Vizita.si
Zadnja raziskava je pokazala, da ljudje, ki spijo pet ali manj ur na dan, kar dva in polkrat hitreje pridobijo telesno težo kot tisti, ki spijo optimalnih sedem do osem ur.

Zdravje

Opustite slabe navade in shujšajte

K.B.
19. 07. 2011 15.17
1

Preden se v boju zoper kilograme odločite za drastične spremembe, raje poskusite z majhnimi, ki vam lahko prinesejo velike rezultate. Tako opustite nekatere razvade, zaradi katerih se redite.

Zadnja raziskava je pokazala, da ljudje, ki spijo pet ali manj ur na dan, kar dva in polkrat hitreje pridobijo telesno težo kot tisti, ki spijo optimalnih sedem do osem ur.
Zadnja raziskava je pokazala, da ljudje, ki spijo pet ali manj ur na dan, kar dva in polkrat hitreje pridobijo telesno težo kot tisti, ki spijo optimalnih sedem do osem ur. FOTO: iStockphoto
1. Uživanje živil z nizko vrednostjo maščob

Še pred desetletjem je veljalo prepričanje, da se redimo zaradi maščob v prehrani. Danes pa dobro vemo, da so nekatere maščobe nujne za zdrav način življenja in normalen razvoj ter da se moramo izogibati predvsem nasičenim maščobam in ne vsem maščobam. Za čezmerno težo namreč niso krive maščobe nasploh, ampak količina kalorij, ki jih zaužijemo. Tako lahko živila z nizko vsebnostjo maščob izjemno redijo, saj imajo dodan sladkor in druge kemikalije.

Izogibajte se sladkim in gaziranim pijačam.
Izogibajte se sladkim in gaziranim pijačam. FOTO: iStockphoto

2. Preveč ali premalo spanca

Pomanjkanje kakovostnega spanca ne slabi le imunskega sistema, ampak vodi tudi v debelost. Zadnja raziskava je pokazala, da ljudje, ki spijo pet ali manj ur na dan, kar dva in polkrat hitreje pridobijo telesno težo kot tisti, ki spijo optimalnih sedem do osem ur. Med spanjem telo namreč sprošča hormon, ki zmanjšuje tek in če je sproščanje tega hormona moteno, ker se posameznik ni dobro spočil, hitreje začutimo lakoto. Poleg tega pogosto, ko smo utrujeni, posegamo po sladkarijah, da bi z njimi nadomestili pomanjkanje energije. Ne le pomanjkanje, tudi čezmerno spanje je škodljivo. Je pa res, da je večina raziskav usmerjenih v učinke pomanjkanja spanca na naše telo, zato še ni natančno jasno, zakaj je ravno sedem ur optimalnih in kako natančno čezmerno spanje vpliva na telo.

3. Uživanje 'zastonj' sladic v restavraciji

Biskviti, čips, salsa, kečap in drugi dodatki, ki jih brezplačno dobite poleg obroka, slej ko prej terjajo svoj davek. Vsi ti dodatki so pogosto izjemno kalorični in lahko kar podvojijo količino zaužitih kalorij v enem obroku. Poleg tega pogosto dodatki nimajo nobene pozitivne nutricionistične vrednosti.

4. Pitje sladkanih in gaziranih pijač

Če zaužijete le dve sladkani ali gazirani pijači na dan, si povečate možnosti za debelost za kar 33 odstotkov, je pokazala raziskava, opravljena leta 2005. Sladkane in gazirane pijače so namreč zelo kalorične in močno pripomorejo k pridobivanju kilogramov. Namesto tega se raje odžejajte z vodo, nesladkanimi čaji ali naravnimi sokovi

Hrano uživajte šele po tem, ko jo servirate na mizo.
Hrano uživajte šele po tem, ko jo servirate na mizo.FOTO: iStockphoto

5. Jeste hitro?

Kar 20 minut traja, preden vaš želodec pošlje signal možganom, da je zaužil dovolj hrane. Tako ni nenavadno, da je raziskava ameriškega dietetičnega združenja pokazala, da ljudje, ki hrano uživajo počasi, pri vsakem obroku zaužijejo 66 kalorij manj kot tisti, ki jedo hitro.

6. Preveč časa preživite pred televizijo

Ležerno preživljanje prostega časa pred televizijo s čipsom ali katero drugo sladico v rokah lahko kaj hitro privede do debelosti. Večina ljudi namreč ves svoj delovnik preživi v sedečem položaju, nato pa, namesto da bi se v prostem času nekoliko razgibali, se po službi le prestavi na drug sedež pred televizijo. Da je to škodljivo vedenje, je potrdila tudi raziskava univerze v Vermontu, kjer so ugotovili, da so ljudje, ki so za polovico zmanjšali število ur presedenih pred televizijo, takoj porabili dodatnih 119 kalorij na dan. Če se že ne morete odpovedati času, preživetem pred televizijo, pa le pazite, da ne boste uživali visoko kaloričnih prigrizkov. Namesto tega si raje pripravite zdrav obrok, ki vas bo nasitil za dolgo in ne boste več čutili potrebne po prigrizkih.

7. Jeste z velikih krožnikov

Je že res, da je hrana, servirana na velikem krožniku, kjer ni vse premešano in je dovolj prostora za različna živila, veliko bolj prijetna na pogled. A težava se pojavi, če kar naenkrat ugotovimo, da je tudi velik krožnik ravno tako natrpan, kot je bil prej natrpan majhen krožnik. Temu se lahko izognete tako, da pač izberete manjši krožnik ali pa, da resnično pazite, da ne pretiravate s porcijami.

8. Hrano servirajte na mizo

Čeprav je izjemno mamljivo, še posebej, če smo sestradani, da bi hrano pojedli kar v kuhinji, pa je pomembno, da obrok zaužijemo šele po tem, ko ga serviramo na mizo. Na ta način namreč zaužijemo 35 odstotkov manj hrane, je pokazala raziskava, kjer so strokovnjaki ugotovili, da ljudje, ko jedo v kuhinji 'iz lonca', pogosto nimajo občutka, koliko hrane so že zaužili in pojedo veliko več, kot bi sicer.

9. Beli kruh zamenjate za polnozrnatega

Že samo s spremembo tipa kruha lahko za svoje zdravje naredite veliko. Namesto belega kruha tako naslednjič raje izberite črnega, polnozrnatega, koruznega …

10. Ne spijete dovolj vode?

Zadostna hidracija telesa je izjemno pomembna za vse funkcije našega organizma, tudi za metabolizem. Tako pazite, da kljub temu da ste zaposleni, zaužijete dovolj tekočine. To težavo lahko rešite tako, da imate vedno na dosegu roke steklenico navadne vode, ki vas opominja hidracijo telesa.

11. Imate prijatelje s prekomerno težo

Zadnja angleška raziskava je pokazala, da imate kar 57 odstotkov več možnosti, da se boste zredili, če je dodatne kilograme v kratkem pridobil tudi vaš prijatelj. To seveda ne pomeni, da morate opustiti vse svoje prijatelje s prekomerno težo, a nam ta podatek pove, kako velik vpliv ima na nas okolica. Če boste imeli okrog sebe prijatelje, ki živijo zdrav življenjski slog, se boste slej ko prej tega 'nalezli ' tudi vi. Namesto da boste prosti čas skupaj preživeli v kinu z največjo porcijo kokic v rokah, se boste raje odpravili na kolesarjenje ali rolanje ter podobno. Seveda pa ta zgled lahko svojim prijateljem prvi postavite prav vi in jih spodbudite k bolj aktivnemu ter zdravemu življenju.

12. Uživanje obrokov pozno v noč

Čeprav raziskave kažejo, da možnosti za debelost močno poveča uživanje obrokov po osmi uri zvečer, pa je ta ura seveda odvisna tudi od tega, kdaj ponavadi ležete k počitku. Zato je bolj pravilno pravilo, da se izogibajte hrani približno tri ure pred spanjem.

13. Pozabite na tehtnico

Obsedenost s kilogrami in vsakodnevno tehtanje vas lahko prej privede v motnje hranjenja ter obsedeno štetje kalorij in kilogramov kot v učinkovito hujšanje. Namesto tega se raje odločite za zdrav življenjski slog in tehtnico pospravite v omaro.

14. Uživanje hrane, da bi z njo odpravili stres in čustvene težave

Raziskava univerze v Alabami je pokazala, da imajo ljudje, ki priznavajo, da se s hrano tolažijo, ko jim je težko, kar 13-krat večje možnosti za debelost. Če čutite potrebo po hrani, ko ste pod stresom, poskušajte to potrebo nadomestiti z žvečenjem žvečilnega gumija, pitjem vode ali športno aktivnostjo. Ustvariti morate namreč naraven odziv na stres, ki ne vsebuje želje po hrani.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650