"V teoriji je hujšanje preprosto," za spletni portal The Conversation razlaga vodja raziskovalcev, dr. Belinda Lennerz. "Samo število kalorij, ki jih na dan užijemo, zmanjšamo in rezultat ne more izostati. Zakaj torej tudi ljudje, ki se tega zavedajo, ne morejo nehati uživati preveč hrane?" To je bilo vprašanje, ki so si ga zastavili na Fakulteti za medicino priznane univerze Harvard. Zaključek njihove študije pa je bil, da industrijsko predelani ogljikovi hidrati vplivajo na isti del možganov kot heroin, zaradi česar se jim, ko jih enkrat začnemo redno uživati, nenadoma ne moremo več odreči. A to je lahko, ko je teža prekomerna, kar vodi v številne bolezni, zelo nevarno.
Na Harvardu so svojo teorijo, da industrijsko predelani ogljikovi hidrati povzročajo odvisnost, preizkusili tako, da so pripravili dva mlečna napitka (milkshake-a). Oba sta bila videti enako, vsebovala sta približno isto število kalorij, razlikovala se nista niti po okusu. A eden je imel visok glikemični indeks, drugi nizkega. To pomeni, da je prvi raven sladkorja v krvi po zaužitju močno zvišal in hitro spustil (kar je izjemno škodljivo), drugi na raven sladkorja v krvi ni imel močnega vpliva, ta je ostala uravnotežena (kar bi moral biti pri prehranjevanju naš cilj). Ne da bi vedeli, katerega so prejeli, je mlečni napitek dan za dnem uživalo dvanajst zdravih moških s prekomerno težo. Izkazalo se je, da so bili tisti, ki so popili napitek z visokim glikemičnim indeksom, veliko hitreje spet lačni. Pregled z magnetno resonanco pa je pokazal, da je uživanje tega aktiviralo del možganov, na katerega vplivajo tudi droge.
Dr. Lennerz poudarja, da bo potrebno še veliko študij, da bi lahko to povsem dokazali, da pa je ključno, da začnemo razmišljati tudi v to smer. "Takšne raziskave so pomembne, ker je danes ljudem s prekomerno težo zelo težko pomagati. Ko jim omejimo vnos kalorij, se tega zelo težko držijo. Najti moramo način, da jim doseganje tega cilja olajšamo." Zdravnica dodaja, da v znanstvenem svetu mnoge moti, da bi nekaj, kar nas ohranja pri življenju, označili za nekaj, kar povzroča odvisnost. Tudi to bi bilo lahko nevarno, pravijo, če bi nekdo priporočila razumel napačno ter se začel bati hrane na sploh. Zato še enkrat poudarjamo, da naj bi odvisnost povzročali le enostavni ogljikovi hidrati in še posebej sladka živila, zaradi katerih smo za povrh kmalu spet lačni, hitreje postanemo utrujeni, razdraženi, brez energije. Nikakor pa to ne velja za sadje, zelenjavo, stročnice, polnozrnata žita, ki bi morali predstavljati našo vsakodnevno prehrano.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV