Vizita.si
Sončne opekline niso le boleče in nadležne, temveč povzročajo staranje kože in celo kožnega raka!

Okužbe in zastrupitve

Nevarnosti, ki vam grozijo to poletje

Nataša Jurca
21. 06. 2011 09.50
7

Čeprav je poletje za večino ljudi najlepši del leta, smo v tem času izpostavljeni številnim nevarnostim. Katere so najpogostejše, na kaj morate paziti in kako se lahko zaščitite?

Strupeni hrast, octovec ali bršljan in ruj

Vse te rastline lahko povzročijo alergično reakcijo. Pojavijo se srbečica in zatečena področja kože, najpogosteje na enem ali dveh delih telesa. Te rastline rastejo na gozdnatih in močvirnatih terenih, zato z njimi zlahka pridete v stik tako med sprehodom kakor tudi med delom na vrtu. V stik z njimi pa lahko pridejo tudi vaši hiši ljubljenčki, če so navajeni, da lahko prosto tekajo naokoli. Če pridete v stik s katero od teh rastlin, predel zdrgnite z alkoholom, da boste s površine kože odstranili olje rastline, ki povzroča reakcijo. Izpuščaji pa se lahko pojavijo tudi po enem dnevu ali tudi teden pozneje, obsegajo pa črte ali proge izpuščajev, ki se sčasoma spremenijo v mehurje in kraste. V tem primeru obiščite zdravnika.

Sončne opekline niso le boleče in nadležne, temveč povzročajo staranje kože in celo kožnega raka!
Sončne opekline niso le boleče in nadležne, temveč povzročajo staranje kože in celo kožnega raka! FOTO: iStockphoto
Lymska borelioza

Če prosti čas radi preživljate v naravi, na travnikih in v gozdovih, se obvezno zaščitite pred klopi. Okužijo vas namreč lahko z bakterijo, ki povzroča Lymsko boreliozo, ta bolezen pa je v Sloveniji še kako razširjena. Vsakič, ko pridete domov, se temeljito preglejte, če imate na sebi klopa, pa ga previdno odstranite. Pri tem bodite še posebej pozorni na to, da boste odstranili celega klopa in ne boste v koži pustili del njegove glave. V primeru, da po nekaj dneh začnete izkušati simptome, ki spominjajo na gripo, takoj obiščite zdravnika. Če bo zdravnik odkril, da imate Lymsko boreliozo, jo je mogoče ob takojšnjem zdravljenju z antibiotiki uspešno ozdraviti, če ni pravočasno zdravljena, pa borelioza lahko postane kronična, s tem pa vaša stalna spremljevalka.

Vročinski izpuščaji

Ni kaj, poletje je pač najbolj srbeč letni čas. Poleg pikov, rastlin in ugrizov izpuščaje namreč lahko povzročita tudi vročina in morje. Vročinski izpuščaji se pojavijo, ko se zamašijo znojni kanali, se vanje ujame znoj in povzroči vnetje. Preprečite jih lahko tako, da nosite ohlapna oblačila in se izogibate težkim, pretirano mastnim kremam in losjonom ter koži omogočite normalno dihanje. Izpuščaje pa lahko povzroči tudi morje, predvsem če pridete v stik z meduzami ali njihovimi ličinkami. Po kopanju v morju se zato dobro umijte s sladko vodo, če opazite rdečico, izpuščaje in začnete izkušati srbečico pa obiščite zdravnika.

Piki in ugrizi žuželk

Le redko kdo se najde, ki ga poleti ne bi vsaj enkrat pičil komar. Čeprav piki komarjev običajno niso nevarni, vas lahko komar s pikom okuži tudi s katero od bolezni, ki jih prenaša. Da bi se jim izognili, nosite temna dolga oblačila in uporabljajte repelente, še posebej, če ste v bližini jezer, močvirij in drugih stoječih voda. Če vas piči komar, predela nikar ne praskajte, saj to lahko povzroči infekcijo in razdraženost kože, če začnete izkušati gripi podobne simptome, pa obiščite zdravnika. Tako kot piki komarjev, pa so nadležni tudi piki os in čebel. Piki čebel so običajno nenevarni, vendar boleči, za tiste, ki so alergični nanje pa je lahko pik tudi usoden. Ose lahko za razliko od čebel pičijo večkrat zaporedoma, kar predstavlja še večjo nevarnost za tiste, ki so alergični nanje. Ose in čebele obožujejo močne vonjave, pisana oblačila, sladko pijačo in hrano ter bližino sladke vode, zato se tem rečem izogibajte. V primeru, da osa ali čebela leti mimo vas, pa je nikar ne podite z rokami in ne mahajte, saj se bo prestrašila in vas z večjo verjetnostjo pičila.

Vročinska kap

Vročinska kap je pravo nasprotje podhladitvi in povzroči pregretje telesa. Simptomi vključujejo vročo kožo na dotik, dehidracijo in težave z dihanjem. Izogibajte se naporni vadbi v vlažnem, vročem in soparnem okolju ter pijte zadostne tekočine vode in izotoničnih napitkov, ki vam bodo povrnili izgubljene elektrolite, soli in minerale. Ker je vročinska kap resno zdravstveno stanje, ki lahko privede tudi do smrti, v primeru pojava simptomov takoj pokličite pomoč. Pomoč pa pokličite tudi v primeru dehidracije. Simptomi, na katere morate biti pozorni, so šibkost, vrtoglavica, slabost in krči ter zmedenost.

Zastrupitve s hrano

Poleti so zastrupitve s hrano veliko pogostejše kot v drugih letnih časih, saj višje temperature povzročajo, da se hrana in pijača hitreje pokvarita in okužita z bakterijami. Čeprav je zastrupitev običajno zgolj neprijetna, zaradi driske in bruhanja, je lahko tudi izjemno nevarna, tudi usodna. Zato ne puščajte mesa in mesnih izdelkov na vročini, na piknikih pa se izogibajte majonezi, jajcem, surovemu ali malo kuhanemu mesu in hrano shranjujte v hladilniku.

Opekline

Opeklinam se je poleti skoraj nemogoče izogniti. Čeprav se mnogi ne ozirajo nanje, so lahko opekline na dolgi rok izjemno nevarne, saj pomembno povečujejo tveganje za razvoj kožnega raka. Zaščitite se z uporabo krem za zaščito pred soncem, senčniki, klobučki, očali in ohlapnimi dolgimi oblačili, na plaži pa nosite oblačila, ki nudijo zaščito pred škodljivim vplivom UV-žarkov. Prav tako se izogibajte sončnim žarkom med 10. in 15. uro, ta čas pa se raje zadržujte v senci.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587