30-letna Maruša si lepše zobe in privlačnejši nasmeh želi že od svojih najstniških let. A šele marca letos je zbrala pogum, da obišče ortodonta. Veseli se, da se bo kmalu lahko smejala, ne da bi ji bilo nerodno. Danes ortodonta obišče vse več odraslih pacientov, sploh ker so aparati lahko tudi povsem nevidni.
30-letna Maruša Ravnikar od letošnjega marca nosi zobni aparat. "Nisem bila zadovoljna s spodnjimi zobmi, ker so bili vsak v svoji liniji," pravi. "Ko sem prišla k ortodontu in mi je predstavil, kaj lahko naredi iz mojih zob - da se bodo recimo pravilno pokrivali (da se bodo zgornji zobje pri ugrizu bolj prilegali spodnjim op. a.), potem pa mi je tudi to postalo pomembno."
Ortodont ne pričara samo lepšega nasmeha. Doseže, da so zobje postavljeni pravilneje, zaradi česar lahko bolje in lažje opravljajo svoje delo ter se tudi manj obrabljajo. "Krivi zobje so subjektivna težava, s katero pride pacient," razlaga specialist ortodont Miha Bobič, dr. dent. med., iz Zobozdravstvenega centra Babit. "Potem ko naredim pregled, določim še objektivne težave, se pravi, kaj bi bilo dobro spremeniti pri ugrizu. Nas je pa narava naredila tako, da, ko so zobje v idealnih položajih, avtomatično tudi dobro izgledajo."
Danes je aparat lahko tudi neviden
Delo ortodonta je, da za vsak narobe postavljen zob določi ciljni položaj. Nato mora najti rešitev, kako ga tja premakniti. "To lahko dosežemo s katerim koli aparatom," pravi strokovnjak. "Nekateri so bolj učinkoviti, drugi so lepši. Nekateri pacienti pridejo prav z zahtevo po belem oziroma nevidnem zobnem aparatu. Čeprav je za pacienta to, kako je videti aparat, zelo pomembno, pa je za terapijo to postranskega pomena." Za uspešnost terapije je pomembno, da zna ortodont najti dobre rešitve in nato nastaviti aparat tako, da zob res pride od točke A do točke B, ne da bi mu to kakor koli škodilo.
Ne spreglejte prijavnice na dnu strani V sodelovanju z Zobozdravstvenim centrom Babit vam podarjamo brezplačen zobozdravstveni pregled. Prejme ga vsak, ki izpolni prijavnico. Potegujete pa se tudi za osvojitev za zobe bolj zdrave električne zobne ščetke. |
Ortodontska terapija je lahko celo alternativa za implantat
V zadnjem času ortodont Miha Bobič opaža vse več odraslih pacientov. To je verjetno tudi zato, ker obstajajo aparati, ki so nevidni. Pri odraslih pa je ortodontska terapija lahko združena tudi z drugimi vrstami terapij. "Če nekomu manjka zob, lahko namesto z implantatom ta prostor zapremo z njegovimi zobmi. Ali če ima postrani nagnjene zobe in protetik ne more narediti mostička, se lahko najprej zobe prestavi in ima protetik nato bistveno lažje delo, manj je kompromisov, rezultati so boljši."
Pri otrocih, ki še rastejo, pa je priporočljivo, da se ortodontske težave prepreči, še preden se razvijejo v težje obvladljive težave. K ortodontu jih po navadi napoti njihov osebni zobozdravnik. Že če starši le posumijo, da se je pojavila pri otroku ortodontska težava, lahko na to opozorijo zobozdravnika oziroma kar sami z otrokom obiščejo ortodonta. "Če niso prepričani, lahko pridejo na pregled, kjer ortodont direktno pove, ali je treba v tem trenutku kaj narediti, je treba težavo oziroma razvoj čeljusti opazovati ali pa je težava takšna, da se bo sama popravila."
Ko dobimo aparat, je treba na vsakih šest do osem tednov na pregled, saj ortodont aparat stalno prilagaja. Oceni pa tudi, ali je treba k ustni higieničarki. Ko imamo aparat, je namreč zobe težje čistiti, zato je treba pravilni ustni higieni dnevno nameniti nekaj dodatnih minut. Hitreje se lahko naberejo zobne obloge, ki pa jih higieničarka očisti z ultrazvočno sondo. Pacientu ob prvem obisku tudi pokaže, kako čistiti zobni aparat, vidi pa lahko tudi, katera mesta pri vsakodnevnem ščetkanju pacient spregleda ter ga nanje opozori. Tako nošenje aparata ne poslabša zdravja zob, prinese pa lep nasmeh. Domžalčanka Maruša pravi, da že komaj čaka, da se bo kmalu lahko smejala, ne da bi ji bilo nerodno.
Če vas je strah, zobozdravnik lahko uporabi hipnozo ali smejalni plin Številni se še vedno spopadajo s strahom pred zobozdravnikom, čeprav za to ni nobene potrebe, pravijo v Zobozdravstvenem centru Babit. Ne le da lahko bolečine preprečijo s protibolečinskimi injekcijami. Z dvema modernima metodama, hipnozo in smejalnim plinom, lahko pomagajo tudi tistim, ki zaradi travmatičnih izkušenj iz preteklosti pri zobozdravniku niso bili že leta in leta. Ko je hipnotiziran, pacient ne spi, še vedno sliši in se lahko odziva. "Pomagali smo že veliko pacientom, ki zaradi strahu leta in leta niso bili pri zobozdravniku. Zaradi hipnoze so bili med posegom globoko sproščeni in so lahko sodelovali z zobozdravnikom," razloži Klaudija Kotar, dr. dent. med. Prednost hipnoze in smejalnega plina je, da nimata stranskih učinkov, po posegu pa pri pacientu njuno delovanje hitro popusti. "Zmanjšamo didušikov oksid, ker smejalni plin je kombinacija kisika in didušikovega oksida," razlaga uporabo smejalnega plina Špela Burnik Bobič, dr. dent. med., specialistka otroškega in preventivnega zobozdravstva. "Pustimo, da pacient še nekaj časa diha kisik in v minuti, dveh učinek čisto popusti, tako da lahko normalno odide." Enako hitro popusti hipnoza. Smejalni plin deluje anksiolitično, kar pomeni, da zmanjšuje občutke strahu in tesnobe. "Pacienti povedo, da se počutijo, kot bi bili zaviti v vato," pravi zobozdravnica. Takšna pomoč pacientu ne škoduje, je pa pomembna, ker prepreči, da bi imel nekdo zaradi izogibanja zdravniku z zobmi vse hujše težave. Če smo mirni in sproščeni, pa ima zobozdravnik tudi lažje delo in ga lahko opravi hitreje. |
Sponzorirana vsebina.
Podarjamo brezplačen zobozdravstveni pregled ter 2 električni zobni ščetki
V sodelovanju z Zobozdravstvenim centrom Babit vam podarjamo brezplačen zobozdravstveni pregled. Prejeli ga boste vsi, ki boste izpolnili spodnjo prijavnico. Med vsemi prijavljeni pa bo Zobozdravstveni center Babit tudi izžrebal enega, ki bo prejel Philips Sonicare ščetko za odrasle, in enega, ki bo prejel Philips Sonicare ščetko za otroke.