Vizita.si
Študentska leta so najlepša leta, zato si jih nikar ne uničite z izpostavljanjem določenim zdravstvenim nevarnostim.

Zdravje

Nevarnosti, ki grozijo v študentskih domovih

Ni.J.
07. 09. 2011 08.03
0

Študentska leta so nedvomno najlepša leta v življenju. Vendar lahko nekatere zdravstvene nevarnosti, ki grozijo v študentskih domovih, še kako zagrenijo študentsko idilo. Kako prepoznati nevarnosti in se pred nimi zaščititi?

Študentka
ŠtudentkaFOTO: iStockphoto
Življenje v študentskem domu je ne le ugodnejše, temveč tudi zabavnejše. Vendar ne smemo pozabiti, da v tovrstnih domovih na majhnem območju biva veliko oseb, zato se bolezni hitreje širijo, neredno ohranjanje reda in higienskega minimuma pa hitro povzroči zdravstvene težave. Na kaj naj bodo študentje pozorni in kako se lahko zaščitijo?

Gripe in prehladi

Z ljudmi nasičene in premalo prezračene sobe predstavljajo idealno okolje za širjenje najrazličnejših okužb, med katerimi sta najpogostejša prehlad in gripa. Respiratorne okužbe se prenašajo kapljično, zato se z njimi lahko okužite že, če nekdo kihne na vašo tipkovnico ali miško. Da bi se izognili okužbam, si redno razkužujte roke, ob epidemijah pa lahko nosite tudi zaščitne maske.

Atletskemu stopalu se boste najbolje izognili z nošnjo natikačev v skupnih prostorih, predvsem v kopalnici.
Atletskemu stopalu se boste najbolje izognili z nošnjo natikačev v skupnih prostorih, predvsem v kopalnici.FOTO: iStockphoto
"Bolezen poljubljanja"

Bolezni poljuba strokovno pravimo mononukleoza. Prenaša se s slino, torej s poljubljanjem in tudi z uporabljanjem istih kozarcev in pribora. Simptomi so podobni gripi, saj vključujejo povišano temperaturo, glavobol, močno vnetje grla, zatečene limfne žleze, utrujenost in bolečine v mišicah. Ker običajno ne izginejo od dva do štiri tedne, občutek utrujenosti pa traja še dlje, je bolezen izjemno naporna in prava nočna mora za znanja in zabave željnega študenta. Da bi se bolezni izognili, se izogibajte stiku s tujo slino in si redno umivajte roke. Nikoli ne uporabljajte že uporabljenih kozarcev in pribora, če ste okuženi, pa pazite, da ne okužite ostalih.

Plesen

Študentom se ni treba bati vlage, ki se nabira na ogledalu v kopalnici, skrb vzbujajoča pa je lahko plesen, ki se začne razraščati na zidovih ali kje drugje. Ta je lahko zelo nevarna, še posebej za tiste, ki imajo astmo, alergijo ali druge respiratorne težave. Ker plesen odlično uspeva v toplem in vlažnem okolju, poskrbite, da boste imeli oblačila vedno shranjena v suhem okolju, kuhinjo in kopalnico pa redno zračite. Poskrbite, da pohištvo ne bo prislonjeno tesno ob steno, saj se tako vlaga lažje ujame, plesen pa se pojavi še toliko hitreje. Če v sobi opazite plesen, pokličite upravnika doma in zahtevajte sanacijo.

Stenice

Ti majhni krvosesi so pogosti obiskovalci študentskih domov. Njihovo odpravljanje zahteva strokovno pomoč in je poleg tega tudi drago. Pojav stenic je tudi težko preprečiti, saj se pojavijo iz nepojasnjenega vzroka. Da bi se kolikor toliko zaščitili pred njimi, se izogibajte uporabi rabljenega pohištva, prtljago pa redno pregledujte. Če ste s prijatelji že opazili stenice, rjuhe umivajte v vroči vodi in uporabljajte pregrinjala za vzmetnice. To bo nekoliko preprečilo njihovo razmnoževanje. Nato obvestite upravnika doma, ki bo poskrbel za njihovo odstranitev.

Atletsko stopalo

Ko se tuširate v skupinskih kopalnicah, se navadite uporabljati natikače ali japonke. Nikar ne hodite bosi, saj se lahko v tem primeru okužite z glivicami, ki povzročajo atletsko stopalo. Glivice se namreč razmnožujejo v vlažnem okolju, kar kopalnica vsekakor je. Ker so glivične okužbe trdovratne in se jih je zares težko znebiti, previdnost nikakor ne bo odveč. V skupnih prostorih tako uporabljajte natikače, stopala pa po prhanju vedno dobro osušite, še posebej med prsti.

Študentska leta so najlepša leta, zato si jih nikar ne uničite z izpostavljanjem določenim zdravstvenim nevarnostim.
Študentska leta so najlepša leta, zato si jih nikar ne uničite z izpostavljanjem določenim zdravstvenim nevarnostim.FOTO: iStockphoto

Čezmerno uživanje alkohola

Ko najstnik zapusti domače okolje in se poda v novo, kjer ni staršev in nadzora, se lahko kaj hitro spremeni v nezaustavljivega "žurerja", ki se dneve in noči zabava s prijatelji. Nedolžna zabava se lahko kaj hitro spremeni v zlorabo alkoholnih pijač in drugih opojnih substanc. Čezmerno uživanje alkohola je izjemno nevarno in v nekaterih primerih celo usodno, poleg tega pa neredko vodi v težave, ki se kažejo tudi pri sposobnostih učenja in uspehu. Začnite se torej zabavati "po zdravi pameti", alkohol pa uživajte v normalnih količinah in ob posebnih priložnostih, če ga že morate.

Spolno prenosljive bolezni

Skakanje iz sobe v sobo in iz postelje v posteljo ni nikjer enostavnejše kakor v študentskem domu, to pa močno povečuje tveganje za okužbo s spolno prenosljivimi boleznimi. Prav zato je pomembno, da se med spolnimi odnosi ustrezno zaščitite. Neka ameriška raziskava je namreč pokazala, da se s spolno prenosljivimi boleznimi, najpogosteje s HPV in klamidijo, okuži približno 25 odstotkov študentov, ki bivajo v študentskih domovih. Ker so to bolezni, ki se prenašajo zgolj s spolnimi odnosi, vedno uporabljajte kondome, četudi jemljete kontracepcijske tabletke. Slednje namreč varujejo zgolj pred neželeno nosečnostjo, ne pa tudi boleznimi!

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662