
Rdeča pesa je bogata z minerali, kot so mineral lepote silicij, mangan, kalij, železo, selenij, s flavonoidi, folno kislino in še bi lahko naštevali. Ker nase veže težke kovine v telesu, je odlična za razstrupljanje telesa, pomaga pri odvajanju vode iz telesa, skrbi za tvorbo kolagena, izboljšuje zdravje sečil in pomaga uravnavati telesno temperaturo. Poleg tega zaradi visokih vsebnosti antioksidativnih pigmentov betalainov pomaga ohranjati zdravje srce in ožilja.
Zaradi njenih izjemnih zdravnilnih učinkov so jo v zdravilne namene uporabljali že v Starem Rimu, ko so nanjo prisegali predvsem za odpravljanje zaprtja, saj deluje kot blago odvajalo in za zdravljenje vročine. Hipokrat in njegovi nasledniki so jo uporabljali kot obloge za rane. Ob koncu srednjega veka se je pričela uporabljati tudi za zdravljenje drugih boleznni, predvsem ob prebavnih težavah in krvnih boleznih. Danes je dobro poznana po odpravljanju slabokrvnosti, saj je bogata z železom, vsebuje pa tudi veliko kalija in folne kisline. Železo je ključnega pomena za nastanek rdečih krvnih celic, ki telo oskrbujejo s kisikom. Kalij pomaga pri uravnavanju krvnega pritiska in utripa, folna kislina pa pri preprečevanju slabokrvnosti.
Sodobna znanost je odkrila tudi, da lahko rdeča pesa močno pripomore k hitrejšemu okrevanju po operacijah, zato pitje soka rdeče pese zdravniki pogosto predlagajo bolnikom po posegih. Ker krepi odpornost, je odlična tudi v zimskem času, ko nas lahko obvaruje pred gripo in prehladi.
Betalain prav tako pomaga do boljšega razpoloženja, kar je v teh turobnih dneh dobra novica. Izboljšuje splošno počutje, deluje sproščujoče in tako blaži učinke stresa in izboljšuje razpoloženje.

Iz nje si lahko pripravite zdravilni sok!
Rdečo peso lahko uživate surovo ali jo kuhate pri nizkih temperaturah, da ne izničite njenih pozitivnih učinkov. Iz nje si lahko pripravite tudi solato, ki jo vložite in jo imate tako nenehno pri roki. Izjemno zdravilen pa je tudi sok rdeče pese. Čeprav vsebuje manj vlaknin kot sveža rdeča pesa, pa vsebuje še več hranilnih snovi, ki se ob stiskanju izločijo iz celic rdeče pese. Te so v obliki soka telesu lažje dostopne in se lažje absorbirajo skozi črevesno sluznico. Sok rdeče pese vsebuje visok nivo vitaminov in mineralov, karotenoide in askorbinsko kislino, ki imajo močan antioksidativni učinek. Sok rdeče pese pa spodbuja imunski sistem in limfni sistem pri čiščenju telesa.
V teh zimskih dneh tako v svoj jedilnik ne pozabite vključiti rdeče pese.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV