Vizita.si
image (28)

Zdravje

FOTO: So se res tako 'zapustili'?

Katja Benčina
07. 08. 2012 09.57
38

Zvezdniki so pod nenehnim pritiskom, da morajo biti na videz popolni, zato je stradanje del njihovega poklica. A ko se odrske luči ugasnejo, pritiska ne zdržijo več in si dajo duška. Rezultat pa je seveda nihanje telesne teže, ki lahko vodi v začaran krog stradanja in nažiranja.

Različne nizkokalorične diete lahko v zelo kratkem času prinesejo odlične rezultate in nad njimi smo navdušeni. A kaj hitro se situacija obrne in znova se vrnemo k starim prehranjevalnim navadam in načinu življenja. Drugi vzrok za to, da se po dieti kilogrami pogosto vrnejo, včasih tudi podvojijo, je tudi ta, da ima telo avtoregulacijski sistem, ki si ''zapomni'' obdobja stradanja in se pripravi na vnovični zmanjšan vnos hranil, tako da preventivno začne skladiščiti zaloge.

Tako so strokovnjaki opravili raziskavo, kjer so 12 tednov spremljali prehranjevalne navade skupini ljudi, jim za 24 tednov predpisali dieto z zmanjšanim vnosom energije, nato pa jih znova vrnili na normalno prehranjevanje. Testiranci so imeli po dieti 25 odstotkov nižjo telesno težo, ki so jo v večini izgubili na račun maščobe, a pri povratku na stare prehranjevalne navade se je pri vseh maščobno tkivo regeneriralo, poleg tega pa je telo tudi v naslednjih tednih težilo k skladiščenju viška hranil in energije. Velika nihanja v teži so bolj prizadela tiste, ki prvotno niso imeli prekomerne teže, športnike, ki so bili na dieti zaradi športnih dosežkov, motenj hranjenja ali zaradi 'lepšega videza, manj pa tiste, ki so se diete lotili zaradi prekomerne teže. Iz podobnih razlogov medicina odsvetuje tudi post. ''Post je za telo stres, saj ga z njim zmedemo. Če namreč ves dan ne prejme hrane, začne izkoriščati zaloge, hkrati pa jih hraniti, saj ne ve, koliko časa bo post trajal. Svoje funkcije torej prilagodi tako, da začne najprej glukozo tvoriti iz beljakovin, saj je glede na kemijsko strukturo beljakovine najlažje pretvoriti v glukozo, nato pa jo šele tvori iz maščob. Poleg tega znižuje bazalne potrebe našega organizma, kar privede tudi do spremembe nivoja hormonov, to pa pri dolgotrajnem postu vodi do porušenja črevesne flore,'' pojasni nutricionista dr. Andreja Čampa Širca.

Edina pot je uravnotežena prehrana

Na žalost krajše poti do zdrave telesne teže ni. Edini način je uravnotežena prehrana z vsemi hranili, ki jih telo potrebuje za normalno delovanje. Tako je pomembno, da uživate od 4 do 5 manjših dnevnih obrokov, ki naj bodo sestavljeni iz čim manj predelane organske hrane, ki naj vsebuje dovolj ogljikovih hidratov, beljakovin, nenasičenih maščob, vitaminov, mineralov in vlaknin. Izogibajte se cvrtim jedem, kaloričnim omakam, sladkim pijačam, prekomerno soljeni hrani in nasičenim ali trans maščobam. Poleg tega pijte dovolj vode ali nesladkanih čajev in ne pozabite na redno vadbo.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (38)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650