Vizita.si
Najpogostejši vzrok driske je okužba z virusi ali bakterijami. Če jo dobimo, je pomembno, da uživamo veliko tekočin in lahko dietno hrano.

Bolezni

Oh, ta driska

Mojca Koprivnikar
30. 09. 2009 19.32
2

Driska se zelo pogosto pojavi na potovanjih ali na dopustu, lahko pa jo dobimo povsem nepričakovano doma, ker smo zaužili hrano, ki našemu črevesju in želodcu ni prijala. Vzrok je najpogosteje okužba z virusi ali bakterijami, vzroki pa so lahko tudi drugje.

Najpogostejši vzrok driske je okužba z virusi ali bakterijami. Če jo dobimo, je pomembno, da uživamo veliko tekočin in lahko dietno hrano.
Najpogostejši vzrok driske je okužba z virusi ali bakterijami. Če jo dobimo, je pomembno, da uživamo veliko tekočin in lahko dietno hrano. FOTO: iStockphoto

Pediater gastroenterolog dr. Rok Orel pravi, da je driska posledica pospešenega prehajanja hrane skozi črevesje in zato pogostejšega odvajanja blata. Če traja manj kot 14 dni, gre za akutno drisko, če traja več kot mesec, pa gre za kronično drisko.

Orel pravi, da je vzrokov za drisko veliko. Najpogostejši je črevesna okužba z virusi ali patogenimi bakterijami. Drisko lahko povzročijo tudi relativno običajne bakterije, na katere pa naše črevo ni navajeno, na primer na potovanjih. Tudi sprememba sestave lastne bakterijske mikroflore, na primer ob jemanju antibiotikov, dostikrat pripelje do driske. Vzroki pa so lahko še preobčutljivost na določene sestavine živil (na primer gluten), sindrom preobčutljivega črevesja, zaradi nepravilnega delovanja trebušne slinavke, avtoimunskih bolezni črevesja, pojavi se lahko tudi kot stranski učinek nekaterih zdravil ali zaradi zlorabe odvajal, pogosta pa je tudi t. i. potovalna driska.

Če driska traja več dni, začne oseba hujšati in izgubi veliko telesnih tekočin ter mineralov, zato pride do izsušitve ali dehidracije. V telesu se podre ravnovesje. Nezdravljeno ravnovesje lahko v skrajnem primeru povzroči smrt.

Zdravnika morate nujno obiskati, če v blatu opazite kri, imate hude krče in bolečine in ste izsušeni!

Pri driski morate nujno piti veliko tekočin!

Pri driski je najpomembnejše, da se izognete izsušitvi in elektrolitnemu iztirjenju. Piti morate t. i. oralne rehidracijske raztopine. Če ne morate vnašati dovolj tekočine, na primer zaradi bruhanja, je včasih potrebno bolnišnično zdravljenje z infuzijo v žilo. »Študije so dokazale, da jemanje ustreznih probiotikov lahko skrajša trajanje driske in zmanjša možnost za pojav drisk na potovanjih in ob jemanju antibiotikov,« pravi Orel.

Primerni so različni čaji (pravi čaj, kamilice), prepečenec, naribano porjavelo jabolko itd.
Primerni so različni čaji (pravi čaj, kamilice), prepečenec, naribano porjavelo jabolko itd.FOTO: iStockphoto

Pomembno je tudi, da ste med drisko na ustrezni dieti. Uživajte nesladkane čaje (pravi čaj), jejte prepečenec, korenčkovo juho, prežganko, pretlačene zelenjavne kaše, nastrgana jabolka itd.

Ker so vzroki za drisko različni, je tudi zdravljenje različno. V vsakem primeru je treba najprej poskrbeti za izgubljeno tekočino in minerale, ponavadi v obliki infuzij, odpraviti bolečino, znižati morebitno povišano telesno temperaturo, in če oseba krvavi, preprečiti nadaljnje krvavitve.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662