Vizita.si
Premalo spanca in manj kvaliteten spanec lahko vodi v različne zdravstvene težave, kot so bolezni srca in ožilja, sladkorna bolezen tipa 2 in debelost.

Zdravje

Nikar ne zanemarite tega nasveta!

K.B.
14. 05. 2014 15.50
2

Čeprav se nam včasih kvaliteten spanec ne zdi tako pomemben, pa strokovnjaki iz Oxford, Harvard in Surrey univerze opozarjajo, da premalo spanca lahko vodi v resne zdravstvene težave. Preverite, katere.

Premalo spanca in manj kvaliteten spanec lahko vodi v različne zdravstvene težave, kot so bolezni srca in ožilja, sladkorna bolezen tipa 2 in debelost.
Premalo spanca in manj kvaliteten spanec lahko vodi v različne zdravstvene težave, kot so bolezni srca in ožilja, sladkorna bolezen tipa 2 in debelost.FOTO: iStockphoto
Sodoben način življenja pogosto zanemarja pomembnost spanca. Želimo si, da bi ga potrebovali manj, da bi lahko postorili več stvari. A kvaliteten spanec je izjemno pomemben, opozarjajo strokovnjaki priznanih univerz Oxford, Harvard, Manchester in Surrey. Pomanjkanje spanca spremeni našo notranjo uro in lahko privede do resnih zdravstvenih težav, kot so bolezni srca, sladkorna bolezen tipa 2 in debelosti.

Strokovnjaki so ugotovili, da ljudje danes v povprečju spijo dve uri manj kot pred 60-imi leti. Ni pa problemamtična le količina spanca, ampak tudi kvaliteta. Opozorili so, da pogosta uporaba računalnikov, pametnih telefonov in tablic spremeni našo naravno biološko uro, ki uravnava potrebo po spancu. Gre za težavo, s katero se spopada vsa družba, a še posebej najstniki, pravijo.

Strokovnjaki so ugotovili, da ljudje danes v povprečju spijo dve uri manj kot pred 60-imi leti.
Strokovnjaki so ugotovili, da ljudje danes v povprečju spijo dve uri manj kot pred 60-imi leti. FOTO: iStockphoto

Zakaj elektronske naprave motijo notranjo uro?

Skoraj vsa živeča bitja imajo notranje mehanizme poznane kot cirkadiani ritem ali notranja ura, ki sinhronizira telesne fukcije dnevnega vzorca na podlagi rotacije Zemlje. Pri ljudeh in drugih sesalcih jo uravnavajo čuti – največkrat, kako naše oko dojema svetlobo in temo in na podlagi temperaturnih sprememb, ki jih občuti naša koža. Mehanizmi pomagajo ustvariti dnevno rutino, ki vključuje naše spanje, vzorce zbujanja in metabulizem.

A mnogi danes še tik pred spanjem uporabljajo elektronske naprave, ki oddajajo svetlobo podobno naravni svetlobi. Ta zmanjša proizvodnjo hormona melatonina, ki nas zaziba v spanec in naš spanec prestavi za kakšno uro ali dve. Profesor Charles Czeisler iz Harvardske univerze, tako svetuje, da tako pred spanjem ne uporabljate naprav ali pa vsaj zmajšate nivo svetlobe. ''Svetloba je najmočnejši sinhronizator naše notranje biološke ure. Izpostavljenost svetlobi, še posebej modri svetlobi kratko valovne dolžine ob večernih urah, bo spremenila vaš cirkadiani ritem in ga prestavila na poznejšo uro. Hormon melatonin, ki spodbuja spanec, se bo pričel sproščati kasneje, s tem pa bo zjutraj veliko težje vstati. Prekomerna izpostavljenost svetlobi tako postaja vse bolj pereča tema, saj privede do manj spanca, njene dolgoročne posledice pa so številne kronične bolezni.''

Ne le to, različne raziskave objavljene v Journal of the Royal Society Interface kažejo tudi, da siljenje telesa, da ponoči bedi lahko vodi do poškodb možganov in demenc, kot je Alzheimerjeva bolezen. Ameriški znanstveniki iz Brigham bolnišnice v Bostonu so odkrili, da so podgane, ki so jih obdržali budne ponoči, trpele za motnjami električne aktivnosti nevronov, kar je tipično za demence. Avtorji raziskave menijo, da podobno velja tudi za ljudi.

Še ena študija pa je odkrila, da imajo ženske, ki spijo manj kot šest ur na noč, kar 65 odstotkov večje tveganje za razvoj visokega nivoja slabega holesterola, ki lahko vodi do krvnih strdkov v žilah in do resnih bolezni srca. Prav zato je pomembno, da ste na količino in kvaliteto spanca bolj pozorni.

Elektronske naprave, ki jih uporabljamo tik pred spanjem zaradi svetlobe, ki je podobna dnevni, zmanjšajo proizvodnjo hormona melatonina, ki nas zaziba v spanec. Prav zato se v tem primeru lahko spanec prestavi za nekaj ur.
Elektronske naprave, ki jih uporabljamo tik pred spanjem zaradi svetlobe, ki je podobna dnevni, zmanjšajo proizvodnjo hormona melatonina, ki nas zaziba v spanec. Prav zato se v tem primeru lahko spanec prestavi za nekaj ur.FOTO: iStockphoto


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650