Vizita.si
Glavobol

Zdravje

Nikar ne spite pri prižgani luči!

S.C.
02. 07. 2012 08.11
5

Se tudi vam večkrat zgodi, da zaspite pri prižgani luči, televizorju ali računalniku? Te slabe navade se skušajte čim prej otresti, saj ima dolgoročno lahko zelo negativne posledice na zdravje.

Ne samo, da bo zaradi umetne svetlobe ponoči vaš spanec nemiren, zaradi upočasnjene proizvodnje melatonina boste bolj izpostavljeni nekaterim rakavim obolenjem.
Ne samo, da bo zaradi umetne svetlobe ponoči vaš spanec nemiren, zaradi upočasnjene proizvodnje melatonina boste bolj izpostavljeni nekaterim rakavim obolenjem.FOTO: iStockphoto

Vodstvo zdravstvene organizacije American Medical Association je začelo javnost opozarjati, naj se v velikem loku izogiba pretiranemu izpostavljanju umetni svetlobi v nočnem času. Prižgane luči, prižgan televizorj in druge elektronske naprave namreč motijo proces spanja, predvsem pa so ogroženi otroci in najstniki.

Veliko večjo težavo od običajne svetilke predstavljaja svetloba iz računalnika, televizije in drugih sorodnih naprav.
Veliko večjo težavo od običajne svetilke predstavljaja svetloba iz računalnika, televizije in drugih sorodnih naprav. FOTO: iStockphoto

Glede na to, da ljudje že tisočletja živijo v skladu z 12-urnim ciklusom svetlobe in teme, se ne gre čuditi negativnim vplivom umetne svetlobe v nočnih urah,“ poudarja Mario Motta, kardiolog na North Shore Medical Center v Massachusettsu. Raziskave na živalih so pokazale, da izpostavljenost svetlobi 24 ur na dan drastično poveča tveganje za pojav nekaterih vrst raka, prav tako pa so številne študije na ljudeh razkrile povezavo med izpostavljenostjo umetni svetlobi v nočnih urah in rakom dojke. Takrat je namreč motena proizvodnja hormona melatonina, ki je zaslužen za številne biološke procese, med drugim tudi za spanje. Svetloba zavre tvorbo melatonina, medtem ko jo tema spodbuja, zaradi česar je ta hormon znan kot 'hormon noči'. Izločanje in koncentracija v krvi sta največji sredi noči, v drugi polovici noči začne postopoma padati. Strokovnjaki verjamejo, da melatonin lahko zavira razvoj raka, medtem ko padec le tega bolezen povzroči. Študija iz leta 2007 je celo nočno delo označila za 'karcenogeno', saj so posamezniki v tem primeru nenehno izpostavljeni svetlobi, nekatere raziskave pa opozarjajo tudi, da izpostavljenost svetlobi v nočnih urah povečuje tudi tveganje za debelost.

Niso pa problem samo običajne svetilke, ki nam omogočajo razsvetljevanje prostora, celo večjo nevarnost predstavlja modra svetloba iz elektronskih medijev, kot so računalnik, televizija in druge sorodne naprave, ki proizvodnjo melatonina še dodatno zavirajo. Zato če je le mogoče, pred spanjem izključite vse izvore svetlobe, v primeru, da se vaš otrok boji teme, pa uporabite le pridušeno rdeče svetilo.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook stran? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662