Zdravstveni raziskovalci so ugotovili, da je več kot tretjina otrok, ki ne obiskujejo vrtca, ampak otroštvo preživljajo pri starih starših, predebelih. Razlog naj bi se skrival v prevelikih obrokih, ki so jih babice navajene deliti svojim vnučkom, številnih priboljških in preveliki pasivnosti.
Strokovnjaki menijo, da so starejše generacije nagnjene k temu, da popuščajo otrokom in ustrežejo vsaki njihovi želji po mastni, nezdravi in visokokalorični prehrani. To pa za zdravje otrok ni dobro, saj so bolj izpostavljeni srčnim boleznim, sladkorni bolezni in vsem drugim boleznim, ki so posledica debelosti.
Za razliko od predhodnih raziskav, ki so trdile, da je debelost otrok povezana z revščino in dednostjo, so avtorji te raziskave na vzorcu 12 tisoč triletnikov ugotovili, da je debelost pogostejša pri otrocih, ki izhajajo iz srednjega razreda in imajo bolj premožne starše.
“Za debelost otrok so pogosto krivi stari starši, ki jih razvajajo s priboljški,“ pravi profesorica Catherine Law, vodja raziskave. “Ti otroci se tudi redkeje gibajo. In čeprav babice pogosto mislijo, da morajo otroka za ubogljivost nagraditi s hrano in mu kuhajo domačo hrano, smo ugotovili, da imajo boljše prehranjevalne navade otroci, ki so v varstvu pri poklicnih varuškah ali v vrtcu.“ Ti otroci imajo namreč v povprečju manj težav s težo, saj jedo redne obroke, brez priboljškov med njimi in se redno gibajo.
“Ne pravimo, da stari starši ne bi smeli paziti na otroke. V resnici so s tem v veliko pomoč staršem. Radi bi le opozorili na to, da stari starši ne vedo, kakšna je zdrava prehrana in kako veliki naj bi bili otroški obroki,“ razlaga Catherine.
V zadnjih 20 letih se je število predebelih predšolskih otrok podvojilo, zato je izjemno pomembno poučiti stare starše, kako naj za otroke poskrbijo. Študija je namreč pokazala, da je predebelih kar 34 odstotkov otrok, ki jih cele dneve pazijo stari starši. “Starejše ljudi je treba izobraziti o tem, kakšen je zdrav način življenja in katere hrane ne smejo dajati otrokom za nagrado. V bistvu mislim, da bi bilo bolje, če se otrok ne bi nagrajevalo s hrano, temveč kako drugače – na primer z izletom. Spodbujati je namreč treba aktivnost otrok in ne lenobo,“ še zaključuje Catherine Law.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV