Vizita.si
Pazite, kje hranite zdarvila. Ta namreč ob neprimerni hrambi lahko izgubijo svojo učinkovitost ali celo postanejo nevarna.

Zdravje

Nepravilno shranjena zdravila so nevarna

STA
03. 05. 2010 09.18
0

Zdravila, ki so hranjena na napačnem mestu oz. v neprimernih pogojih, izgubijo svojo učinkovitost, v nekaterih primerih pa lahko postanejo tudi nevarna za življenje.

Pazite, kje hranite zdarvila. Ta namreč ob neprimerni hrambi lahko izgubijo svojo učinkovitost ali celo postanejo nevarna.
Pazite, kje hranite zdarvila. Ta namreč ob neprimerni hrambi lahko izgubijo svojo učinkovitost ali celo postanejo nevarna.FOTO: iStockphoto
Zdravil ne smemo hraniti na sončni svetlobi, neprimerni temperaturi ali na previsoki vlagi, opozarjajo lekarniški farmacevti.

Neposredna izpostavljenost sončni svetlobi, shranjevanje na neprimerni temperaturi ali previsoka vlažnost neugodno vplivajo na stabilnost zdravil in zmanjšajo njihovo učinkovitost, lahko pa jih naredijo celo škodljiva. To še posebej velja za določene farmacevtske oblike, tudi tablete in kapsule, ki lahko ob nepravilnem shranjevanju v bolj vlažnem prostoru in na višji temperaturi od priporočene izgubijo učinkovitost še pred potekom roka uporabnosti, opozarjajo na Lekarniški zbornici Slovenije.

Kontracepcijske tablete v ženskih torbicah, avtomobilih in podobno niso primerna mesta za shranjevanje zdravil, saj so zdravila tudi tu izpostavljena nihanjem temperature in drugim okoljskim vplivom.
Kontracepcijske tablete v ženskih torbicah, avtomobilih in podobno niso primerna mesta za shranjevanje zdravil, saj so zdravila tudi tu izpostavljena nihanjem temperature in drugim okoljskim vplivom. FOTO: iStockphoto

Svetujejo shranjevanje zdravil v prostoru, kjer bo vpliv okolja čim manjši. Ljudje najpogosteje shranjujejo zdravila v kuhinji ali kopalnici, ki pa sta najmanj primerna prostora za to, opozarja v.d. predsednice lekarniške zbornice Monika Sonc.

Na zbornici ljudem priporočajo, da vsa zdravila za samozdravljenje shranijo skupaj na enem mestu in izven dosega otrok, še najbolje pod ključem. Zdravila, ki jih uporablja le en član družine, pa ločeno, pravi Bojan Madjar iz Pomurskih lekarn.

Številni ljudje določena zdravila nosijo ves čas s seboj, tako zdravila za samozdravljenje kot zdravila za kronične bolezni. A Madjar opozarja, da na primer ženske ročne torbice, avtomobili in podobno niso primerna mesta za shranjevanje zdravil, saj so zdravila tudi tu izpostavljena nihanjem temperature in drugim okoljskim vplivom.

Tako lahko na primer kontracepcijske tablete ali tablete za uravnavanje visokega krvnega tlaka izgubijo svojo učinkovitost.

Madjar odsvetuje nošenje zdravil s seboj, če to ni nujno potrebno. Ob tem je izpostavil ugotovitve britanske raziskave, po kateri zdravila, hranjena na takih mestih, izgubijo svojo stabilnost. Tistim, ki svoja zdravila morajo nositi s seboj - na primer kronični bolniki - pa priporoča, da jih shranjujejo v torbicah, ki ohranjajo temperaturo.

Tistim, ki na primer jemljejo tablete za ščitnico, priporočamo, da jih nosijo s seboj v termo steklenički z ledom oz. v priročnih hladilnih torbicah za zdravila, pravi Soncova. Enako velja tudi za potovalne lekarne, še dodaja v.d. predsednice lekarniške zbornice.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587