Rezultati postenja: očistili in razstrupili boste organizem ter ga rešili sluzi in kislin, tako boste okrepili svoje zdravje in se morda rešili še kakšne zdravstvene težave, povečali pa si boste tudi telesne in umske sposobnosti. To je dovolj razlogov za motivacijo in vztrajanje pri zdravem življenjskem slogu tudi po postu. Takšnega dosežka ne gre kar tako zavreči.
Zaradi tega je pomembno, kako se boste prehranjevali in kakšno hrano boste uživali po zaključenem postu. Pravilen zaključek je morda najpomembnejši del posta in zahteva posebno pozornost, pravi Marjan Videnšek, svetovalec za zdrav življenjski slog in poznavalec postenja. Posebno pri daljših postih bi lahko bil začetek hranjenja s prevelikimi količinami napačne hrane zelo boleč.
Prehrana prvi dan po postu
Post prekinete zjutraj s sadjem (jabolkom, pomarančo ali skodelico jagod, malin, borovnic oziroma s katerim koli drugim sezonskim sadjem, najboljše je, če je biološko pridelano). Za kosilo nadaljujete s skledo solate, za večerjo pa zopet zaužijete vaše najljubše sezonsko sadje. Pomembno je, da vmes ne pozabite piti naravnih sokov, čajev, juhe in seveda vodo.
Drugi dan
Drugi dan po postu že lahko jeste konkretnejšo hrano, vendar še vedno pazite, da ne obremenite želodca oziroma celotnega prebavnega trakta. Čez noč namočene suhe slive ali fige s kozarcem vode naj bodo zajtrk drugi dan po postu. Tokrat si omislite še sadno malico. Za kosilo zopet skleda solate, za večerjo pa ponovno sadje.
Tretji dan
Poleg suhega in sezonskega sadja ter zelenjave tretji dan dodate tudi manjše količine semen, najboljša izbira so zmleta sončnična, bučna in lanena semena.
V nadaljevanju, po tretjem dnevu, si jedilnik popestrite s slastno, zdravo, a surovo hrano in pijte veliko zelenjavnih ter sadnih sokov. Zakaj je surova hrana tako pomembna? Zato, ker boste s tako hrano učinek posta povečali, ta namreč pomaga pri izgradnji novih zdravih celic. Ravno zato je pomembno, da po zaključenem postu, čim dlje uživate surovo hrano. Nikar pa ne uživajte ocvrte, pečene in industrijsko predelane hrane. Iz jedilnika bi morali črtati tudi hrano iz bele moke, večino mlečnih izdelkov in žal tudi sladkarije.
Kako naprej?
Tudi v prihodnje vztrajajte pri prehranjevanju s polnovredno, če se le da ekološko pridelano hrano. Uživajte ob sladkanju s sadjem in okusno zelenjavo. Ne pozabite na semena, oreščke, suho sadje, ki so izjemno bogat vir vitaminov in snovi, ki jih vaš organizem potrebuje.
Po končanem postu uživajte zmerne količine hrane in ne naprezajte želodca, jejte počasi in hrano dobro prežvečite. Čezmerno prenajedanje po postu ima lahko zdravstvene posledice, občutite pa lahko tudi bolečine v predelu okoli trebuha. Vendar pa Marjan Videnšek pravi, da se večina ljudi, ki se odloči za postenje, vede odgovorno in s hrano ne pretirava.
Razvajajte se tudi s sprehodi v naravi, tekom. Poskusite se gibati vsaj trikrat tedensko. Zagotovite si dovolj počitka in poskusite živeti umirjeno življenje s čim manj stresa, zaključuje Marjan.
ŠE NEKAJ RECEPTOV:
Endivja solata z rdečim radičem
Za dve osebi boste potrebovali 400 gramov endivje solate in 100 gramov rdečega radiča ter poljubni solatni preliv. Solato natrgamo na koščke ter postrežemo s solatnim prelivom.
Solata iz ajdove kaše
Potrebovali boste 120 gramov ajdove kaše, pol česna in pol avokada. Ajdovo kašo namočite v toplo vodo (stati mora od 12 do 24 ur), ko je dovolj mehka jo odcedite. Medtem pripravite avokado, ki ga skupaj s česnom zmešate v mešalniku; ko je masa kremasta, dodate še ajdovo kašo.
Sladica: banane z jabolki
Potrebujete dve jabolki, dve banani, malo cimeta, kardamon, 60 gramov namočenih rozin. Iz jabolk naredite jabolčni sok, kar vam ostane gostega od jabolk, zmešate s pretlačenimi bananami. Iz jabolčnega soka, kardamona in cimeta v mešalniku naredite omako, ki jo prelijete na kremo iz pretlačene banane in gošče jabolk ter posipate z rozinami.
Svoje mnenje in izkušnje lahko izrazite tudi na našem FORUMU.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV