Veliko ekstremnih diet je zasnovanih tako, da se je treba odpovedati določenim živilom oziroma skupinam živil, kar za organizem, ki za nemoteno delovanje potrebuje prav vse hranilne snovi – beljakovine, škrob, ogljikove hidrate, tudi sladkorje in maščobe – predstavlja precejšen šok. S tem, ko ga za krajši ali daljši čas prikrajšate za katero skupino živil, ga prisilite, da deluje v pogojih, ki zanj niso naravni, to pa lahko privede do težav. Raziskave so namreč pokazale, da so imeli tisti, ki so se lotili hitrih diet, manj energije ter hkrati večje težave s koncentracijo, nekateri so bili zaradi ekstremnega hujšanja celo sila razdražljivi in slabe volje. Ena od nevarnosti, ki jih prinašajo hitre, ekstremne diete, pa je tudi upočasnjen metabolizem.
2. Nezaščiteni spolni odnosi
Če imate že vrsto let stalnega spolnega partnerja, za katerega ste popolnoma prepričani, da vam je zvest in da nima nobene spolno prenosljive bolezni, je to povsem nekaj drugega, kot če ste intimni s kakšnim prijateljem ali znancem, s katerim niste v resni zvezi, ali če se v posteljo podate celo z neznancem. V teh primerih je nujno, da se zaščitite s kondomom, ki še vedno velja za edino zaščito pred spolno prenosljivimi boleznimi, pa še kondom ne predstavlja 100-odstotne zaščite. Če si namreč dopovedujete, da je prijatelj, s katerim sta tu in tam intimna, zagotovo zdrav in da od njega ne boste ničesar staknili, ali če se tolažite, da so v razvitem svetu spolne bolezni redkejše kot kje drugje, vas to zagotovo ne bo obvarovalo pred morebitnimi spolno prenosljivimi boleznimi, pa najsi bo to okužba z virusom HIV, virusi HPV, ki lahko povzročijo genitalne bradavice, genitalni herpes ali v skrajnem primeru celo raka na materničnem vratu. Skratka, nezaščiteni spolni odnosi vsekakor sodijo na seznam zdravju res nevarnih navad, zato bodite odgovorni in se ustrezno zaščitite.
3. Pomanjkanje spanja
Že res, da nekateri potrebujejo več spanja, drugi manj, a zadnje raziskave kažejo, da v povprečju odrasla oseba potrebuje od sedem do osem ur spanca na noč, da potem čez dan povsem nemoteno funkcionira. Če spite manj oziroma če vam kronično primanjkuje spanja, vam morda to sprva ne bo povzročalo prav nobenih zdravstvenih problemov, a dolgoročno gledano se lahko pojavijo težave s koncentracijo, britanska študija, izvedena leta 2007, pa je celo pokazala, da je pomanjkanje spanca povezano s povečanim krvnim tlakom in tveganjem za srčni infarkt ali kap. Raziskovalci so namreč dognali, da je pri tistih, ki spijo pet ali manj ur na noč, tveganje, da bodo umrli zaradi kardiovaskularne bolezni, kar 1,7-krat večje kot pri tistih, ki spijo sedem ur in več.
4. Odklanjanje sadja in zelenjave
Vitamini in minerali so za dobro počutje in zdravje izrednega pomena. Ker ključno pripomorejo k močnemu imunskemu sistemu, marsikdo zmotno misli, da je treba sadje in zelenjavo jesti predvsem v hladnejših delih leta, ko so na pohodu virusna in bakterijska obolenja. A to ne drži. Vitamine in minerale naše telo potrebuje skozi vse leto – ne le za krepitev odpornosti, temveč tudi za lep, sijoč videz ter dobro psihično počutje, pravijo strokovnjaki.
5. Izpostavljenost stresu
Dolgotrajna izpostavljenost hudemu stresu je velik napor za organizem. Povzroči lahko glavobole oziroma migrene, nespečnost, težave z želodcem in črevesjem, kronično utrujenost in splošno izgorelost, načne lahko vaš imunski sistem … Poleg tega lahko kronični stres vodi tudi v depresijo, alkoholizem, motnje hranjenja, veča lahko celo tveganje za bolezni srca in ožilja. Zato je vsekakor dobro, da se stresnim situacijam kolikor se le da izogibate. Če pa imate stresno službo ali zasebno življenje, pa vsaj najdite učinkovite tehnike sproščanja, ki vas bodo res dodobra sprostile in ki bodo vsaj delno ublažile škodljive vplive stresa na vaš organizem.
Seveda je to le nekaj zdravju škodljivih navad. Na spisek se uvršča še marsikaj drugega, na primer pretiravanje z alkoholom, kajenje, izogibanje telesni aktivnosti in podobno. Ker vsak zase najbolje ve, kaj dela narobe in katere njegove navade potencialno škodijo zdravju, je najbolje, da se vsak sam zamisli in pogovori s seboj. Ter tiste res slabe in nevarne razvade enkrat za vselej odpravi.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV