Zobozdravniki nas že leta prepričujejo, daje poleg ščetkanja ključnega pomena tudi nitkanje zob ozirma medzobnih prostorov. A raziskovalci so te dni sporočili, da ni nikakršnih dokazov, da je nitkanje v resnici učinkovito. Kaj so na to odgovorili zobozdravniki v tujini in v Sloveniji? Preverite.
Tiskovna agencija Associated Press je od podjetij, ki izdelujejo nitke, zahtevala dokaze, da nitkanje deluje, a jih ni dobila. Prav proizvajalcem, ki izdelujejo nitke ni uspelo dokazati, da bi te učinkovale. ''Prišli smo do zaključka, da če uporabljaš zobno ščetko skupaj z nitkanjem, ni nič bolj učinkovito kot če uporabljaš le ščetko,'' je dejal nizozemski zobozdravnik dr. Fridus van der Weijden, ki je sodeloval v raziskavi.
Tako so si mnogi že oddahnili, da jim ne bo treba nitkati zobe, a hitro so se oglasili tudi zobozdravniki po vsem svetu. ''Nekatere od teh študij so kratkotrajnejše. Gledati moramo paciente v dobi deset do dvajset let, da bi videli izzid po daljšem obdobju. Kajti bolezni dlesni so zelo počasi napredujoče,'' je pojasnil predsednik Ameriške paradontalne akademije dr. Wayne Aldredge.
Jasni so tudi slovenski zobozdravniki. Redno uporabo zobne nitke priporoča tudi zobozdravnik Matjaž Plausteiner, dr.dent. med.:'' Zobno nitko priporočam. Gre namreč za to, da je zobna nitka edina, ki prepreči zastajanje hrane v kontaktih med dvema zobema.Tam, kjer karies največkrat nastaja.'' Prav zato bi morali zobno nitko uporabljati vsak dan. Seveda pa tudi zobno ščetko. ''Dvakrat na dan naj bi si umili zobe, in sicer zjutraj in zvečer. Zvečer pa si vzamimo več časa za čiščenje zob, vsaj 10 minut in takrat uporabimo tudi zobno nitko. Prav redna in natančna ustna higiena je največja naložba v zdravje naših zob,'' je še pojasnil dr. Plausteiner.
UIVsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV