Vizita.si
Formula uspeha je kombinacija redne vadbe in urejene prehrane. Je pa tu potrebno vedeti, da so nenadne in radikalne spremembe velikokrat samo kratkoročno uspešne.

Zdravje

Odkrijte skrivnost dolgoročne izgube telesne teže

Katja Benčina
06. 01. 2014 10.35
7

Mnogi so ob novem letu zaobljubili, da bodo tokrat resnično do poletja uspeli izgubiti odvečne kilograme. Če ste med njimi tudi vi, potem upoštevajte nasvete osebnega trenerja Mitje Doljaka, ki nam je zaupal, kako do dobrih in trajnih rezultatov.

Formula uspeha je kombinacija redne vadbe in urejene prehrane. Je pa tu potrebno vedeti, da so nenadne in radikalne spremembe velikokrat samo kratkoročno uspešne.
Formula uspeha je kombinacija redne vadbe in urejene prehrane. Je pa tu potrebno vedeti, da so nenadne in radikalne spremembe velikokrat samo kratkoročno uspešne.FOTO: iStockphoto
1. Če smo se odločili, da bomo po novem letu resnično izgubili kilograme, kako naj se tega lotimo, da tudi tokrat ne bo ostalo le pri obljubah?

Ena glavnih napak za neuspeh pri tovrstnih zaobljubah, ki bi jo rad izpostavil, je zastavljanje nekih splošnih ciljev. Če želimo uspeti, si moramo postaviti konkretne cilje, katere želimo doseči. Torej, konkretno koliko kilogramov želimo izgubiti v določenem časovnem obdobju (npr. v enem mesecu bi rad izgubil 3 kilograme). Naslednja logična faza, ki sledi, je seveda sestava vadbenega načrta in jedilnika, ki sta prilagojena zastavljenim ciljem.

Tu bi še rad izpostavil dan, ki se veliki večini premika na jutri, ponedeljek, prvi dan naslednjega meseca itd. To je dan, ko ste se odločili aktivno zaživeti ter začeli udejanjati svojo dolgotrajno željo zdaj.

Osebni trener Mitja Doljak nam je zaupal, kako učinkovito in dolgoročno izgubiti odvečno telesno težo.
Osebni trener Mitja Doljak nam je zaupal, kako učinkovito in dolgoročno izgubiti odvečno telesno težo. FOTO: osebni arhiv

2. Kakšna kombinacija je najbolj uspešna?

Formula uspeha je kombinacija redne vadbe in urejene prehrane. Je pa tu potrebno vedeti, da so nenadne in radikalne spremembe velikokrat samo kratkoročno uspešne. Predlagam, da začnete postopno, vendar vseeno načrtovano. Za nekoga, ki na primer do sedaj ni nikoli zajtrkoval, bo že sama uvedba zajtrka v prehranjevalno rutino velika sprememba za prvih nekaj dni, za nekoga drugega, ki je bil nazadnje športno aktiven pred desetimi leti bo trening zmerne intenzivnosti dvakrat tedensko v prvem mesecu čisto dovolj. S takšnim načinom bomo v svoj življenjski ritem vnesli nov življenjski stil, ki se ga bomo veliko lažje držali dlje časa in z gotovostjo tudi dolgoročno dosegli svoje zastavljene cilje in takšen koncept obdržali skozi svoje življenje. Izgubljanje odvečne teže gre delno na račun prehrane, delno pa na račun športne aktivnosti, s kombinacijo obojega pa bomo zagotovo dosegli najboljše rezultate.

3. Kaj je pomembno pri prehrani, če želimo predvsem izgubiti maščobo?

Lahko bi rekli, da se hujšanje začne v kuhinji. Dejstvo je, da če želimo izgubiti odvečne kilograme, moramo zagotoviti kalorijski primanjkljaj, torej mora biti naša dnevna poraba kalorij večja od zaužite. Vendar ne gre le za znižanje vnosa hrane, ampak kakovost le-te, makronutrientske vrednosti, glikemični indeks OH-jev itd.

Zaradi neučakanosti se ljudje velikokrat zatečejo k dietam z izdatnim znižanjem vnosa hranil, kar bo v prvih nekaj dneh na tehtnici seveda pokazalo "rezultate", vendar le na račun izgube glikogena, vode ter mišične mase in skoraj nič maščobe. Ker pa ste s tem močno upočasnili metabolizem, boste takoj, ko boste prišli na stari prehranjevalni način, kilograme pridobili nazaj, zelo verjetno pa še kakšnega pridobili.

4. Kakšna naj bo vadba?

Pri sami vadbi se moramo posvetiti tako aerobnenu kot tudi anaerobnemu delu (vadbi za moč). S primerno količino obojega bomo svojemu telesu dali informacijo, kaj želimo doseči. Predlagam vadbo trikrat tedensko, poleg tega pa naj med treningi ni več kot 2 dni odmora, saj je prav zadostna pogostost in rednost ključnega pomena za uspeh. Trening sam naj bo sestavljen iz začetnega ogrevanja (tek, hitra hoja ali sobno kolo), ki naj traja nekje 10 minut. Temu naj sledi glavni del z vajami za moč, pri katerih izvajamo kompleksne vaje, kar pomeni, da se med izvedbo gibanja aktivno vključi več mišičnih skupin. Pri takšnih vajah je poraba energije veliko večja, kar seveda pri izgubi odvečnih kilogramov tudi želimo doseči. Primer takšnih vaj so vojaške sklece, počepi s potiskom nad glavo (v rokah imamo uteži), izpadni koraki, itd. Vaje lahko izvajamo krožno ali v sklopih po 2–3 vaje. Vse skupaj naj traja med 30 in 45 minut, v zadnjem delu pa sledi še 20 minutni tek ali kolesarjenje.

Za izgubo odvečnih kilogramov je potrebna disciplina in motivacija. Predvsem pa sprememba življenjskega stila, ki vam bo prinesla dolgoročne rezultate in zadovoljstvo.
Za izgubo odvečnih kilogramov je potrebna disciplina in motivacija. Predvsem pa sprememba življenjskega stila, ki vam bo prinesla dolgoročne rezultate in zadovoljstvo.FOTO: iStockphoto

5. Včasih je lažje izgubiti kilograme kot zadržati pridobljeno telesno težo. Kako se lotiti torej tega drugega dela?

Če smo se prve faze lotili pravilno, bo tudi drugi del "štimal". Se pravi, če si bomo takšen projekt zastavili tudi z dolgoročnimi cilji, je pot do uspeha verjetnejša kot sicer. Pri tem spet govorim o vnašanju sprememb v naš življenjski slog, katerim bomo lahko sledili in jih tudi uresničevali. Če si zastavimo neke nerealne kratkoročne cilje brez kakršnega koli koncepta in načrta, je možnost za neuspeh veliko večja kot v primeru, ki sem ga navedel pri drugem vprašanju. Gibanje, oziroma športna aktivnost morata postati del našega vsakdana, predvsem pa nam mora predstavljati veselje, užitek in kakovostno preživljanje prostega časa.

6. Pri svojem delu zagotovo vidite stranke, ki so uspešne, in tiste, ki niso najbolj. Kaj je glavna razlika med njimi oziroma kaj je tisto najpomembnejše, kar se vam zdi, da nekaterim prinese uspeh, spet drugim ne.

Glavna razlika je predvsem v samodisciplini in motivaciji. Zelo pomembno je, kako močna je naša želja po uspehu oziroma uresničitvi zastavljenih ciljev. Če tega ni, se velikokrat zgodi, da z neupoštevanjem vadbenega ter prehranjevalnega načrta izničimo vsak predhodni trud na poti do tja. Na treningu bomo na primer v tisti uri dali vse od sebe, z neprimerno prehrano pred in po tem, pa bomo trud kaj hitro izničili. Zavedati se moramo, da je oblikovanje postave kompleksen proces, ki vključuje vsa dejanja celega dne, ni samo tista ena do dve uri na dan, ampak vseh 24.

Dejstvo je, da je oblikovanje postave dolgotrajen proces in ne 5 minut miganja na dan z raznoraznimi "revolucionarnimi" pripomočki, ki nam jih vsakodnevno prodajajo v oglasih. Če želimo na morje z novo postavo, kakršno si že nekaj časa močno želimo, je zdaj čas, da naredimo prvi korak in aktivno začnemo novo leto, ne junija tik pred dopustom, saj je takrat že prepozno. Velika večina ljudi si z novim letom pod zaobljubo številko 1 postavi prav takšno zaobljubo. Naj bo tokrat uresničena!
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662