Napačno mislimo, da je hoja prelahka aktivnost
"Ljudje podcenjujejo število kalorij, ki jih lahko porabijo s hojo," dodaja profesor Manoj Srinivasan z univerze v Ohiu. "Še več je lahko porabite, če ne ubirate bližnjic, ampak obhodite vse ovinke, nosite nahrbtnik, na svoje čevlje pa namestite uteži."
"Do sedaj so študije hoje vedno delali pri konstantni hitrosti," nadaljuje. "Ta študija predstavlja velik delček, ki je manjkal. Nekdo je moral izmeriti, kakšna je metabolična poraba, če spreminjaš hitrost hoje. To je pomembno tudi zato, ker ljudje v svojem vsakdanu ravno ne hodimo na tekalni stezi. Se tudi ustavimo, ko imamo recimo rdečo luč na semaforju."
Dejstvo, ki ga ne upoštevamo
"Izvedeli smo, da lahko menjava hitrosti pri hoji močno poveča našo porabo energije. Vsaka sprememba hitrosti pomeni večjo porabo energije, dejstvo, ki ga ne upoštevajo, ko recimo navajajo primerjave, koliko energije porabimo pri 10 minutah hoje ali teka ali recimo pri igranju tenisa," poudarja. "Menjanje hitrosti zahteva, da vaše noge malo bolj delajo, to pa porabi več energije."
V študiji so ljudje hodili na tekalni stezi; medtem ko je ta ves čas delala z isto hitrostjo, so oni hitrosti menjali po navodilih. V enem preizkusu so – zanimivo – ugotovili tudi, da ljudje hodijo počasneje, ko imajo pred seboj krajšo pot, in hitreje – ko menijo, da jih čaka daljša pot. To je uporabno spoznanje za fizioterapijo, kjer napredek merijo pri relativno majhnih razdaljah, kar pa pomeni, da ne preverijo, kako bi se pacient odrezal, če bi mu naložili težjo nalogo.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV