Vizita.si
20 odstotkov prometnih nesreč je posledica zaspanosti za volanom.

Zdravje

Nikar zaspani za volan!

Sandra Cvetkovič
16. 03. 2012 14.14
2

Ste vedeli, da se kar 20 odstotkov prometnih nesreč zgodi kot posledica zaspanosti med vožnjo? Da bi ta odstotek zmanjšali, je predsednica Slovenske skupine za spanje dr. Leja Dolenc Grošelj pripravila nekaj predlogov, s katerimi lahko preženemo utrujenost za volanom.

20 odstotkov prometnih nesreč je posledica zaspanosti za volanom.
20 odstotkov prometnih nesreč je posledica zaspanosti za volanom.FOTO: iStockphoto
V sklopu tedna možganov obeležujemo 16. marca letos že 5. svetovni dan spanja, ki tokrat poteka pod geslom 'Postanek je pomembnejši od poti'. Ob tej priložnosti Mednarodna zveza za medicino spanja (WASM) opozarja na izjemno nevarnost zaspanosti za volanom.

Slovenska skupina za spanje pod okriljem Sekcije za klinično nevrofiziologijo pri SZD opozarja voznike, naj za volan sedejo spočiti in naspani, med dolgo vožnjo pa naj si nujno privoščijo postanek ali dva.

Kvaliteten spanec je bistvenega pomena za zdravo življenje.
Kvaliteten spanec je bistvenega pomena za zdravo življenje. FOTO: iStockphoto

Današnji tempo življenja je izjemno naporen, vedno več je nočnih služb, stres in kopica obveznosti pa imajo zelo negativne učinke na kvaliteto našega spanca, zato se vedno pogosteje dogaja, da sedemo za volan utrujeni, zaradi česa se nismo sposobni popolnoma posvetiti vožnji, naš reakcijski čas je bistveni krajši. V Ameriki so naredili obsežno raziskavo, pri kateri so ugotovili, da se vsako leto 100.000 prometnih nesreč zgodi ravno zaradi zaspanosti, posledično pa so zabeležili 1.550 smrti in 71.000 poškodb. Ugotovili so tudi, da odrasli med 18. in 29. letom pogosteje vozijo zaspani kot starejši vozniki, moški večkrat kot ženske, ti pa tudi večkrat zaspijo za volanom. Reakcijski čas oseb, ki so neprekinjeno budne 18 ur, lahko primerjamo s tistimi, ki imajo v krvi 0,05-0,01 promila alkohola.

Postanek med vožnjo je bistvenega pomena

Med odraslimi, ki imajo otroke, vozi zaspanih kar 59 odstotkov, medtem ko jih med tistimi, ki nimajo otrok, sede zaspanih za volan 45 odstotkov,“ pove dr. Leja Dolenc Grošelj, predsednica Slovenske skupine za spanje, ki hkrati naproša vse, ki med vožnjo začutijo zaspanost, naj se ustavijo, si privoščijo 15 do dvajset minut spanja, spijejo kakšno kavo ali dve, se nadihajo svežega zraka in šele nato nadaljujejo pot. Odpiranje oken in poslušanje glasne glasbe naj namreč ne bi pomagalo.

Če ste utrujeni, se raje ustavite, spijte kavo in nato nadaljujte pot.
Če ste utrujeni, se raje ustavite, spijte kavo in nato nadaljujte pot. FOTO: iStockphoto

Motnje spanje so resen problem

Motnje spanja so zelo resen zdravstveni problem, saj pogosto ostajajo neprepoznavne, za njimi pa trpi kar 45 odstotkov prebivalstva. Ravno zato je zelo pomembno ozaveščanje tako posameznikov, kot tudi strokovne javnosti o posledicah pomanjkanja spanja in nekvalitetnega spanca. Vsi vemo, da človek potrebuje 6 do 8 ur spanja, da lahko normalno funkcionira, žal pa je ob današnjem tempu življenja to skoraj nemogoče. Pomanjkanje spanja ima izjemno negativne učinke na človeški organizem, med drugim dolgoročno povzroča številne zdravstvene težave in debelost, kratkoročno pa vpliva na pomanjkanje energije, zmanjšano pozornost in koncentracijo, slabšo delovno učinkovitost ter slabšo odzivnost v prometu.

Naspite se

Poleg zdrave prehrane in redne telesne aktivnosti je kvaliteten spanec bistvenega pomena za naše zdravje, zato poskrbite, da se boste naspali in imeli tako dovolj energije za premagovanje dnevnih obveznosti. Na dober spanec vpliva veliko dejavnikov. Poskrbite, da bo prostor, v katerem spite, temu tudi namenjen. Idealna temperatura v spalnici je med 16 in 18 stopinj, kakršna koli svetloba ali zvok bo proces spanja le motil. Sobo zatemnite, hkrati pa poskrbite, da boste umirjeni. Izogibajte se gledanju televizije, poslušanju glasne glasbe ali brskanju po spletu, težki hrani, kofeinu, alkoholu in preveliki fizični aktivnosti tik preden ležete v posteljo.. Privoščite si raje kopel ali skodelico čaja ter odmislite vsakodnevne skrbi. Tako boste tudi za volan sedli naspani in s tem zmanjšali tveganje za povzročitev morebitne prometne nesreče.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587