Ohranjajte normalno težo
Več odvečnih kilogramov imate, več teže pritiska na vaš mehur in urinarni trakt. Ne le za brezhibno delovanje telesa, tudi za zdravje svojega mehurja zato redno uživajte več manjših polnovrednih obrokov polnozrnatih žit, posnetih beljakovin, sveže zelenjave in sadja.
Čakanje v vrsti izkoristite za izvajanje Keglovih vaj
Ko se vozite v službo ali čakate v vrsti, nekaj prostih trenutkov izkoristite za izvedbo Keglovih vaj. Stiskajte in sproščajte mišice medeničnega dna in tako poskrbite tudi za mehur, s katerim so povezane prek živcev. Mišice medeničnega dna med drugim sodelujejo pri nadzoru delovanja mehurja, zato resnično ne želite, da popustijo.
Pomislite, koliko pijete
Če pijete preveč tekočine, morate prevečkrat na stranišče, če pijete premalo, pa bo vaš urin postal preveč koncentriran ter tako vzdražil mehur. Razen, ko se zbudite, mora biti urin vedno svetel. Pravilno ravnotežje je najlažje doseči, če pijete le, kadar ste žejni, vendar nikoli preveč naenkrat. Zavedajte se, da tekočino vnašate tudi z uživanjem juh, sokov, sadja in zelenjave; ne pretiravajte pa s pijačami, ki so diuretiki in torej spodbujajo izločanje urina – denimo s kavo, pravim čajem ali alkoholom.
Ne hodite na stranišče, če ni to nujno potrebno
Vaš mehur se ves čas polni, da bi ostal zdrav, pa je pomembno, da ga vsakič popolnoma izpraznite, nato pa pustite, da se popolnoma napolni. Tako se bo namreč navadil izkoristiti vso svojo prostornino ter ne bo sporočil, da je poln, ko bo vseboval le majhno količino tekočine. Tako boste preprečili, da bi se mehur v nekem trenutku tako sprostil, da bi urin izločal tudi, kadar vi tega ne bi želeli. Normalno je sicer obiskati stranišče od štirikrat do osemkrat dnevno.
Izognite se zaprtju
Polna čreva pritiskajo na mehur in mišice medeničnega dna ter povzročajo, da morate na stranišče preveč pogosto. Da vas ne bi presenetilo zaprtje, zato uživajte dovolj hrane, ki je bogata z vlakninami, ter poskrbite, da ne boste nikoli dehidrirani.
Izpraznite mehur pred in po spolnem odnosu
Tako se lahko izognete vnetju mehurja, saj izločite bakterije, ki lahko v mehur in urinarni trakt zaidejo iz bližnjih spolnih organov. Poleg tega sproščeno pustite, da iz mehurja vedno izteče ves urin. Če boste uriniranje nasilno končali, se bo urin, ki je že stekel iz mehurja, namreč vrnil nazaj, zraven pa pripeljal bakterije iz urinarnega trakta.
Popijte kozarec brusničnega soka
Študije so ugotovile, da brusnični sok ščiti mehur pred vnetji. Njegove sestavine naj bi bakterijam namreč preprečevale, da bi se prilepile na stene urinarnega trakta in mehurja. Tako naj bi učinkoval tudi prehranski dodatek izvlečka plodov brusnic.
Ne kadite
Kajenje škoduje tudi mehurju. Ne le da poveča tveganje za nastanek raka na mehurju, temveč dejansko draži sam organ.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV