Zakaj nas najprej zebe v roke in noge?
Veliko pogostejši pa je pojav, ko se spopadamo z mrzlimi rokami in nogami. Gre za popolnoma normalen naraven proces, s katerim vaše telo ohranja temperaturo vitalnih notranjih organov. S težavo se spopadata oba spola, a ženske precej pogosteje, in sicer predvsem zaradi ženskega hormona estrogena.
Koža normalno temperaturo ohranja s pomočjo kapilar, majhnih krvnih žil, ki poskrbijo za prekrvavitev kože. A ko termoreceptorji, ki so manj kot milimeter pod površjem kože, zaznajo mraz, se kapilare zožijo, krvni pretok in s tem toplota pa se preusmeri v srce, pljuča in druge pomembne notranje organe. Temu procesu rečemo vazokonstrikcija. Ko nas zebe, se lahko pretok po naših krvnih žilah na koži zmanjša celo na 0,02 litra na minuto (največji obtok je 2 do 3 litra na minuto). ’’Najprej nas začne zebsti v roke, obraz in noge, delno tudi zato, ker so najbolj izpostavljeni, prav tako pa tudi, ker telo žrtvuje te predele, da bi ohranilo vitalne organe tople,’’ pojasni profesor Michael Tipton iz University of Portsmouth. Prav zato naše roke v mrazu postanejo bele ali celo modre, to delovanje pa tudi omogoča, da nekateri preživijo tudi ekstremno mrzla stanja in najprej izgubijo prste na rokah in nogah, notranji organi pa niso poškodovani.
Pogosteje v roke in noge zebe ženske
Ta proces je hitrejši pri ženskah. ’’Iz študij vemo, da ko ljudem znižamo telesno temperaturo, tako da jih izpostavimo mrazu, se vazokonstrikcija hitreje zgodi pri ženskah. Krvni pretok v koži se zmanjša hitreje in bolj intenzivno kot pri moških, zaradi česar ženske kasneje potrebujejo dlje časa, da se ogrejejo,’’ pojasni professor Tipton. Tako je pri ženskah temperatura kože – ne telesna temperatura – nekoliko nižja kot pri moških. Pravzaprav je raziskava opravljena leta 1998 objavljena v The Lancet pokazala, da je bila temperatura ženskega telesa v povprečju nekoliko višja od temperature moškega telesa, koža na njihovih rokah pa nekoliko bolj mrzla.
Strokovnjaki pojasnjujejo, da je to posledica hormonov. Ženski hormon estrogen namreč uravnava periferne krvne žile, višji nivo tega hormona pa jih naredi bolj občutljive na temperaturo. Prav zato ženska temperatura niha odvisno od menstrualnega cikla in nivoja estrogena, ki se dviguje in pada med ciklom. Strokovnjaki predvidevajo, da ta mehanizem pomaga nosečnicam, da svojega otroka zaščitijo pred mrazom, natančen vzrok pa še ni znan. Poleg tega je dejstvo tudi, da imajo ženske 10 odstotkov več maščobnega tkiva kot moški. ’’Izolacija deluje v obe smeri. Več kot imaš maščobe, bolje varuješ svoje notranje organe, a hkrati to pomeni tudi, da si preprečil toploti, da bi dosegla kožo,’’ pojasnjuje profesor Tipton in doda, da imajo prav zato debelejši ljudje nižjo temperaturo kože.
Profesor Tipton doda tudi, da je vazokonstrikcija glavni vzrok za to, da se v zimskem času poveča število srčnih napadov. Včasih so sicer menili, da je vzrok za to dodatni pritisk na srce, ki naj bi ga povzročal mraz, a zadnje študije kažejo, da je bolj verjetni vzrok sprememba cirkulacije. ’’Če vas zebe in se krvni pretok preusmeri iz periferije v središče telesa, telo reagira tako, da se znebi nekaterih tekočin, da naredi prostor za večji volumen krvi. Prav zato boste opazili, da vas bo po nekaj minutah na mrazu tiščalo na vodo. Vse te spremembe tekočin pa povečujejo možnosti za krvne strdke, kar vodi v večje število srčnih težav v zimskem času,’’ pojasni kirurg Ian Frank.
Kot še dodajajo strokovnjaki, pa do teh težav prihaja tudi, ker ljudje v zimskem času pogosto opustijo vadbo, zaradi česar se upočasni cirkulacija. Tako tudi v hladnih zimskih dneh poskrbite za vadbo, svoje roke in noge pa ovijte v tople rokavice in nogavice, ki bodo ublažili vpliv nizkih zimskih temperatur.
Kako mraz vpliva na naše zdravje, pa preverite TUKAJ.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV