Vizita.si
Nitka doseže mesta, ki jih kljub temeljitemu ščetkanju ne moremo doseči, in prav na teh mestih najpogosteje začne nastajati karies.

Zdravje

Nikar ne pozabite na zobno nitko

K.B.
21. 08. 2012 07.56
0

Vsi dobro vemo, da je za ustno higieno treba večkrat na dan uporabiti zobno krtačko, a na to, da je treba uporabiti tudi zobno nitko, dostikrat pozabimo. Preverite, zakaj je njena uporaba nujna.

Nitka doseže mesta, ki jih kljub temeljitemu ščetkanju ne moremo doseči, in prav na teh mestih najpogosteje začne nastajati karies.
Nitka doseže mesta, ki jih kljub temeljitemu ščetkanju ne moremo doseči, in prav na teh mestih najpogosteje začne nastajati karies.FOTO: iStockphoto

Za dobro ustno higieno je poleg zobne krtačke treba uporabiti tudi zobno nitko. Ta namreč doseže mesta, ki jih kljub temeljitemu ščetkanju ne moremo doseči in prav na teh mestih najpogosteje začne nastajati karies. S ščetkanjem in nitkanjem namreč odstranjujemo bakterijski plag, lepljivo plast, ki nastane na vaših zobeh in je glavni krivec za dve najpogostejši bolezni zob: karies in bolezni dlesni. Če ga ne odstranimo, tako začnejo propadati obzobna tkiva, v ustih pa se rizično poviša količina patogenih bakterij, ki niso škodljive le za ustno, temveč tudi za sistemsko zdravje.

Kako pravilno nitkamo?

Dolgotrajno napačno nitkanje lahko mehka tkiva trajno poškoduje, zato je pomembno, da se naučite pravilne tehnike nitkanja. Nitko navijte na prste ali pa jo zavežite na dveh koncih (vrvica naj bo dolga 20 do 25 centimetrov) in jo nežno vodite v medzobni prostor. Pri tem pazite, da ne zarežete v dlesen in povzročite krvavitev. Nato v obliki črke C z nekaj potegi desno in levo nežno očistite medzobni prostor prvega zoba, nato še sosednjega. Nitkanje novega zoba se lotite z nerabljenim delom nitke, saj je rabljen obložen z oblogami. Izbirate lahko med različnimi nitkami, kjer so nekatere povoskane, druge pa teflonske in zavzamejo več prostora ter lažje drsijo. Glede na velikost medzobnega prostora lahko izbirate tudi debelino nitk.

Dobro je vedeti!

Če uživate zdravo prehrano, je dovolj, če si zobe umijete dvakrat na dan in nitkate enkrat na dan. Če pa si privoščite sladke jedi in sladke pijače, pa je dobro, da si zobe umijete še po obroku. Zaradi sladkih živil namreč bakterije v vaših ustih več kot 20 minut sproščati kislino, ki je škodljiva za zobno sklenino. Tako se poveča možnost za nastanek kariesa in bolezni dlesni. Ravno obratno pa je pri kisli hrani. Če uživate kisle jedi ali sokove, kot je na primer pomarančni sok, potem s ščetkanjem počakajte vsaj trideset minut. Kisla hrana lahko oslabi zobno sklenino in če bi v tem času še ščetkali zobe, bi jo lahko poškodovali. Če veste, da boste pili ali jedli nekaj zelo kislega, si tako zobe umijete raje pred jedjo ali pa kakšno uro pozneje.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650