Aloe vera je kaktusu podobna rastlina, katere listi so polni smole in gela, ki ju po vsem svetu že tisočletja povezujejo s številnimi zdravilnimi učinkovinami – Grki so celo verjeli, da je popolno zdravilo za vse bolezni. V svetu danes uspeva že več kot 500 različnih vrst, a se v zdravstvene namene uporabljata le 2 – navadna in južnoafriška, ki sta med vsemi tudi najbolj kakovostni (za učinkovit ter z zdravilnimi snovmi bogat gel mora rastlina zoreti več let).
Če želite v kar največji meri izkoristiti njene blagodejne učinke, je najbolje, da jo gojite doma, sicer pa lahko različne alojine pripravke na tržišču najdete tudi v obliki že pripravljenega gela, krem, losjonov, kapsul in sokov. Pozorni bodite le, da bodo ti organski, da ne vsebujejo škodljivih konzervansov ali drugih nenaravnih dodatkov, ter da vsebujejo vsaj 90-odstotni delež aloe, saj bodo v nasprotnem primeru precej manj učinkoviti, ali pa sploh ne.
Prva pomoč pri zdravljenju bolečih opeklin
Vsekakor je katerega od alojinih izdelkov vedno dobro hraniti v bližini, saj snovi v njenem gelu delujejo protivnetno ter protibolečinsko, krepijo imunski sistem organizma, znane pa so tudi po tem, da hladijo in vlažijo od sonca poškodovano kožo. Pomagale vam bodo pri odpravljanju želodčnih ter črevesnih težav, aken, ekcemov in pigmentnih peg, pri zdravljenju vnetih dlesni ter ran, s tvorbo kolagena upočasnjujejo staranje kože, in kar je v teh vročih poletnih dneh, ko se radi nastavljamo nevarnim sončnim žarkom, najbolj pomembno - izjemno pripomorejo k blažitvi opeklin ter vlaženju suhe poškodovane kože.
Gel namreč vsebuje veliko različnih hranil in protivnetnih učinkovin, kot je naprimer aloectin B, kemikalija, ki ima protibakterijske ter protiglivične lastnosti, spodbuja imunski sistem in ima ugodek učinek hlajenja na kožo. Če so opekline tako hude, da že bolijo, pa bo pomagal ublažiti tudi prisotno bolečino.
Veste, kako jo uporabiti?
Če uporabljate svež list, vanj zarežite po dolgem, da bo iz njega pritekel gel, nato pa ga položite neposredno na opeklino oziroma poškodovan predel. List lahko tudi prerežete na pol in iz njega iztisnete gel, ki ga na želeno mesto namažete s prsti. Previdno – iz konca lista bo pritekel rumenkasto obarvan sok (grenka aloa), ki ga ne smete nanašati na kožo, saj je kot naravno odvajalo namenjen uživanju in ne zunanji uporabi. Ko bo gel enkrat prišel v stik s kožo, boste nemudoma občutili občutek hlajenja, opazili pa boste tudi, da se je na tkivu začela tvoriti zaščitna plast, ki zmanjšuje tveganje za razvoj okužb. Občutek hlajenja bo relativno hitro ponehal, saj aloa vsebuje veliko vode in bo kmalu izhlapela. Zato naslednjič, ko boste ponovili postopek ter bodo prve bolečine ponehale, gel zmešajte z olivnim oljem in ga znova nanesite na kožo.
Preventiva, preventiva, preventiva ...
Ne pozabite – vedno je bolje preprečiti, kakor zdraviti. Zato se iz svoje napake le nekaj naučite. Po opeklinah se koža opičajno olupi, nova koža, ki se skriva pod njo, pa za popolno obnovo potrebuje približno tri do šest mesecev in je izjemno občutljiva. Sonce vas lahko tako opeče še hitreje ter močneje, kot vas je prvič, zato nikar ne pozabite na pravilno zaščito že med samim sončenjem. V prihodnje se zaščitite z zaščitnimi kremami, klobučki, dolgimi rokavi, predvsem pa se soncu izogibajte med 11. uro dopoldan in 16. uro popoldan.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV