Na spletnem portalu Vine so objavili posnetek, ki kaže, kako v resnici kajenje poškoduje pljuča. Razlika med pljuči nekadilca in kadilca je razvidna že na prvi pogled, saj so slednja temne barve in očitno manjša. Ko se napolnijo z zrakom, pa pljuča nekadilca sprejmejo veliko večjo kapaciteto zraka kot pljuča kadilca.
To pa ni nenavadno, saj tobačni dim vsebuje več kot 4000 kemikalij, od tega več kot 70 kemikalij, ki povzročajo raka, poleg tega še na stotine drugih strupov. Kajenje je glavni vzrok za kronično obstruktivno pljučno bolezen (KOPB) – izraz za vrsto stanj, ki kažejo na poškodbo pljuč, vključno z emfizmom pljuč in kroničnim bronhitisom. Razvada škoduje vsem delom pljuč in na dolgi rok sproža kratko sapo, kronični kašelj, povečano nastajanje sluzi in izpljunkov, kar lahko vodi do sprememb v sami sluznici, vnetij in propadanja tkiva. Pri bolnikih z astmo ali drugimi boleznimi pljuč stanje še poslabša.
Kljub vsemu lahko kadilci, ki prenehajo kaditi do 40 leta starosti, pridobijo kar 10 let življenja, je pokazala ena izmed raziskav. Še več, druga študija kaže, da se ženske, ki prenehajo kaditi do srednjih let, lahko izognejo kar 90 odstotkom tveganj, ki so povezana s kajenjem. Pozitivni učinki se kažejo tudi pri moških, trdijo znanstveniki. Študija, ki so jo lansko leto opravili v Nemčiji, pa je celo pokazala, da tudi kadilci, ki so kadili vse svoje življenje, ob opustitvi kajenja zmanjšajo tveganje za razvoj srčnega infarkta in kapi za 40 odstotkov v naslednjih petih letih. V študiji so deset let spremljali 9000 Nemcev v starostni skupini od 50 do 74 let. Tudi tisti, ki so bili v poznih letih, so uspeli ublažiti nekaj škode, ki jo kajenje povzroča telesu.
Če ste kadilec, je tako vredno dobro premisliti o opustitvi kajenja, saj vam to lahko prinese številne pozitivne učinke na vaše zdravje.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV