Pridobivanje alojinega soka
Da se ohranijo vse zdravilne snovi, alojin sok pridobivajo s hladnim stiskanjem alojinega gela. Tega pridobijo tako, da alojam najprej oberejo liste, jih zvežejo v snope in jih pred obdelavo operejo. Iz listov odstranijo povrhnjico in zunanjo skorjo, iz sočne sredice pa nato iztiskajo sok. Ta vsebuje kar 95 odstotkov vode in le nekaj odstotkov suhe snovi, v kateri je največ sluzi oziroma kemijskih polisaharidov, ki delujejo protivnetno in tako čistijo organizem. Gel uporabljajo za zunanjo uporabo pri ognojkih, vnetjih žlez, ustne votline, žrela in kožnih alergijskih reakcijah, sok pa notranje - za uravnavanje prebave in krepitev imunskega sistema. Poleg kemijskih polisaharidov sok vsebuje še salicilno kislino, ki deluje protivnetno, encime fosatazo, amilazo, katalazo, celulazo, lipaze, proteaze in keratin fosfokinazo ter vitamine A, C in E.
Previdno!
Pri visokih odmerkih alojinega soka lahko pride do diareje, zato ga je treba piti v priporočenih odmerkih. Odrasel zdrav človek naj bi na dan zaužil 30 ml soka dnevno (do največ 60 ml), bolni, športniki in starejši pa okrog 60 ml dnevno. Ljudje z oslabelim imunskim sistemom in tisti, ki se zdravijo, ga lahko spijejo do 250 ml na dan. Alojin sok z vsebujočimi antrakinoni ne smejo uživati nosečnice, med dojenjem pa ga lahko pijejo izjemoma v dogovoru z zdravnikom.
Kako še premagati zaprtje?
Zaprtje je znak, da je delovanje debelega črevesja moteno in da težko opravlja naravni proces izločanja blata iz organizma. Vsaka peta ženska ima težave z zaprtjem v nosečnosti, kar je posledica hormonskih sprememb in pritiskanja ploda na maternico, najpogosteje pa je to težava žensk po 65. letu starosti. Z občasnim zaprtjem, ki je posledica spremembe načina življenja, klime, prehrane, stresa, pa se spopadajo mnogi.
O kroničnem zaprtju govorimo, če posameznik črevesja ne izprazni vsaj štirikrat na teden. V tem primeru je potreben posvet z zdravnikom, ki vas nato lahko napoti k specialistu. Sicer pa so nekateri strokovnjaki prepričani, da je kronično zaprtje lahko tudi posledica slabšega delovanja jeter, ledvic, hormonskega neravnovesja in intolerance na hrano. Direktor enega največjih britanskih združenj za raziskovanje bolezni prebavil dr. Alastair Forbes pa meni, da je zaprtje znak nepravilnega delovanja ščitnice.
So odvajala rešitev?
Številni pri zaprtju uporabljajo odvajala. A to naj bo vaša zadnja izbira, saj ta povečujejo količino vode v debelem črevesju, zato se črevesje nanje navadi in postane leno. Poleg tega telesu odvzemajo pomembna hranila.
Uživajte hrano, bogato vlakninami
Za hitrejšo in boljšo prebavo uživajte hrano, bogato z vlakninami, saj se ne absorbirajo v tankem črevesju, ampak potujejo do debelega črevesja in se presnavljajo tam. Na ta način ga stimulirajo, uravnavajo pH črevesja in nase vežejo potencialne rakotvorne snovi. Ker uravnavajo prebavo, preprečujejo tudi nastanek hemeroidov, ki so pogosto posledica dolgotrajne zaprtosti. Vlaknine boste našli v pšeničnih otrobih, ovsenih, sojinih kosmičih, rjavem in basmati rižu ter v vseh vrstah fižola.
Kot naravna odvajalo pa delujejo še:
- lanena semena (čistijo celotni prebavni sistem, uživate jih lahko v juhah, jogurtih, namočenih v vodi);
- sezamova semena;
- oves, pšenični otrobi, ovseni kosmiči;
- suhe slive, marelice, fige (lahko tudi sveže);
- zelenjava in sadje (kivi, grozdje, bučke, zelje, kumare, špinača);
- probiotični jogurti;
- pekoča ali začinjena hrana.
Izogibajte pa se:
- živilom z belo moko (gluten ali lepek maši črevesje);
- rdečemu mesu (prebavlja se dlje časa);
- mastnim sirom.
Poleg ustrezne prehrane je izjemno pomembno, da zaužijete dovolj vode – od šest do osem kozarcev na dan in da prebavi pomagate z redno vadbo. Pomaga še masaža trebuha z lahnimi gibi v smeri urinega kazalca in redno dnevno sproščanje.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV