Da je zajtrk najpomembnejši obrok dneva, vemo že dolgo. Da naj jemo kar dva, pa kaže vse več študij. Med njimi tudi zadnja, ki so jo izvedli raziskovalci iz univerze Yale. Odkrili so, da je uživanje dveh zajtrkov na dan dobro za nas, saj na ta način spodbudimo presnovo in telesu zjutraj, ko to najbolj potrebuje, zagotovimo gorivo za delovanje. Študija, ki jo je izvedla univerza Yale v Connecticutu je dve leti spremljala 600 šoloobveznih otrok. Otroci, ki so pojedli dva zajtrka, niso pridobili dodatne telesne teže v primerjavi z otroki, ki so jedli en zajtrk. Poleg tega so otroci, ki so redko jedli zajtrk, imeli dvakrat večje tveganje za prekomerno telesno težo kot otroci, ki so zjutraj pojedli dva obroka.
Kljub vsemu moramo biti previdni pri izbiri živil, ki sestavljajo prva dva obroka. Strokovnjaki svetujejo, da dan pričnemo z manjšim polnovrednim obrokom, nato pa kakšno uro kasneje pojemo še nekoliko večjega. Ta bo omogočil, da bomo do kosila siti in preprečil, da bi posegali po nezdravih prigrizkih. ''Veliko ljudi zjutraj, ko se zbudijo, ne more pojesti veliko hrane, zato je drugi obrok dobra ideja,'' je dejala avstralska nutricistka Gabrielle Maston. ''Takoj, ko se zbudite na primer pojejte lahek jogurt, kos sadja ali oreščke, nekoliko kasneje pa nekaj z več beljakovinami, da boste dlje časa ohranili občutek sitosti. Na primer jajca, otrobe, kašo avokado ... Dva zajtrka sta dobra ideja za ljudi, ki želijo izgubiti odvečno telesno težo, saj lahko pomaga preprečiti, da bi pred kosilom posegali po nezdravih prigrizkih. Prigrizki so običajno majhni in niso narejeni za to, da vas nasitijo. Pravi zajtrk, pa nas lahko dobro nasiti.''
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV