Večina ljudi svoj dan prične s skodelico kave. Toda nevroznanstvenik Steven Miller z Univerze v Marylandu to močno odsvetuje. Pravi, da nam bo dal kofein največ energije, če ga bomo zaužili nekje med pol deseto in pol dvanajsto uro. Zakaj?
Miller pojasnjuje, da bo učinek kave optimalen, če jo bomo spili, ko bo raven količine hormona kortizola v našem telesu pričela padati. Kofein namreč spodbudi delovanje tega hormona in nam tako vlije novih moči za nadaljevanje dela. Ker je raven kortizola med osmo in deveto uro zjutraj, ko po kavi poseže največ ljudi, zelo visoka, se zgodi podobno, kot bi se, če bi jemali zdravilo, ko ga ne potrebujemo. Počasi se razvije toleranca, kofein na nas nima več pravega učinka, da bi se zbudili, ga potrebujemo čedalje več.
Hormon kortizol med drugim uravnava naš bioritem. Zaradi njega smo takoj zjutraj bolj aktivni, proti večeru imamo potrebo, da bi se umirili. Raven kortizola je najvišja približno eno uro po tem, ko smo se zbudili, nato se začne zniževati. Če želimo optimalen učinek poživila, kot je kofein, ga moramo torej zaužiti nekaj ur zatem, ko smo vstali. Obstaja pa po besedah Stevena Millerja še eno časovno obdobje, ko je raven kortizola naravno zelo visoka. To je med pol šesto in pol sedmo zvečer, ko ravno tako ne bi smeli poseči po skodelici kave.
A pozor. Nevroznanstvenik opozarja, da se bioritem med posamezniki tudi nekoliko razlikuje, zato svetuje, da se naučimo poslušati svoje telo. Pomembno je samo, da kave ne uživamo, kadar se tudi brez nje počutimo polni energije.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV