Antiperspiranti
Antiperspiranti za razliko od preostalih pripomočkov, ki so na voljo v boju proti znojenju in neprijetnemu telesnemu vonju, delujejo tako, da znojenje preprečujejo. Aktivne sestavine v njih namreč zavirajo delovanje žlez znojnic, tako da se znoj iz telesa pravzaprav sploh ne izloča oziroma se izloča v bistveno manjši količini. A mnenja strokovnjakov o uporabi antiperspirantov so različna. Medtem ko eni pravijo, da niso zdravju škodljivi in da jih lahko brez strahu uporabljate, spet drugi opozarjajo, da s tem, ko mašijo oziroma ožijo pore, pravzaprav zavirajo naravne procese telesa. Ker se strupi, sicer izločeni prej, zdaj ne sproščajo več iz telesa, naj bi se odpadne snovi zadrževale v organizmu in lahko posledično povzročale škodo. Nekateri celo namigujejo, da bi lahko bila prav pretirana raba antiperspirantov povezana s povečanim tveganjem za nastanek raka dojke. A do zdaj nobena že opravljena študija, ki je ugotavljala morebitno povezanost redne uporabe antiperspirantov in raka dojke, teh namigovanj ni potrdila. So si pa strokovnjaki enotni, da antiperspiranti zagotovo niso primerni za tiste, ki imajo občutljivo kožo, ter da jih ne potrebujejo osebe, ki se tudi v najhujši vročini znojijo le v manjši meri.
Klasični dezodoranti
Dezodoranti nikakor niso sinonim za antiperspirante. Gre namreč za preparate, ki por ne ožijo in ne preprečujejo potenja, temveč le prikrijejo neprijeten telesni vonj. Nekateri vsebujejo tudi snovi, ki zavirajo množenje bakterij na koži, ki so zaradi tega, ker razgrajajo znoj, pravzaprav krive za neprijeten telesni vonj. A prav ti dezodoranti, ki so sposobni uničevati bakterije na koži, jo lahko pretirano izsušijo ali sprožijo kakšne bakterijske reakcije, zato je morda v primeru, da jih vaša koža ne prenaša dobro, bolje poseči po takšnih bolj naravnih, ki ne vsebujejo cinkovih in aluminijevih spojin niti alkohola. Na tržišču se da dobiti takšne dezodorante, ki vsebujejo močno odišavljena naravna olja, na primer olje sivke, žajblja, limonine trave in podobno ...
Naravni kristalni dezodoranti
Ne vsebujejo nikakršnih aluminijevih, cinkovih in drugih spojin, temveč so narejeni na osnovi naravnih mineralnih soli. Te na koži ustvarijo nekakšno zaščitno plast, ki deluje antiseptično in preprečuje razmnoževanje bakterij na koži, ki so glavni krivec za to, da naš znoj smrdi. Naravne kristalne dezodorante najdete tako v obliki kamnov kot tudi stikov, roll-onov, sprejev. Njihova glavna prednost je tudi ta, da ne povzročajo alergijskih reakcij in da ne dražijo kože ter da nudijo dolgotrajno in učinkovito zaščito pred neprijetnim telesnim vonjem.
Posegi proti potenju
Proti pretiranemu potenju lahko uporabimo tudi botoks, sicer večini najbolj znan kot sredstvo za glajenje gub. Botoks, ki ga z injekcijo vnesejo na področje pazduhe, dlani ali stopal, namreč omrtviči oziroma onemogoči delovanje žlez znojnic, ki pa si čez čas spet opomorejo, zato je treba postopek ponoviti. Druga možnost pa je ultrazvočno razbijanje oziroma uničevanje žlez znojnic. Ta postopek žleze, prek katerih se izloča znoj, trajno onemogoči in s tem se potenje na nekem delu telesa popolnoma izniči ali pa vsaj občutno zmanjša. Sicer pa je žleze, ki skrbijo za potenje, možno tudi kirurško izrezati, požgati ali kako drugače operativno uničiti. A takšni drastični ukrepi pridejo v poštev le pri tistih, ki se res drastično znojijo, ki jim to močno načenja kakovost življenja in ki so seveda izčrpali že vse druge možnosti.
Seveda pa ob vsem tem nikar ne pozabite, da je osnova v boju proti neprijetnem telesnemu vonju še vedno ustrezna higiena. V vročih poletnih dneh se prhajte večkrat dnevno, če je to le izvedljivo, in si dobro namilite ter operite tiste najbolj problematične dele telesa – pri nekaterih so to pazduhe, pri drugih stopala, pri tretjih lasišče, pri četrtih intimni predeli. Po prhanju vedno oblecite sveža oblačila, pa četudi ste majico pred tem nosili le dve uri in še nima pretirano močnega vonja. Enako velja za spodnje perilo in nogavice. Vedno se po prhanju obrišite s svežo, čisto brisačo. Če se da, nosite odprte čevlje, oblačila pa naj bodo iz naravnih materialov, ki dobro 'dihajo' in lažje prepuščajo vlago kot sintetični materiali. Če ste nagnjeni k prekomernemu znojenju, posegajte tudi po takšnih oblačilih, na katerih se potni madeži manj vidijo, poleg tega pazite, da vam srajce in majice ne bodo preozke, sploh v predelu okrog pazduhe. Lahko pa si omislite tudi ščitnike za pazduho, ki vpijajo znoj in tako ščitijo obleko.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV