Vizita.si
Leče nosite le toliko časa, za kolikor so narejene. Dnevnih leč torej ne nosite več dni, tedenskih ne več tednov, mesečnih ne več mesecev.

Zdravje

Pet mitov o kontaktnih lečah

E. D.
12. 04. 2011 08.10
1

Kontaktne leče so v zadnjih nekaj letih postale skoraj nekaj tako običajnega in pogostega kot očala. A o njih še vedno krožijo številne govorice, za katere uporabniki mnogokrat ne vedo, ali so resnične ali ne. Katere trditve o lečah so torej zgolj miti?

Leče nosite le toliko časa, za kolikor so narejene. Dnevnih leč torej ne nosite več dni, tedenskih ne več tednov, mesečnih ne več mesecev.
Leče nosite le toliko časa, za kolikor so narejene. Dnevnih leč torej ne nosite več dni, tedenskih ne več tednov, mesečnih ne več mesecev.FOTO: iStockphoto
1. Dnevne leče lahko nosim tudi več kot en dan

Dnevnim lečam se z razlogom reče dnevne leče (in ne večdnevne ali tedenske leče). Narejene so namreč za kratkotrajno uporabo, zato je prav, da se jih zvečer, ko jih odstranite iz oči, znebite. Seveda ni treba zagnati panike, če se kdaj zgodi, da jih nosite dva dni (če na primer nepričakovano kje prespite in s sabo nimate novega para leč niti očal), a naj to ne postane stalna praksa. Če boste namreč leče, namenjene dnevni uporabi, uporabljali dlje časa, se lahko začne na njih nabirati umazanija, poleg tega vaša roženica, ki jo leča prekriva in ki dobiva kisik iz okolja in ne iz krvi, saj nima žilic, ne bo nemoteno dihala. To seveda ne pomeni nič dobrega za vaše oči oziroma za vaš vid. Enako velja tudi za druge leče, na primer tedenske, mesečne, polletne, letne ... Nosite jih le toliko časa, kot svetuje proizvajalec oziroma zdravnik, in jih redno ter pravilno čistite.

Za čiščenje leč uporabljajte za to namenjene tekočine in ne vode iz vodovodne pipe.
Za čiščenje leč uporabljajte za to namenjene tekočine in ne vode iz vodovodne pipe. FOTO: iStockphoto

2. Leče lahko čistim kar z navadno vodo

Verjetno se vsakemu, ki nosi kontaktne leče, včasih zgodi, da nima pri roki tekočine, izdelane posebej za čiščenje leč, in jih mora pač za nekaj ur namočiti kar v navadno vodo. To je vsekakor bolje, kot da jih pustite na zraku in jih po tem, preden jih spet vstavite oko, navlažite kar s slino. A tako kot naj bo uporaba dnevnih leč več kot en dan prej izjema kot pravilo, naj vam tudi namakanje leč v navadni vodi iz pipe nikar ne preide v navado. V vodovodnih ceveh in posledično vodi iz njih se namreč lahko začnejo razmnoževati kakšni mikroorganizmi, med njimi tudi tako imenovana acantamoeba, ki lahko okuži roženico ter povzroči bolečo infekcijo, imenovano keratitis, ki se zdravi z antibiotiki in protiglivičnimi zdravili. Včasih je okužba tako huda, da kljub zdravljenju pusti posledice – roženica se lahko zabrazgotini, kar še dodatno okvari vid in lahko celo zahteva operativno zdravljenje.

3. Z lečami lahko brez skrbi plavam

Tudi plavanje in še bolj potapljanje z lečami v bazenu, reki, jezeru lahko povzroči okužbo z acantamoebo. Poleg tega lahko kontaktno lečo tudi izgubite. Zato je bolje, da si, ko se odpravite na plavanje in potapljanje, leče odstranite. Če ste tako zelo kratkovidni in imate tako visoko dioptrijo, da brez leč skoraj ničesar ne vidite ter si zato preprosto ne predstavljate, da bi šli v vodo brez njih, potem se vsaj nikar ne potapljajte in tunkajte, temveč glavo ves čas držite nad vodo. Tako boste možnosti, da vam voda, v kateri se nahaja acantamoeba, pride v oči, krepko zmanjšali.

Če je le mogoče, leče pred plavanjem in potapljanjem odstranite in se v vodo podajte brez njih.
Če je le mogoče, leče pred plavanjem in potapljanjem odstranite in se v vodo podajte brez njih.FOTO: iStockphoto

4. Leče niso primerne za otroke in starostnike

Ta trditev nikakor ne drži, kajti kontaktne leče ne poznajo starostnih omejitev. Nosijo jih lahko tako otroci kot starejši ljudje, če le zdravnik oceni, da so primerni kandidati za nošenje leč, in če jih seveda dobro prenašajo. Sploh pri najstnikih, ki so aktivni in se ukvarjajo s takšnimi in drugačnimi športi, so leče pogosto dobrodošle in se izkažejo za odlično rešitev. Sicer je menda po zadnjih raziskavah sodeč povprečna starost, pri katerih se ljudje odločajo za leče, približno 13 let.

5. Leča mi lahko zdrsne za oko

Že res, da lahko leča pobegne z mesta, na katerem naj bi bila, vendar nikakor ne more pobegniti za oko oziroma za zadnjo stran očesa, trdijo strokovnjaki. Lahko zdrsne na stran ali pod zgornjo ali spodnjo veko, vendar se jo da z malo spretnosti brez težav spraviti nazaj na roženico, na kateri mora biti. Oko je namreč zgrajeno tako, da zaščitna pregrada, ki se vije pod zgornjo in spodnjo veko, preprečuje vdor leče za oko.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587