Vizita.si
Za odstranitev večbarvne tetovaže je potrebnih več laserjev in predvsem tudi veliko posegov.

Zdravje

VIDEO: Nekoč tetovaža, danes brazgotina

Eva Doljak
31. 07. 2010 21.27
1

Ste vedeli, da je v Ameriki odstranjevanje tetovaž veliko bolj donosen posel kot samo tetoviranje? A odstraniti tatu je vse prej kot preprosto. In skoraj gotovo vam bo na mestu tetovaže ostala brazgotina.

''Številne barve, ki se danes uporabljajo za tetoviranje, sploh niso odobrene za uporabo na koži,'' pove mag. Metka Adamič, dr. med.
''Številne barve, ki se danes uporabljajo za tetoviranje, sploh niso odobrene za uporabo na koži,'' pove mag. Metka Adamič, dr. med.FOTO: Reuters
Pri tetoviranju vam bo tetovator v plast kože, ki je pod povrhnjico in se imenuje usnjica, s posebno pripravo vnašal barvilo, ki se nato razprši v usnjici in v kožnih celicah. Ob tetoviranju se hkrati aktivirajo tudi določene obrambne celice, ki sicer sodelujejo pri imunskem odzivu našega organizma in ki v kožne plasti vnešeno barvilo zaznavajo kot tujek. Zato ga prestrežejo in začnejo ''požirati'', vendar pa pri tem barvila zaradi njegovih fizikalnih lastnosti ne razgradijo, ampak sšasoma postane sestavni del usnjice.
O tetoviranju in odstranjevanju tetovaž smo povprašali dermatovenerologinjo mag. Metko Adamič, dr. med.
O tetoviranju in odstranjevanju tetovaž smo povprašali dermatovenerologinjo mag. Metko Adamič, dr. med. FOTO: osebni arhiv

Težava pri barvah za tetoviranje je predvsem v tem, da nikoli ni povsem jasno, kaj vsebujejo. Dermatovenerologinja mag. Metka Adamič pravi, da dandanes nikjer v svetu ne obstajajo normativi oziroma kontrolirani postopki za označevanje barvil, ki jih uporabljajo za tetovaže. ''Barve so registrirane kot kozmetična sredstva ali barvni dodatki, zato niso podvržena strogim regulativnim postopkom, ki so zahtevana za zdravila. Skrb vzbujajoča je pa je seveda kvaliteta samih pigmentov in na drugi strani tudi dodatkov, ki so barvam dodani,'' pravi mag. Metka Adamič, dr. med. ''In še več – številne barve, ki se danes uporabljajo za tetoviranje, sploh niso odobrene za uporabo na koži. Tako na primer nekateri ljudje za takšne postopke uporabljajo celo barve za tiskalnike in, verjeli ali ne, celo barve za avtomobile.''

Kaj vse lahko gre narobe?

Če boste po tetovažo odšli k izkušenemu in ustrezno izučenemu profesionalnemu tetovatorju, ki dela z sterilnimi pripomočki in v sterilnem okolju, je zelo majhna možnost, da bi prišlo do zapletov. Če pa se boste odravili k amaterju, ki ne upošteva higienskih standardov, se zavedajte, da lahko staknete kakšno okužbo z bakterijo, virusom ali glivicami. V skrajnem primeru lahko zaradi nesterilnih instrumentov staknete tudi virus hepatitisa B, C in HIV.

Lahko pa kljub temu, da vas tetovira profesionalec, ki upošteva vse potrebne higienske standarde, da vam kožo med posegom nenehno razkužuje in vas tetovira s sterilnimi instrumenti, vaše telo razvije reakcijo na barvilo za tetoviranje. ''Alergične reakcije lahko nastanejo lokalno, na mestu tetovaže, ali pa sistemsko – pri tem prizadenejo še druge organske sisteme. Pogosto pride do razvoja alergije na živo srebro, ki se običajno nahaja v rdečem barvilu (cinnabar), ki pa se na srečo uporablja le izjemoma. Kemična snov, imenovana parafenilenediamin, ki se tudi uporablja pri tetoviranju, neredko povzroči nastanek kontaktnega dermatitisa,'' še razloži sogovornica. Poleg tega se lahko alergična reakcija na kakšno sestavino pokaže šele čez nekaj let.

Za odstranitev večbarvne tetovaže je potrebnih več laserjev in predvsem tudi veliko posegov.
Za odstranitev večbarvne tetovaže je potrebnih več laserjev in predvsem tudi veliko posegov.FOTO: iStockphoto

Sicer pa dermatovenerologinja opozarja tudi, da so z vidika alergijskih reakcij zelo problematične tudi začasne tetovaže, narejene s črno kano. Te namreč poleg naravnega barvila – kane, vsebujejo tudi razne dodatke, med njimi pa je tudi za kožo še posebej problematična snov, imenovana para-phenylenediamin (PPD). ''Na reakcije po začasnih tetovažah sem postala tudi posebej pozorna, ko sem se z njimi sama srečala pri svojem ambulatnem delu,'' pove Metka Adamič. ''To se je zgodilo pred kakšnimi štirimi leti, ko so starši pripeljali na pregled dve deklici, osnovnošolki, z začasnima tetovažama na koži. Začudeni so bili, ko so se jima po nekaj tednih na predelih začasne, poletne tetovaže začeli pojavljati srbeči izuščaji, rdečina, oteklina in srbeči mehurčki, ki sami od sebe nikakor niso izzveneli. Pozneje sem se s podobnimi reakcijami še nekajkrat srečala, vedno pri otrocih oziroma najstnikih.''

Dobro premislite, ali si tetovaže res dovolj močno želite, in si skrbno izberite motiv, kajti nosili ga boste vse življenje.
Dobro premislite, ali si tetovaže res dovolj močno želite, in si skrbno izberite motiv, kajti nosili ga boste vse življenje. FOTO: Reuters

Odstanjevanje tetovaž ni preprosto

Če mislite, da si boste nekoč, ko bo tetovaža zbledela ali pa ko se je boste naveličali, lahko vaš ''dodatek'' preprosto odstranili in za tem postopkom odstranjevanja ne bo ne duha ne sluha, se krepko motite. Čeprav obstajajo številni načini za odstranjevanje tetovaž – laserska kirurgija, klasična kirurgija, dermabrazija (brušenje kože), salabrazija, kriokirurgija, kozmetična tetovaža oziroma prekrivanje – skoraj vse za seboj pustijo brazgotine ali celo razbarvano kožo. Poleg tega so metode dokaj agresivne, dolgotrajne in tudi drage.

V zadnjih letih se za odstranjevanje tetovaž vse pogosteje uporablja ravno laserska metoda, pri kateri se z laserjem pigmetne delce določenega barvila razbije na majhne delce, ti pa se nato odstranijo s tega mesta skozi površino kože, s pomočjo imunskih celic po limfnem sistemu in nato prek lokalnih bezgavk ali pa to razbito barvilo nase vežejo in uničijo naše obrambne celice. ''Večina ljudi si predstavlja laserski postopek kot enostavno proceduro, ki bo ob enkratnem posegu zanesljivo odstranila tetovaže različnih barv. To pa žal, še zdaleč ni tako preprosto!'' svari dermatovenerologinja mag. Metka Adamič, dr. med. ''Visokoenergetski laserski aparati, ki se uporabljajo za odstranjevanje tetovaž, proizvajajo svetlobo določene barve, za katero je značilno, da se absorbira le v določeni barvi, v zelo kratkih pulzih, ki trajajo nekaj nanosekund ali celo pikosekund. Ker se svetloba določenega laserskega aparata lahko absorbira le v določeni barvi, to pomeni, da se določen aparat lahko uporablja za odstranjevanje le natančno določene barve. Za odstranitev večbarvne tetovaže je zato potrebnih več laserjev. In predvsem tudi veliko posegov.''

Zato torej dobro premislite, ali si tetovaže res dovolj močno želite, in si skrbno izberite motiv, kajti nosili ga boste vse življenje. Predvsem pa se po tetovažo odpravite k profesionalcu, ki dobro ve, kaj dela, in ki dela dobro ter predvsem varno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662