Zdrava prehrana je uravnotežena, kar pomeni, da sicer lahko užijemo nekaj rdečega mesa, saj vsebuje blagodejne beljakovine, minerale, vitamine. Ne smemo pa ga pojesti preveč, saj veča tveganje za pojav raka.
Raziskovalci univerze v Utrechtu so povezavo med rdečim barvilom in rakom na debelem črevesu potrdili na miškah. Ugotovili so, da bakterije v črevesju to barvilo spreminjajo v spojino, ki v večjih količinah škoduje. Poškoduje steno črevesja, kar skuša telo hitro popraviti – prav to povzroči tveganje, da se pojavijo tudi rakave celice.
Odkritje je dalo Nizozemcem idejo, da bi tveganje za pojav raka na debelem črevesu odkrivali tako, da bi merili količino kemikalije, ki jo bakterije oddajajo, ko so v stiku z barvilom v rdečem mesu.
Čeprav njegovo barvilo vsebuje železo, rdečega mesa ni nujno uživati, saj lahko ta mineral v telo vnesemo z marsikaterim drugim živilom: stročnicami, jajci, žiti, oreški, ribami, belim delom piščanca in purana. Da se je rdečemu mesu morda bolje izogniti, kaže tudi raziskava univerze Harvard, ki je pokazala, da kar za 20 odstotkov poveča tveganje za pojav raka dojk, in sicer se je to zgodilo pri uživanju treh rezin slanine na dan.
Simptomi raka na debelem črevesu se sicer pogosto ne pojavijo, dokler ni rak že tako napredoval, da ga ni več mogoče zdraviti. Sicer lahko na takšne težave kažejo bolečine v trebuhu, napenjanje, vetrovi, spremembe v odvajanju blata, kri v blatu, slabost. Gre za enega najpogostejših rakov. Pojavi se pri starejših in zato sedaj pri njih poskušajo bolezen odkriti, ko jo je še mogoče zdraviti, tudi s presejalnim programom SVIT. Ko prejmete povabilo v program, je zatorej zelo pametno, da se mu odzovete.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV