Vizita.si
Če boste kosilo jedli po tretji uri popoldne, boste maščobne blazinice, ki ogrožajo vaše zdravje, izgubili veliko težje.

Zdravje

Odkrili, kaj ovira hujšanje

L.E.
20. 02. 2013 08.07
33

Španski in ameriški raziskovalci trdijo, da ni pomembno samo to, kakšno hrano uživate in v kakšnih količinah si jo privoščite. Poleg tega naj bi na uspeh izgube kilogramov vplival še čas, ko sedete za jedilno mizo.

Če boste kosilo jedli po tretji uri popoldne, boste maščobne blazinice, ki ogrožajo vaše zdravje, izgubili veliko težje.
Če boste kosilo jedli po tretji uri popoldne, boste maščobne blazinice, ki ogrožajo vaše zdravje, izgubili veliko težje.FOTO: iStockphoto

Če kosilo uživate prepozno, boste veliko težje shujšali. Tako vsaj trdijo raziskovalci univerze v Murcii. V njihovi študiji je sodelovalo 420 ljudi, trajala pa je 20 tednov. Tisti, ki so kosilo pojedli pred tretjo uro popoldne, so v primerjavi s tistimi, ki so jedli pozneje, izgubili kar za 30 odstotkov več odvečne teže.

Polovica vseh, ki so sodelovali v raziskavi, si je kosilo privoščila pred tretjo uro popoldne in med raziskavo so v povprečju izgubili 10 kilogramov, kar je bilo tri kilograme več, kot je v povprečju izgubila skupina, ki je jedla po tretji uri popoldne. Študija je bila objavljena v Zborniku o prekomerni teži (Journal of Obesity), rezultate pa so Špancem pomagali analizirati tudi raziskovalci bostonske bolnišnice. “To je ena prvih večjih študij, ki je pokazala, da razporeditev obrokov pripomore k uspešnosti hujšanja,“ je povedal njihov predstavnik dr. Frank Scheer. “Naši rezultati kažejo, da tisti, ki hrano uživajo pozneje, odvečno težo izgubljajo počasneje.“ Znanstveniki so izmerili celo, da imajo tisti, ki se prehranjujejo prepozno, manjšo občutljivost na inzulin, kar pomeni, da potrebujejo več tega hormona, da bi se raven sladkorja v njihovi krvi znižala. To povečuje njihovo tveganje, da jih prizadene sladkorna bolezen.

Španci so pojedli isti obrok, ki je vseboval 40 odstotkov kalorij oziroma kilodžulov, ki so jih zaužili v tistem dnevu. Ostali obroki so bili manjši in po mnenju strokovnjakov niso tako močno vplivali na uspešnost hujšanja. So pa tisti, ki so se prehranjevali pozneje, veliko pogosteje izpuščali zajtrk oziroma so takrat pojedli manj, kar je vseeno lahko dodatno zmanjšalo uspešnost njihovega izgubljanja odvečne telesne teže. Poleg tega so strokovnjaki pri analizi rezultatov upoštevali, koliko kalorij oziroma kilodžulov so tisti, ki so hujšali, na dan zaužili skupaj ter koliko so jih porabili. Spremljali so tudi raven hormonov leptina in grelina, ki uravnavata občutek lakote in sitosti. Upoštevali so, koliko so preučevanci spali. Po upoštevanju vseh teh dejavnikov so ugotovili, da je čas obroka vidik, ki je pri hujšanju pomemben povsem samostojno. Ni torej ključno samo to, kakšno hrano uživate, temveč tudi to, kdaj si jo privoščite.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (33)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650