Evropske študije, dve so izvedli v Švici in eno na Škotskem, so pokazale, da navadni repuh deluje proti alergijam tako učinkovito kot zdravila proti alergiji. “Do smrčanja pride zaradi hitrega premikanja zraka gor in dol po žrelu, kar povzroči vibracije in premikanje mehkonebnega jezička ter zvok smrčanja. Navadni repuh pomaga zmanjšati pretok zraka, zato se nosne poti odprejo, dihanje upočasni in smrčanje zmanjša,“ razlaga farmacevt Michael Breus.
Petje
Ne pretiravajte z mlečnimi izdelki
Vse je povezano z vlago. Mlečni izdelki v telesu pustijo sledi sluzi. “Samo pomislite na to, kakšen je videti sir, če se navlaži,“ pravi Elizabeth Trattner, akupunkturistka in zdravnica kitajske medicine v Miami Beachu. “Podobno, kakor kepa sluzi. In ker organizem težko prebavlja mlečne izdelke, lahko pride do oslabitve mišic, tudi tistih, ki se nahajajo v sapniku.“ Zato Trattnerjeva priporoča štiri- do šesttedensko testiranje. “Poskusite nekaj tednov zmanjšati ali pa čisto prenehati z uživanjem mlečnih izdelkov, mogoče vam bo pomagalo. Dodati pa je treba, da smrčanje povzročajo tudi zamašen nos in alergije.“
Zamenjajte prehrano
“Eden glavnih vzrokov smrčanja je oteklost ali vnetje nosnega in žrelnega tkiva,“ pravi Tom Potisk. In ker hrana, kot so mlečni izdelki, povzročajo oteklost, Potisk priporoča uživanje živil, ki delujejo protivnetno. Namesto mlečnih izdelkov tako uživajte sadje (razen pomaranč), zelenjavo (razen koruze), stročnice (razen soje), oreščke (razen arašidov) in mlečne nadomestke (kot sta na primer riževo in mandljevo mleko). “Ljudje, ki so preizkusili ta način zdravljenja smrčanja, so poleg tega poročali, da se jim je izboljšalo tudi počutje. Bili so bolj polni energije, izgubili so odvečne kilograme, izboljšala pa se jim je tudi sposobnost koncentracije,“ še dodaja. Vendar pa ta postopek zdravljenja zahteva veliko potrpljenja in vztrajnosti. Rezultati so namreč lahko vidni že v nekaj dneh ali pa šele po šestih tednih.
Po mnenju strokovnjakov naj bi fosfolipidi, spojine, ki jih najdemo v bananah, pomagali zmanjšati pritisk zraka na žrelo med spanjem. In zakaj ravno 'smoothie'? Znanstveniki so v ustih prostovoljcev zasledili višji nivo fosfolipidov, ko so prostovoljci pili smoothie, kot ko so jedli cele banane.
Indijski ginseng
Vsi vemo, da smrčanje povzroča prekomerna telesna teža. Mnogo ljudi pa se ne zaveda, da tudi smrčanje povzroča pridobivanje odvečnih kilogramov. Ko se zbudimo, je nivo kortizola, stresnega hormona, v našem telesu običajno višji. Ker se ljudje, ki smrčijo, običajno pogosto prebujajo tudi med spanjem, se nivo kortizola pri njih zvišuje tudi ponoči. Ta hormon pa upočasnjuje metabolizem, slabi prebavo in poleg tega poškoduje mišice ter dviguje raven krvnega sladkorja. Zato Jordan Rubin, ki se ukvarja z ayurvedsko tradicionalno medicino, priporoča uživanje ashwagandhe oziroma indijskega ginsenga, ki znižuje raven kortizola in zmanjšuje smrčanje.
Zamenjajte vzglavnik!
Morda pa se razlog za vaše smrčanje skriva v vašem dodobra obrabljenem vzglavniku. Omislite si vzglavnik, ki bo vašo glavo med spanjem držal rahlo povzdignjeno in skupaj z vratom poravnano s hrbtenico. To bo odprlo vaše dihalne poti in zagotovo zmanjšalo smrčanje!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV