Vizita.si
Pokazalo se je, da imajo ženske, ki čistijo vsak dan, 17 odstotkov večje tveganje za razvoj bolezni pljuč kot preostali. Tiste, ki čistijo enkrat na teden, pa 14 odstotkov večje tveganje kot preostali.

Zdravje

Nekatera čistila lahko škodujejo vašemu zdravju! Preverite, katera

K.B.
31. 08. 2016 09.49
3

Ne marate čiščenja? Tu je izgovor, da se mu izognete. Snovi v čistilih za lahko povečajo tveganje za razvoj bolezni pljuč, je pokazala študija norveških strokovnjakov. Predvsem se izogibajte sprejem, svetujejo.

Pokazalo se je, da imajo ženske, ki čistijo vsak dan, 17 odstotkov večje tveganje za razvoj bolezni pljuč kot preostali. Tiste, ki čistijo enkrat na teden, pa 14 odstotkov večje tveganje kot preostali.
Pokazalo se je, da imajo ženske, ki čistijo vsak dan, 17 odstotkov večje tveganje za razvoj bolezni pljuč kot preostali. Tiste, ki čistijo enkrat na teden, pa 14 odstotkov večje tveganje kot preostali.FOTO: Thinkstock
Drgnjenje kuhinjskih tal ali ploščic v kopalnici običajno ni najbolj zabavno opravilo, a večinoma nimamo druge izbire. Ne samo, da ni najbolj zaželeno opravilo, pokazalo se je, da tudi ni najbolj zdravo. Kemikalije, ki so v sprejih in detergentih za čiščenje, so povezane z večjim tveganjem za razvoj bolezni pljuč, pravijo norveški strokovnjaki.
Če je možno, se izogibajte uporabi sprejev, saj večino kemikalij iz njih tudi vdihnemo.
Če je možno, se izogibajte uporabi sprejev, saj večino kemikalij iz njih tudi vdihnemo. FOTO: Thinkstock
Njihova študija je pokazala, da imajo ljudje, ki redno uporabljajo gospodinjske proizvode za čiščenje, večje tveganje za razvoj kronične obstruktivne pljučne bolezni (KOPB), ki vključuje kronični bronhitis in emfizem.

Študija je uporabila podatke raziskave o zdravju pljuč prebivalcev Evropske unije in je spremljala 5000 žensk v obdobju 20 let. Pokazalo se je, da imajo ženske, ki čistijo vsak dan, 17 odstotkov večje tveganje za razvoj bolezni pljuč kot preostali. Šlo je za ženske, ki se s čiščenjem stanovanj preživljajo in zato čistila uporabljajo vsakodnevno. A tudi tiste, ki samo redno čistijo svoj dom, imajo za kar 14 odstotkov večje tveganje za razvoj bolezni pljuč kot preostali.

Redno čiščenje stanovanj ali hiše namreč posameznika izpostavi določenim škodljivim kemikalijam, ki so v čistilih. Eden izmed teh je amoniak, ki draži dihalne poti. Tudi nekatere druge kemikalije lahko povzročajo alergije dihalnih poti in bolezni. (Več o tem spodaj) Vodja norveške raziskave Oistein Svanes iz Univerze Bergen je dejal, da bi ljudje morali bolj vedeti, s čim čistijo svoje bivalne prostore: ''Bolj moramo biti osveščeni o tem, kakšne kemikalije med čiščenjem sproščamo v zrak, saj te kemikalije tudi vdihnemo. Še posebej, če med čiščenjem uporabljamo spreje.''

Za KOPB boleha okoli 210 milijonov ljudi po svetu, v Sloveniji okoli 100.000 ljudi. Velika večina teh je kadilcev, okoli 5 do 10 odstotkov je nekadilcev. Ni pa le cigaretni dim, ki lahko povzroči KOPB, tudi škodljive snovi, ki jih vdihavamo med čiščenjem jih povzročajo.

Da so tudi ti izdelki problematični, se strinja tudi profesor Jørgen Vestbo iz Univerze v Manchesterju: ''Čistila lahko povečajo tveganje, zato bi se ljudje morali zavedati tega in narediti kar največ, da bi zmanjšali tveganje. Če ste zaskrbljeni glede zdravja svojih pljuč ali simptomov, ki so povezani morda tudi z delovnim mestom, se pogovorite s svojim zdravnikom.''

Izogibajte se čistilom, ki vsebujejo spodaj opisane snovi, Med čiščenjem dobro prezračite prostore.
Izogibajte se čistilom, ki vsebujejo spodaj opisane snovi, Med čiščenjem dobro prezračite prostore.FOTO: Thinkstock

Britanski strokovnjaki so že pred časom s kampanjo The Healthy Lungs for Life priporočili ljudem, naj pred uporabo čistil preverijo, kaj je v njih in se izognejo izdelkom, ki povečujejo tveganje za bolezni. Poleg tega naj natančno sledijo navodilom, ki so opisana na deklaraciji. Dejali so tudi, da je uporaba robčkov boljša kot uporaba spreja, saj v prostor sproščajo manj škodljivih snovi, ki jih lahko vdihnemo. Poleg tega so priporočili, da med čiščenjem prostorov poskrbimo za dobro prezračevanje.

Zadnja raziskava norveških strokovnjakov bo ta teden predstavljena na mednarodnem kongresu pulmologov v Londonu.

 

Katere snovi so škodljive?

Številne snovi v čistilih, ki jih uporabljamo doma, lahko povzročijo astmo. Najpogostejše so:

- Benalkonijev klorid (kvarternarna amonijeva spojina) – običajno se uporablja kot razkužilo v čistilih za čiščenje tal in trdnih snovi.
- Klor (natrijev hipoklorid) – uporablja se kot aktivna sestavina v belilu.
- Nekatere vonjave v čistilih, na primer citrus.
- Isothiazolinones – se uporablja v nekaterih tekočinah za pranje, kot so tekočine za pranje perila.

Vir: Healthy Lungs for Life

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650