Vizita.si
Vsak tretji odrasel človek se vsak dan srečuje z občutljivimi zobnimi vratovi, ki so posledica umika dlesni.

Zdravje

Oralno zdravje vpliva na vaše počutje

K.B.
20. 03. 2013 07.58
1

V svetu in tudi v Sloveniji je vnetje obzobnih tkiv, ki ga imenujemo tudi parodontalna bolezen, najbolj razširjena kronična vnetna bolezen. Preverite, kaj je vzrok zanjo in kako si pomagati.

Vsak tretji odrasel človek se vsak dan srečuje z občutljivimi zobnimi vratovi, ki so posledica umika dlesni.
Vsak tretji odrasel človek se vsak dan srečuje z občutljivimi zobnimi vratovi, ki so posledica umika dlesni.FOTO: iStockphoto

Najpogostejši vzrok parodontalne bolezni je slaba ustna higiena, posledica pa je lahko izguba zob ali celo srčna in možganska kap, saj kronično vnetje v ustih vpliva tudi na razvoj sistemskih bolezni.

Za zdravje obzobnih tkiv je najpomembnejši predel med zobom in dlesnijo: če pustimo, da se zobni plak tam kopiči, se znaki vnetja dlesni – gingivitis – pojavijo že v nekaj dneh.
Za zdravje obzobnih tkiv je najpomembnejši predel med zobom in dlesnijo: če pustimo, da se zobni plak tam kopiči, se znaki vnetja dlesni – gingivitis – pojavijo že v nekaj dneh. FOTO: iStockphoto

Zobni plak je glavni povzročitelj vnetja obzobnih tkiv. To je biofilm, skupek bakterij, ki se lepijo na vse površine v ustni votlini. Za zdravje obzobnih tkiv je najpomembnejši predel med zobom in dlesnijo: če pustimo, da se zobni plak tam kopiči, se znaki vnetja dlesni – gingivitis – pojavijo že v nekaj dneh. Če začnemo izvajati pravilno ustno higieno, znaki vnetja izginejo in dlesen je spet zdrava. Če gingivitisa ne zdravimo, bolezen napreduje v parodontitis in so tkiva žal kljub zdravljenju in izvajanju pravilne ustne higiene izgubljena in jih ne morejo povrniti na raven, kot je pri zdravih ljudeh.

Umik dlesni, ki je posledica parodontalne bolezni in tudi nepravilnega in preagresivnega ščetkanja, vodi v neprijetno občutljivost zobnih vratov. Razgaljeni zobni vratovi in pri tem izpostavljen dentin reagirajo na kemične dražljaje (kislo, sladko), termične spremembe (hladno, vroče) ter fizične dražljaje, kot je agresivno ščetkanje zob, in povzročijo kratko, ostro bolečino. Vsak tretji odrasel človek se vsak dan srečuje z občutljivimi zobnimi vratovi. Posebnega ambulantnega zdravljenja v tem primeru ne poznamo, zato stomatologi priporočajo vsakodnevno nego s posebno zobno pasto za občutljive zobe.

Kako pravilno skrbeti za ustno higieno?

Vsi zobozdravstveni strokovnjaki priporočajo čiščenje zob dvakrat na dan, še posebno temeljito naj bo zvečer. Enkrat na dan zobe očistimo še z zobno nitko ali medzobno ščetko. Pri ščetkanju zob ni pomembna sila, ampak trajanje ščetkanja: vsak predel, ki ga ščetka zajame, bi morali ščetkati osem- do desetkrat, ne glede na tehniko ščetkanja. Odsvetujejo horizontalno ščetkanje zaradi poškodb, ki se lahko pri tem pojavijo. Stomatologi svetujejo izbiro ustrezne zobne ščetke, ki naj bo meha in z manjšo glavo, da lahko dostopamo do vseh predelov ustne votline. Potrebna je tudi izbira prave zobne paste v primeru občutljivih zobnih vratov in gingivitisa, saj lahko v kombinaciji s pravilnim ščetkanjem dvakrat na dan pomaga pri težavah v ustni votlini in izboljša kakovost življenja posameznika.

Če začnemo izvajati pravilno ustno higieno, znaki vnetja izginejo in dlesen je spet zdrava. Če gingivitisa ne zdravimo, bolezen napreduje v parodontitis in so tkiva žal kljub zdravljenju in izvajanju pravilne ustne higiene izgubljena in jih ne morejo povrniti na raven, kot je pri zdravih ljudeh.
Če začnemo izvajati pravilno ustno higieno, znaki vnetja izginejo in dlesen je spet zdrava. Če gingivitisa ne zdravimo, bolezen napreduje v parodontitis in so tkiva žal kljub zdravljenju in izvajanju pravilne ustne higiene izgubljena in jih ne morejo povrniti na raven, kot je pri zdravih ljudeh.FOTO: iStockphoto

Svetovno združenje zobozdravnikov (FDI) je letos za svetovni dan oralnega zdravja določilo 20. marec. Ob tem dnevu se bodo tako na globalni, regionalni in nacionalni ravni organizirale raznovrstne aktivnosti, ki promovirajo oralno zdravje, osveščajo ljudi o pomenu preventivnih dejavnosti, saj dobro oralno zdravje pripomore k zmanjševanju kroničnih obolenj ter izboljševanju splošnega zdravja in dobrega počutja ljudi.

 

Svetovna zdravstvena organizacija je pred dvema letoma uvrstila zobne in ustne bolezni med najpogostejše kronične bolezni poleg že obstoječih štirih (rak, diabetes, žilne in srčne bolezni ter respiratorne bolezni), ki zahtevajo od človeštva največji smrtni davek. Tega pa se ljudje ne zavedajo dovolj in večina jih ne skrbi dovolj dobro za higieno v ustni votlini.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650