Vizita.si
V vročih dneh nam grozijo številne nevarnosti, zato je pomembno, da dovolj pijemo, se hladimo in skrivamo pred soncem.

Zdravje

Previdno v vročih dneh!

Eva Doljak
04. 07. 2014 13.09
0

V vročih dneh na nas prežijo številne nevarnosti. Zaradi močnega sonca nas lahko močno opeče, razvijemo lahko alergijo na sonce, dobimo sončarico. Če premalo pijemo, pa običajno pride do dehidracije, v ekstremnih primerih pa lahko celo do odpovedi ledvic ali vročinske kapi.

V vročih dneh nam grozijo številne nevarnosti, zato je pomembno, da dovolj pijemo, se hladimo in skrivamo pred soncem.
V vročih dneh nam grozijo številne nevarnosti, zato je pomembno, da dovolj pijemo, se hladimo in skrivamo pred soncem.FOTO: iStockphoto
Če velja, da naj bi spili vsaj liter in pol tekočine dnevno, se ta količina v vročih poletnih dneh zagotovo poveča. Koliko točno naj bi spili, je odvisno od tega, kako vroče je, koliko vlage je v zraku, koliko smo telesno aktivni – ob zelo vročih in vlažnih dneh, ko se veliko gibamo, moramo vsekakor spiti več kot v nekoliko manj vročih dneh, ko nismo telesno aktivni. Še posebej previdni moramo biti pri otrocih in starostnikih, ki ne znajo ali pa pozabijo misliti na to, da je treba poleti dovolj piti. ''Kadar koli otrok reče, da je žejen, mu ponudimo tekočino – predvsem vodo in ne kakšnih sladkih pijač, sploh pa ne kakšnih gaziranih pijač. Poleg tega gledamo, kako je živahen, koliko hodi na vodo in pa kakšna je barva urina. Barva urina dobro hidriranega otroka je namreč svetla, barva takšnega, ki je na meji dehidracije, pa postaja bolj intenzivno rumena,'' pojasni specialistka splošne medicine asist. dr. Davorina Petek, dr. med.
Še posebej pri naših najmlajših in pri starostnikih moramo paziti, da ne dehidrirajo.
Še posebej pri naših najmlajših in pri starostnikih moramo paziti, da ne dehidrirajo. FOTO: iStockphoto

Če bomo pili premalo, bomo namreč vedno bolj dehidrirani, na kar nas bodo opozorili različni simptomi:

– utrujenost in šibkost;

– glavobol;

– omotičnost;

– plitvo in hitro dihanje;

– pospešen srčni utrip;

– pordela in suha koža.

Če preidemo v stanje hude dehidracije, pa nam grozijo resnejši zapleti, kot so odpovedi ledvic, možganska ali srčna kap. Vročinska kap je urgentno stanje, zaradi katerega bolnik potrebuje takojšnjo medicinsko oskrbo, sicer lahko utrpi resnejše nevrološke posledice. Vročinska kap sicer nastopi zaradi pregretja telesa – telo zaradi visokih temperatur okolja ne uspe nadzorovati lastne temperature in se zato pregreje. Vročinska kap je pogostejša pri otrocih, mlajših od štirij let, in pri starostnikih nad 65. letom starosti. Večjemu tveganju za vročinsko kap so izpostavljeni tudi tisti, ki v vročini opravljajo kakšne zahtevne telesne aktivnosti ali druge napore na prostem.

V vročih poletnih dneh pijte dovolj tekočine.
V vročih poletnih dneh pijte dovolj tekočine. FOTO: iStockphoto

Zato moramo takoj, ko opazimo, da smo dehidrirani ali da je dehidriran kdo v naši bližini, pravilno ukrepati. ''Če je dehidrirana oseba pri zavesti, ji lahko dajemo za piti. Če pa posameznik ni pri zavesti oziroma je zavest močno motena, pa je lahko to poskušanje, da bi pil, lahko tudi nevarno, ker lahko s tem izzovemo bruhanje ali pa ker lahko pride do aspiracije tekočine v dihala in s tem do posledičnih morebitnih vnetij. Lahko pa mu skušamo temperaturo znižati oziroma ga hladiti s kakšnimi hladnimi obkladki,'' še pojasni dr. Petkova in dodaja: ''Sicer pa človek, ki ima resne znake dehidracije, sodi k zdravniku, ker potrebuje tudi pregled krvi na elektrolite, na delovanje ledvic, tudi na morebitne druge vzroke te dehidracije. Kajti tudi nekatere endokrinološke bolezni so lahko vzrok, kot na primer sladkorna bolezen.''

Ne smemo pa v vročih in sončnih poletnih dneh pozabiti niti na svojo kožo. Nositi moramo pokrivala in oblačila z daljšimi rokavi ter hlačnicami, da tako čim več telesnih površin skrijemo pred vplivi vedno bolj močnih in nevarnih sončnih žarkov. Tudi v senci se moramo mazati z zaščitnimi sredstvi, kajti tam sonce učinkuje le 15 odstotkov manj kot sicer, in uporabljati dovolj visok zaščitni faktor. ''Faktor 30 je minimalna vrednost zaščitne kreme, po kateri posežemo, kadar smo neposredno na soncu, na primer na plaži, pa vse tja do faktorja 50,'' svetuje dermatovenerolog prof. dr. Miloš Pavlović, dr. med. Predvsem pa se izogibamo soncu takrat, ko je to najmočnejše, torej med 11. in 16. uro. Kajti sonce ima številne nevarne vplive na naše telo. ''Dolgotrajno izpostavljanje močnemu soncu lahko povzroči opekline, zaviranje imunskega sistema, kar pomeni, da smo bolj dovzetni za različne okužbe, povečuje tveganje za rakave bolezni kože in nenazadanje tudi alergije ter hitrejše staranje kože,'' še pove dr. Pavlović.

Pred vse močnejšimi sončnimi žarki se zaščitite s pokrivali in kremo z dovolj visokim zaščitnim faktorjem.
Pred vse močnejšimi sončnimi žarki se zaščitite s pokrivali in kremo z dovolj visokim zaščitnim faktorjem.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650