Britanski raziskovalci iz Birminghamske univerze so v svoji raziskavi opazovali 80 moških in žensk, ki so skušali izgubiti odvečne kilograme, in jih prosili, naj vsakič, ko jih premami skušnjava beležijo, kdaj se je to zgodilo, kako se počutijo v tistem trenutku in ali so se vdali skušnjavi. Pokazalo se je, da so se udeleženci raziskave v tednu dni diete z željo po prekinitvi srečali v povprečju enajstkrat, v resnici pa so 'grešili' v polovici primerov, ko se je želja pojavila. Prepovedana hrana je bila najbolj mamljiva, ko so bili pod stresom ali lačni. Bolj pa je raziskovalce presenetilo dejstvo, da so se veliko težje uprli alkoholu kot sladicam ali prigrizkom.
Raziskovalka dr. Heather McKee iz Birminghamske univerze meni, da je vzrok v tem, da ljudje podcenjujejo število kalorij, ki jih vsebuje alkohol v primerjavi s hrano. Pri tem pa je dobro vedeti, da 0,5 litra piva, ki si ga privoščite petkrat na teden, na leto nanese dodatnih 44 200 kcal ali 185 000 kJ energije, kar je toliko, kot bi pojedli 221 krofov na leto. Le dva velika kozarca vina na dan pa predstavljata skoraj petino priporočenega vnosa dnevnih kalorij za ženske.
Raziskava je pokazala tudi, da so se posamezniki svoje diete veliko lažje držali zjutraj in popoldne, večkrat pa grešili zvečer. Kot da bi jim proti večeru zmanjkalo volje za hujšanje, pojasnjuje strokovnjakinja, ki meni, da je vzrok za to predvsem sproščeno okolje doma ali v baru, kjer se ljudje težje zadržijo, da ne bi posegli po alkoholni pijači. Študija, ki je bila objavljena v Annals of Behavioural Medicine, je še pokazala, da po nezdravi hrani hitreje posežemo, ko smo v družbi. Vzrok za to pa bi lahko bil v tem, da mislimo, da moramo tudi mi jesti tisto, kar jedo naši prijatelji. K prekomernem hranjenju pa bi lahko pripomogel tudi faktor, da želimo biti del skupine.
A dr. McKeejeva je optimistična in meni, da bi lahko le z nekaj močne volje premagali vse skušnjave: ''Volja deluje tako kot mišice. Z redno vadbo narašča in postaja vse močnejša.'' Da bi si olajšali hujšanje, pa je podala še nekaj nasvetov. Svetuje, da vse skušnjave umaknete iz dosega roke in iz vidnega polja. Svoje okolje si uredite tako, da bo v njem čim manj skušnjav. ''V pisarni biskvit umaknite iz vidnega polja, da vas ne bo nenehno opominjal na skušnjavo, ki se ji morate uprirati večkrat na dan. To lahko močno vpliva na vašo samokontrolo in povzroči, da se sčasoma vdate želji po slaščici. Drugič, najbolje je, da se skušnjavam pričnete upirati postopoma. Na primer, ljudje se januarja pogosto odločijo, da ne bodo več jedli sladkarij, čokolade in pili alkohola. To je prevelik pritisk na samokontrolo in daje več možnosti za neuspeh. Namesto tega se raje skoncentrirajte na en aspekt in se za začetek odpovejte le alkoholu. Ko boste s tem pomirjeni, pričnete delati na drugi skušnjavi.''
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV