTO: iStockphoto

Posebna nega

Stopala si za vse, kar za vas naredijo tekom življenja, zaslužijo posebno nego. Da bi vaše noge ostale zdrave, je pomembno, da poznate nekaj najpogostejših bolezni, ki prizadenejo stopala, zapomnite pa si, da samostojno zdravljenje, brez posvetovanja z zdravnikom, manjšo težavo velikokrat lahko spremeni v veliko in je zato odsvetovano. Najpogostejše bolezni stopal so:

Žulj. Nastane, ko koža drgne ob nekaj, običajno čevelj. Žulja ne predirajte, temveč oblepite z obližem, nato pa pustite, da se sam osuši in odpade. Pazite, da bodo vaše noge suhe in da boste preprečili drgnjenje noge ob čevelj z debelimi nogavicami ali oblazinjenimi čevlji. Če se žulj predre, območje razkužite, namažite z antiseptikom in prekrijte s sterilnim obližem.

Atletsko stopalo. Gre za glivično kožno bolezen, ki se običajno razvije med prsti in se lahko ob neustreznem zdravljenju razširi na druge dele telesa. Znaki atletskega stopala so suha koža med prsti na nogi, ki se lušči in srbi, vnetje te kože, lahko pa nastanejo tudi mehurji. Okužbo preprečite z vsakodnevnim umivanjem stopal, ki jih nato dobro osušite in namažite s kremo proti glivicam. Redno menjujte nogavice, razkužite čevlje in nosite zgolj naravne materiale. Pustite nogo, da diha.

Kurje oko. Gre za skupek odmrlih poroženelih kožnih celic, ki pod kožo rastejo v stožčasti obliki, prodirajo v spodnje plasti kože in pritiskajo na živce ter so posledica pretesnih čevljev, ki pritiskajo kožo ob kost. Ob pritisku na kurje oko se pojavi močna in pekoča bolečina. Ob pojavu kurjega očesa obvezno obiščite zdravnika, nikar se ga ne lotevajte sami!

Smrad. Neprijeten vonj, ki ga oddajajo noge, je posledica prekomernega znojenja. Na stopalih imamo namreč več kot 250.000 žlez znojnic, zato je redna dnevna higiena obvezna. Redno menjujte nogavice, tudi večkrat dnevno, čevlje pa nosite izmenično, da se bodo lahko vmes prezračili. Pomagajte si z otroškim pudrom, lahko pa noge namočite v mešanico kisa in vode.

Neprijeten vonj je pogosta težava, ki nam jo povzročajo stopala. Redno umivanje nog, preobuvanje nogavic in zračenje čevljev vam bodo zagotovo v pomoč.
Neprijeten vonj je pogosta težava, ki nam jo povzročajo stopala. Redno umivanje nog, preobuvanje nogavic in zračenje čevljev vam bodo zagotovo v pomoč.FOTO: iStockphoto

Vraščeni nohti. Gre za vraščanje nohtov v kožo, kar pogosto povzroči infekcijo. Vraščeni nohti so običajno posledica pritiska čevljev, poškodbe, glivične okužbe, dednosti ali slabše strukture stopala. Nohte na nogah je zato treba rezati ravno, strokovnjaki pa svetujejo, naj bodo odrezani nohti malenkost daljši od prsta, da se ne bodo mogli zarasti v kožo. Če pride do infekcije vraščenega nohta ali bolečine, obiščite zdravnika, ki bo odstranil vraščeni del nohta.

Kako poskrbeti za stopala?

Bolezni in motnje na stopalih lahko močno vplivajo na mobilnost posameznika in kakovost njegovega življenja, poleg tega pa si zdrava stopala ključ do dobrega zdravja in boljšega počutja, zato:

- ne prezirajte bolečine v stopalu;

- redno pregledujte svoja stopala, bodite pozorni na spremembe barve in temperature stopal, na glivična vnetja, opazujte nohte na nogah in spremljajte morebitne ranice;

- stopala si redno umivajte, še posebej med prsti, predvsem pa stopala po umivanju dobro zbrišite;

- nohte na nogah strizite naravnost in ne prekratko, sladkorni bolniki ali osebe s slabo prekrvavitvijo in srčnimi boleznimi naj za obrezovanje nohtov poiščejo pomoč;

- kupujte dovolj velike, ne pretesne čevlje;

- kupujte in obuvajte čevlje, ki so prilagojeni vašim aktivnostim;

- menjujte čevlje in ne nosite vsak dan istih, da se bodo lahko ti med nošnjo prezračili in osušili;

- izogibajte se hoji z bosimi stopali, še posebej v fitnesih, savnah in na bazenih;

- pri uporabi domačih pripravkov in načinov zdravljenja poškodb stopal bodite previdni, saj lahko domače zdravljenje manjšo težavo sprevrže v hujšo;

- če imate sladkorno bolezen, redno obiskujte zdravnika, vsaj enkrat letno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662