Ne le v zdravilne namene, nekateri jo uporabljajo tudi v lepotne. Pri tem velja sicer uporabiti zdravo pamet in se zavedati, da čebula prinaša tudi neprijetni vonj, zato jo je dobro uporabiti, ko vemo, da ne bomo preveč družabni, oziroma jo dobro sprati s področij, kjer smo jo uporabili.
Za sijoče lase
Čebula je naravno kisla, zato jo lahko uporabite v domači maski za lase, saj kislost zapre povrhnjico lasu in las naredi na videz bolj zdrav in sijoč. Masko za lase pripravite tako, da zmleto čebulo vmešate v olivno olje. Nanesite jo na lase in lase zavijte v brisačo. Pustite delovati dve uri. Sperite s svojim obličajnim šamponom in posušite lase. Lasje bodo po uporabi mehki in svetleči, neprijetni vonj čebule pa boste učinkovito odpravili z uporabo šampona, tako da vam ni treba skrbeti, da bo okolica prepoznala vaš trik za sijoče lase.
Za hitrejšo rast las in bolj goste lase
Maska za lase iz čebule in medu je recept, s katerim si že stoletja pomagajo tisti, ki se spopadajo z redkimi lasmi. V srednjem veku so čebulo predpisovali za lajšanje glavobolov, ob kašlju, ugrizu kač in ob redčenju las. Za te trditve sicer ni znanstvenih dokazov, a raziskava objavljena v dermatološki reviji Journal of Dermatology je pokazala, da bi bila čebula lahko učinkovita pri spodbujanju rasti las.
Masko za bolj goste lase si pripravite tako, da zmešate sok ene čebule z dvema žlicama medu, lase zavijte v brisačo in masko pustite delovati preko noči. Zjutraj jo izperite in postopek ponavljajte trikrat na teden.
Zmanjša videz pigmentnih madežev na koži
Čebula pomaga blažiti videz pigmentinih madežev na koži. Zmešajte enako količino čebulnega soka in svežega navadnega jogurta in ju vmasirajte na kožo, kjer so se pojavile temne pigmentne lise. Pustite delovati 10 do 15 minut in postopek vsakodnevno ponavljajte. Koža bo po uporabi maske bolj mehka in gladka, sčasoma pa naj bi izginile tudi pigmentne lise. Čebula namreč pomaga pri obnavljanju celic kože, v kombinaciji z mlečnimi kislinami v jogurtu pa ima blag učinek pilinga.
Odpravlja brazgotine
Učinke čebule v dermatološke namene preučujejo že dolgo, ena izmed študij pa je pokazala, da bi lahko pomagala tudi blažiti videz brazgotin pri otrocih in odraslih. A previdno, pri nekaterih neposredni kontakt čebule s kožo, povzroči draženje kože, zato najprej preverite na manjšem delu kože, kako se odzivate nanjo. Poleg tega pazite, da ne zaide v oči.
Masko za odpravo brazgotin pripravite z dvema čajnima žlicama moke, v katero vmešate 1,5 čajne žlice soka čebule in ščepec muškatnega oreščka. Dodajte še 0,5 čajne žličke mleka in premešajte. Mešanica ustvari gosto pasto, ki jo nanesete na brazgotino za 20 minut. Mešanico lahko odstranite z mlekom in krožnimi gibi. Na ta način boste odstranili nepriejtn vonj, koža pa bo mehka in gladka. Postopek ponavljajte vsakodnevno.
Odstranjuje trdo kožo na komolcu
Čebula ima protimikrobno delovanje, ki pomaga uničiti nekatere bakterije in glivice. Da bi potrdili njeno delovanje pri nekaterih kožnih boleznih, bodo potrebna še nadaljna klinična testiranja, kljub temu pa jo nekateri uporabljajo za blaženje trde kože na komolcih ali pri nekaterih kožnih težavah. Pripravek za odpravo neprijetnosti na koži ali mehčanje trde kože na komolcu pripravite tako, da v skodelico vroče vode stisnete čebulo in njene liste v njej nekaj časa pustite stati, da se dobro izluži v vodo. S pripravkom nato umivajte problematični predel kože in postopek ponavljajte vsak dan do izboljšanja simptomov. Koža bo sčasoma na dotik manj groba in mehka.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV