V raziskavi, ki so jo pravili ameriški mikrobiologi, so odkrili različne vrste flor – od kožnih pa do fekalnih. Ne glede na to pa raziskovalci pravijo, da te ne predstavljajo večje nevarnosti, če si po nakupovanju temeljito operemo roke in operemo oblačila, preden jih prvič oblečemo.
Ko nakupujete pokrivalo, se morate zavedati, da je isti klobuček pred vami pomerilo že veliko ljudi. Največjo nevarnost pri nakupu pokrival predstavljajo uši in gnide. Če je klobuk pred vami namreč pomerjal nekdo, ki je imel na glavi uši ali gnide, se lahko zgodi, da se bodo te naselile tudi na vašo glavo. K sreči gnide brez stika s človeškim telesom ne morejo preživeti dlje kot dan ali dva, zato obstaja velika možnost, da bodo poginile, še preden bodo prišle do vas.
Spodnje hlačke in drugo spodnje perilo
Ženske spodnje hlačke so verjetno najbolj problematičen kos oblačila, ko govorimo o nevarnosti za zdravje. V raziskavi, ki so jo opravili mikrobiologi, so ženskam dovolili pomerjanje spodnjic na golo kožo, ki so jih nato vrnile v trgovino, spodnjice pa so lahko tudi kupile, jih pomerile doma in nato prinesle nazaj v trgovino. Raziskovalci so nato iz spodnjic vzeli vzorce, jih analizirali in ugotovili, da je na spodnjicah ogromno bakterij, ki so značilne za vaginalno in fekalno floro. Strokovnjaki zato svetujejo, da perilo vedno pomerjate (če že morate) tako, da ga oblečete čez svoje, da si takoj po nakupovanju umijete roke in pred tem rok ne približujete očem, nosu in ustom. Poleg tega je potrebno vsak kos perila pred uporabo oprati, najbolje z antibakterijskim praškom.
V javnih prostorih (telovadnici, na kopališču, savnah …) vedno nosite plastične natikače, da bi se zaščitili pred atletskim stopalom in glivičnimi okužbami? No, te glivične okužbe lahko staknete tudi ob pomerjanju obutve v trgovini, še posebej, če pomerjate obuvala, pri katerih ni treba nositi nogavic. S pomerjanjem obutve na boso nogo v obuvalu namreč ostanejo kožne celice in morda tudi glivice, ki lahko povzročijo glivično okužbo. Svoje noge lahko zaščitite tako, da pri pomerjanju vedno nosite nogavice, čevlje pa po nakupu doma razkužite z antibakterijskim razpršilom.
Senčila, črtala, maskare ...
Maskare za oči so pravo gojišče bakterij, zato strokovnjaki priporočajo, da jih po šestih mesecih od odprtja tudi zavržete. Če je maskaro v trgovini še kdo preizkušal, je nevarnost, da se na njej nahajajo bakterije, še veliko večja. Da bi zaščitili oči pred vnetjem očesne veznice in drugimi okužbami, ličil v trgovinah nikoli ne preizkušajte na svojih očeh. Če si izdelek kljub temu želite preizkusiti, povprašajte prodajalko ali prodajalca za aplikator, ki je namenjen enkratni uporabi. Svinčnike za oči, črtala in senčila lahko preizkusite tudi na hrbtni strani svoje roke . Poleg tega kupujte vedno zaprte izdelke, ki še niso bili uporabljeni.
Rdečila za ustnice
Če bi imeli herpes, verjetno ne bi poljubili nikogar. Dejstvo pa je, da se s tem, ko v trgovinah preizkušate šminke, izpostavljate večjemu tveganju, da ga boste dobili. Ko preizkušate rdečila za usta, jih zato na ustnice vedno nanašajte s pomočjo sterilnih čopičev ali aplikatorjev ali pa površino šminke, ki jo preizkušate obrišite z antibakterijskim robčkom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV