Vizita.si
Čebele, sploh pa ose, znajo biti precej nadležne. Zelo jih privlačijo močni vonji pijač, hrane in žive barve.

Alergije

Pazi, OSAAAAA!!!!!

Mojca Koprivnikar
25. 08. 2009 17.38
2

Potepanje v naravi je prijetno, a kaj, ko se lahko zgodi, da se na vas spravi ena od nadležnih žuželk. Ne pustite, da vam pokvarijo užitke. Dermatologinja Meta Admič je ponudila nekaj nasvetov, kako ravnati, ko vas piči žuželka, in kako se pred piki lahko zaščitite.

Osebe, alergične na pike, morajo imeti s seboj vedno prvo pomoč!

Prva nevarnost na vas preži že na travi. To so majhne pršice – trombikule, ki vas lahko dodobra popikajo in povzročijo številne srbeče izpuščaje na izpostavljenih delih telesa.

Preden se odpravite na sprehod v naravo ali pa na vrtnarjenje, se zato zaščitite s primernim zaščitnim sredstvom. Pri tem ne pozabite zaščititi tudi obleke. Zlasti pomembno je, da temeljito prepojite ovratnike, rokave in robove hlač. Pomembno je tudi, da se po prihodu temeljito stuširate s čim bolj vročo vodo, obleko pa temeljito operete v vroči vodi (nad 40 stopinj). Pranje v hladni vodi ni učinkovito. Pršice se namreč lahko obdržijo na obleki in se od tam kasneje preselijo na vašo kožo.

Travniki gostijo tudi klope

Klope najpogosteje najdemo na obronkih gozdov, v podrastju, travi, listju, na nizkih vejah. V toplih dneh so najbolj živahni v dopoldanskem času in popoldne, preden se znoči. Kadar je oblačno, napadajo ves dan. Zlasti aktivni so ob vlažnem vremenu in ob zmernih temperaturah. Ob hudi vročini in v močnem deževju počivajo.

Če opazite prisesanega klopa, ga odstranite s pinceto ali s pinceto, ki jo kupite v lekarni. S pinceto klopa zagrabite čim bliže glavi. Po odstranitvi mesto vboda razkužite. Če glavica ali del telesa ostane v koži, se obrnite po pomoč na svojega zdravnika, ki bo preostanek odstranil. Nikakor pa klopa ne mažite z olji ali laki.

Da bi preprečili pik klopa, priporočamo v prvi vrsti primerna, predvsem bela oblačila, ki prekrivajo večji del telesa. Z redno uporabo repelentov lahko zmanjšamo možnost za okužbo. Treba jih je nanašati pogosto, po možnosti vsaki dve uri, ne pozabite jih nanesti tudi na oblačila, nogavice in čevlje.

Kaj pa nadležni komarji?

Komarji povzročajo neprijeten, močan srbež, zaradi katerega se praskate in prav s praskanjem lahko okužite mesto vboda.  Okužba se pokaže kot intenzivnejša rdečina, ki je topla, otekla in občutljiva ob dotiku, lahko se tudi zagnoji.

Alergologinja Nisera Bajrovič svetuje, da si v primeru pike ose ali sršena pomagamo s hladnimi obkladki, ker pa so njihovi strupi zelo termolabilni, nekateri priporočajo tudi gretje mesta vboda.

Okužbo lahko preprečite tako, da vbodno mesto operete s tekočo vodo in milom oziroma razkužite z dezinfekcijskim sredstvom. Močnejši srbež olajšate s hladnimi obkladki ledu ali mrzle vode. Namažete pa ga lahko tudi z antihistaminsko kremo ali tekočim pudrom.

Bolje kot zdraviti je preprečiti, zato prostore in postelje zaščitite s primernimi zaščitnimi mrežami ali insekticidi (pršila, tekočine ali tabletke v posebnih aparatih, ki jih je treba priključiti na električni tok).

V naravi se pred komarji najbolje zaščitite z repelenti, ki vsebujejo razna kemijska sredstva ali naravne ekstrakte rastlin. Nanašati jih je treba po navodilih.
V naravi se pred komarji najbolje zaščitite z repelenti, ki vsebujejo razna kemijska sredstva ali naravne ekstrakte rastlin. Nanašati jih je treba po navodilih.FOTO: iStockphoto

Kaj pa če se na nas "spravijo" ose, čebele in čmrlji?

Pri večini ljudi čebele, ose, sršeni in čmrlji povzročijo bolečo oteklino, ki traja nekaj dni. Dobro pa je vedeti, da je njihov pik najbolj nevaren, če vas piči v usta ali žrelo. Oteklina, ki nastane, namreč ovira dihanje in lahko pride tudi do zadušitve.

Posebno nevarnost pa piki predstavljajo za tiste, ki so nanje alergični. Zato morajo osebe, alergične na pike, s seboj vedno nositi komplet za prvo pomoč in ga ob morebitnem piku tudi takoj uporabiti. Ne glede na pripomočke pa je čim prej treba poiskati zdravniško pomoč.

V primeru anafilaktičnega šoka (to je najhujša reakcija na pik ose, čebele, čmrlja ali sršena, ki je zelo redka) je potrebna nujna zdravniška pomoč. Znaki šoka so: srbenje, otekanje ustnic in žrela, bolečine v trebuhu, bruhanje, driska, bledica, zojenje.

Preden pridete do zdravnika, si lahko pomagate tako, da na mesto pika položite obkladke z ledom in ga namažete z antihistaminsko kremo. Predel pika pa je treba še posebej imobilizirati. Če gre za pik na roki ali nogi, podvežite mesto nekaj centimetrov nad pikom, čim bliže trupu. Če se oteklina razširi do povoja, ga je treba premakniti za pet do deset centimetrov. Pomembno je tudi, da oseba, ki jo je pičila žuželka, počiva.

Kako se lahko zaščitimo pred nadležnimi žuželkami?

Za ose je znano, da jih privlačijo močni vonji pijač, hrane in žive barve. Pikajo predvsem, ko se čutijo ogrožene. Zato jih nikar ne vznemirjajte. Ko letajo naokoli, ne mahajte po njih. Če se ustavijo nekje na telesu, obmirujte in odletele bodo same. 

Po travnikih hodite s pokritimi deli telesa in primernimi oblačili. Ose, pa tudi čebele, rade sedajo na mokre površine. Izogibajte se dezodorantom, lakom za lase, parfumom, dišečim kremam, dišečim sredstvom za sončenje itd. Privlači jih tudi vonj po znoju. Najbolj odkrite dele telesa je dobro namazati z repelenti. Nikoli in nikdar pa ne drezajte v njihova gnezda!

In kaj, ko nas piči?

Čebele, sploh pa ose, znajo biti precej nadležne. Zelo jih privlačijo močni vonji pijač, hrane in žive barve.
Čebele, sploh pa ose, znajo biti precej nadležne. Zelo jih privlačijo močni vonji pijač, hrane in žive barve. FOTO: iStockphoto

Čebela ob piku v koži pusti želo. Čebelje želo nežno izvlečete iz kože, najbolje kar z noževo konico, poskusite lahko tudi z nohti. Odstranjevanje s pinceto ni priporočljivo, saj lahko s stiskanjem povzročite, da se vrečica s strupom prebode in se strup razlije po vaši koži.
Mesto vboda operite z večjo količino vode, nato pa namažite z antiseptično kremo in po možnosti še z antihistaminsko kremo v kombinaciji s kortikosteroidom ali tekočim pudrom. Na boleč del položite obkladke z ledom ali mrzlo vodo.

Strup, ki ga sproščajo čebele, ose in sršeni, povzroča v glavnem lokalne znake na koži – če pa je pikov več, se sprosti več strupa in večja je možnost resnejše reakcije. V tem primeru je treba čim prej poiskati zdravniško pomoč.

Kadar se lokalni reakciji pridružijo slabost, vrtoglavica, glavobol, bolečine v trebuhu ali celo težave z dihanjem in obsežnejše otekanje, je treba nemudoma poiskati zdravniško pomoč, saj gre očitno za alergijsko reakcijo.

Svoje mnenje in izkušnje lahko izrazite tudi na našem FORUMU.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662