Vizita.si
Zdrave dlesni ne krvavijo.

Zdravje

Ojoj, moje dlesni krvavijo? Kaj pa sedaj?

K.B.
18. 12. 2014 08.19
0

Brez zdravih dlesni tudi zobje ne morejo ostati zdravi. Vnetja dlesni, ki jih povzročajo bakterije v zobnih oblogah, sčasoma omajejo zob in lahko celo privedejo do izgube zoba. Če opazite odstopanje dlesni, rdeče dlesni ali krvavenje, potem vam bodo spodnji nasveti morda prišli prav.

Zdrave dlesni ne krvavijo.
Zdrave dlesni ne krvavijo.FOTO: Profimedia

Zdrava dlesen je rožnate barve in ščiti spodnji del občutljivega koreninskega območja zoba pred bakterijskim vnetjem in gnitjem zoba. A če prihaja do kopičenja zobnih oblog, ki so posledica bakterij na površini zoba in delčkov hrane, lahko pride do draženja dlesni, s tem pa do vnetij in zatekanja tkiva. Pod zobmi pričnejo nastajati žepki, ki se s kopičenjem zobnih oblog večajo. Dlesen lahko prične odstopati, zobje se omajejo ter izpadejo ali jih je treba izpuliti. Težava lahko vodi do bolezenskih stanj, kot sta gingivitis (vnetja dlesni) in parodontitisa.

Prav zato je ključnega pomena dobra ustna higiena. Eden prvih znakov, ki kažejo na to, da je ustno higieno treba izboljšati in da so se že pojavile prve težave z dlesnimi, so krvaveče in rdeče dlesni. Če torej med ščetkanjem opazite sledove krvi, če vaše dlesni niso več zdrave rožnate barve in če se pojavi odstopanje ali otekanje dlesni, potem je pomembno, da več pozornosti posvetite ustni higieni, da bi preprečili nadaljnje težave.

Zobe ščetkajte dvakrat dnevno, pri tem pa lahko uporabite dnevno zobno pasto parodontax® s fluoridom, ki pomaga ustaviti krvavenje dlesni in učinkovito odstranjuje zobne obloge. Le z rednim ščetkanjem zob lahko kar najbolje vzdržujete in zaščitite zdravje zob in dlesni. Da bi dodatno zmanjšali količino zobnih oblog in zaščitili svoje dlesni si lahko pomagate tudi z ustno vodo parodontax®, ki je antibakterijska in vsebuje fluorid ter klorheksidin. Medzobne prostore pa čistite s pomočjo zobne nitke.

Priporočljivo je, da dobre higienske navade postanejo del našega vsakdana, hkrati pa, da poskrbimo tudi za zdravo prehrano, s katero lahko zmanjšamo tveganje za težave z dlesnimi in zobmi. Predvsem je treba paziti na količino zaužitih sladkih živil, ki so eden ključnih krivcev za nabiranje zobnih oblog. Zmanjšajte torej uživanje sladkarij, slaščic, pijač, ki vsebujejo sladkor in drugih to vrstnih živil in jih nadomestite z bolj zdravimi, kot so sadje, zelenjava, oreščki, voda ali nesladkani čaj ...

Pomagajte si z zobno pasto, ki lahko ustavi krvavitev, nakopičene bakterije pa dodatno uničujte še z antibakterijsko ustno vodo.
Pomagajte si z zobno pasto, ki lahko ustavi krvavitev, nakopičene bakterije pa dodatno uničujte še z antibakterijsko ustno vodo.FOTO: Profimedia

Morda boste po prebranem lahko bolje razumeli staro šalo zobozdravnikov, ki gre nekako takole: ''Zobozdravnik gleda pacientu v usta in pravi: vaši zobje so v redu, a dlesni bodo morale ven.'' Če vemo, da vsaj petdeset odstotkov zdravja pogojuje zdravje dlesni in da je zaradi bolezni dlesni v zahodnem svetu izgubljenih več zob kot zaradi zobne gnilobe, potem lahko razumemo, da v njej le je nekaj resnice. Vsekakor priporočamo, da se v primeru kakršnih koli težav posvetujete s svojim zobozdravnikom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650