Vizita.si
Moški pomiva posodo

Zdravje

Kje v domu se skriva največ bakterij?

K.P.
28. 11. 2012 08.32
2

Z njimi običajno pomivamo posodo in počistimo kuhinjske elemente, vendar se malokdo izmed nas zaveda, da je ravno na kuhinjskih gobicah največ bakterij. Celo več kot na straniščni školjki.

Se sprašujete, kje v vašem domu je največ bakterij? Strokovnjaki so na podlagi raziskav ugotovili, da jih je največ na kuhinjskih gobicah.
Se sprašujete, kje v vašem domu je največ bakterij? Strokovnjaki so na podlagi raziskav ugotovili, da jih je največ na kuhinjskih gobicah.FOTO: iStockphoto
Dejstvo, da je kuhinjska gobica gospodinjski predmet, na katerem je največ bakterij, utegne presenetiti marsikoga. Znanstveniki na podlagi raziskav opozarjajo, da je prav na kuhinjski gobici celo več bakterij kot na straniščni školjki, bacili z gobic, kuhinjskih krp in rezalnih desk pa so lahko vzrok določenih obolenj.
Moški pomiva posodo
Moški pomiva posodo FOTO: iStockphoto

"Povsem v redu je, če gobico uporabimo za pomivanje posode pod vročo vodo, nikakor pa ne smemo z gobico obrisati čistega krožnika,“ pove Hugh Pennington, profesor in eden vodilnih britanskih mikrobiologov.

Bakterija kampilobakter lahko povzroči prebavne motnje ali delno ohromitev

Po mnenju profesorja Penningtona največjo skrb predstavlja bakterija kampilobakter, ki je pogosto na kuhinjskih gobicah. Prihaja iz perutnine in pogosto povzroča prebavne težave (driska, slabost, bruhanje), pri ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom pa se lahko prenese v kri in povzroči resnejša vnetja. Profesor opozarja, da je ta bakterija tudi povzročitelj Guillain-Barrejevega sindroma: "Ne vpliva na razmišljanje ali čutenje, temveč se lahko preseli na obkrajno živčevje in prizadene gibanje. V večini primerov ljudje tudi okrevajo, vendar okrevanje lahko traja tedne, mesece in celo leta.“

Bakterija E. coli povzroča črevesne okužbe in vnetje sečil

"Še zdaleč najbolj umazan gospodinjski pripomoček je kuhinjska gobica,“ se strinja profesor virologije na Univerzi v Londonu in direktor inštituta Hygiene Council John Oxford. Na inštitutu so opravili mednarodno primerjalno študijo, ki razkriva, da je bakterija E.coli, ki je sicer v črevesju, tudi v določenih kotičkih našega doma. Bakterija E.coli je pogosto vzrok zastrupitve s hrano, je pa tudi izjemno pogost povzročitelj vnetja sečil. Študija razkriva, da največjo skrb predstavljajo tuš kabine in kadi, kjer je lahko poleg bakterije E.coli tudi plesen, na drugem mestu pa so hladilniki, kjer se prav tako lahko skriva sporna bakterija. Za predmete z najmanj bakterij so obveljali otroški vozički.

Pomivanje kuhinje
Pomivanje kuhinje FOTO: iStockphoto

Kako preprečiti širjenje bakterij v našem domu?

– Vse krpe, gobice in brisače peremo pri temperaturi nad 60 stopinj Celzija, saj to izniči bacile in bakterije. Za higieno teh je treba skrbeti redno.

– Kot alternativo pogosti uporabi kuhinjskih krp lahko uporabimo tudi antibakterijske robčke za enkratno uporabo.

– Kuhinjske površine lahko očistimo in razkužimo z antibakterijskimi pršili ter robčki.

– Ker so prav naše roke glavni vir širjenja bakterij, se med pripravo hrane (zlasti perutnine) samih živil in tudi objektov v kuhinji ne dotikajmo z umazanimi rokami.

– Da preprečimo širjenje bakterij, je ključnega pomena, da roke umivamo redno in z milom.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650