Tip 1: 'Reševalni obroč'
Za osebe s to obliko trebuha je značilno, da dneve večinoma preživljajo sede, po vsej verjetnosti pa obožujejo sladkano hrano. K sreči je 'reševalni obroč' mogoče zelo hitro odpraviti, saj ga povzročata uživanje nezdrave prehrane, ki vsebuje veliko sladkorja ali nekakovostnih ogljikovih hidratov (piškoti, bel kruh, sladice, testenine), in pomanjkanje telesne aktivnosti. Ti dejavniki namreč povzročijo kopičenje maščob na predelu trebuha, bokov in stegen.
Če želite učvrstiti trebuh, se izogibajte alkoholnim pijačam. Vsebujejo namreč veliko sladkorjev, ki se nabirajo v pasu in preprečujejo izgorevanje drugih maščob. Ko se boste začeli izogibati alkohola, je čas, da spremenite tudi vaš način prehranjevanja. Odrecite se 'manj mastnim' in 'dietnim' izdelkom, ki vsebujejo veliko dodatkov, rafiniranih sladkorjev, soli in konzervansov ter začnite uživati svežo hrano, na primer jajca, sveže ribe, sveže meso in zelenjavo. James svetuje, da dan začnite z jajci, nadaljujte pa z na žaru pečenim lososom ali piščancem ter zelenjavo. Privoščite si tudi zdrave maščobe, ki jih najdete v avokadu, oreščkih in mastnih ribah, seveda ne pozabite tudi na redno telesno aktivnost – dolge sprehode, izpadne korake, počepe, jogo, tek ...
Tip 2: 'Stresni trebuh'
Ta tip trebuha je značilen za ljudi, ki so po naravi perfekcionisti in so bolj dovzetni za prebavne težave, kot je sindrom razdražljivega črevesja, ki povzročijo napihnjenost trebuha. Pri teh osebah se trebuh oblikuje okoli popka in je dokaj trd na otip. “Ko so te osebe pod stresom, se jim zaradi sproščanja kortizola, stresnega hormona, začne kopičiti maščoba okoli trebuha,“ pojasnjuje James. H kopičenju maščob pa pri tem tipu pomembno prispevajo slabe prehranjevalne navade, na primer preskakovanje obrokov, prekomerno uživanje kofeina, ki vpliva na delovanje nadledvične žleze in uživanje hitre prehrane.
Ženske, ki so veliko pod stresom, običajno slabo spijo, kar ovira proizvodnjo hormona leptina, ki pomaga regulirati apetit in metabolizem. “Če smo utrujeni, občutimo večjo lakoto in potrebo po uživanju sladkih prigrizkov, za katere imamo občutek, da nas polnijo z energijo,“ še pravi James. Z utrujenostjo se spopadite tako, da si privoščite počitek in sprostitev. Globoko dihajte, meditirajte, doma si privoščite kopel, omejite vnos kofeina na dve skodelici kave na dan in pojdite spat ob zgodnejših urah. Izogibajte se napornim kardiovadbam, saj te povečujejo raven kortizola v telesu. Izberite raje jogo, dolg sprehod ali dvigovanje uteži. Organizem pomirite tako, da zaužijete veliko hrane, bogate z magnezijem – zeleno listnato zelenjavo, brazilske oreščke, semenke …
Tip 3: 'Izbočeni trebušček'
'Izbočeni trebušček' je najpogostejša oblika trebuha pri zaposlenih mamicah oziroma ženskah z zelo zahtevnimi službami. “Morda so celo obsedene s fitnesom in ujete v rutino vadbe in diete. Najpogosteje so to ženske, ki jedo enolično prehrano in izvajajo iste vaje v fitnesu, zaradi česar so sicer vitke, a imajo na spodnjem delu trebuha gručico maščob, ki kvari njihovo silhueto,“ razlaga James. “Pretiravanje z izvajanjem tako imenovanih 'trebušnjakov' lahko preobremeni mišice v predelu kolkov in spodnjem delu hrbtenice, zato se trebušne mišice pomaknejo naprej in izbočijo.“
Prebavo boste izboljšale z uživanjem vlaknin (zelena listnata zelenjava, polnozrnate žitarice), ki pomagajo odpravljati vnetja, napihnjenost in zaprtost. Pravilno izvajajte počepe, trebušne mišice pa raje krepite tako, da se uležete na tla z obrazom, obrnjenim navzdol, se oprete na komolce in prste na nogah ter telo dvignete, da bo vzporedno s tlemi. Držite deset sekund in sprostite, sčasoma pa interval daljšajte, kolikor lahko. Dvigujte pa tudi uteži, saj boste tako lažje porabile odvečne količine maščob. Poskrbite, da boste zaužile dovolj tekočine in jedle lahko prebavljivo hrano – zeleno zelenjavo in lahke beljakovine (ribe, piščanec).
Tip 4: 'Materinski trebušček'
Imajo ga ženske, ki so pred kratkim rodile. Po porodu se namreč maternica spusti in postane nekoliko težja, kot je bila pred nosečnostjo, pravi James. “V normalno velikost se maternica običajno vrne v šestih tednih po porodu, zato pred tem niti ne razmišljajte o tem, da bi lahko imele že takoj po porodu raven trebuh.“ Da bi trebuh učvrstile, morate okrepiti mišice medeničnega dna in spodnjega dela trebuha, s tem povečati pretok krvi v tem predelu in okrepiti mišice, ki so v tem času postale ohlapne.
Intenzivne vadbe se lotite vsaj dva do tri mesece po porodu, ne prej. Po porodu si raje vzemite nekaj časa zase in otroka in se ne obremenjujte preveč s trebuhom, saj bo tako zadeva postala le še bolj moteča. Nato pa začnite uživati dodatke ribjega olja (vzemite na primer tri 1000-miligramske kapsule na dan), saj ti spodbujajo delovanje hormonov, ki pomagajo porabljati maščobe in zavirajo delovanje hormonov, ki spodbujajo kopičenje maščob. O jemanju kakršnih koli nadomestkov in dodatkov se prej seveda pogovorite z zdravnikom. Vsakodnevno uživajte tudi dobre maščobe (oreščke, olive, oljčno olje …), ki pomagajo porabljati slabe maščobe, prispevajo k absorpciji vitaminov in pomagajo premagovati utrujenost, redno pa izvajajte tudi vaje za krepitev mišic medeničnega dna (t. i. Keglove vaje). Ne delajte trebušnjakov, saj boste tako le še poslabšale videz trebuha, temveč z vdihom potegnite trebuh notri in ga počasi z izdihom spuščajte ven, medtem ko izvajate Keglove vaje.
Tip 5: 'Napihnjen trebuh'
Ženske, ki imajo zjutraj običajno raven trebuh in se jim ta čez dan počasi napihuje, imajo težave s prebavo in zadrževanjem plinov. Napihnjenost pa lahko prizadene tako močnejše kot vitke ženske. Skoraj vedno gre za posledico intolerance na določeno prehrano ali pa lenega črevesja, ki je rezultat slabih prehranjevalnih navad.
V zadnjih časih strokovnjaki odkrivajo vse več primerov intolerance na gluten in pšenico (kruh, testenine, slaščice, pica), alkohol, kvas (pecivo, pivo) ter mlečne izdelke (sir, mleko, maslo ...). Še posebej intoleranca na gluten lahko povzroči vnetje črevesja in napihnjenost. Poskusite ugotoviti, kaj draži vaš želodec tako, da za nekaj časa izločite najprej eno vrsto hrane iz jedilnika, pozneje drugo … Leno črevesje pa lahko odpravite z urejenim načinom prehranjevanja. Naj bo zajtrk vaš največji obrok, v poznejših urah pa se izogibajte hrani. Hrano pravilno prežvečite in zaužijte dovolj tekočine, ki bo ohranjala gibanje prebavnega trakta. Napihnjenost pa je lahko tudi posledica porušitve ravnovesja črevesne flore, zato v tem primeru organizmu zagotovite dovolj dobrih bakterij – prebiotikov in probiotikov.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV