Z MRI napravo so strokovnjaki preučevali nenavadni fenomen, ob katerem s pritiskom na naše členke slišimo pok. Zanimalo jih je, kaj sploh povzroči nenavadni zvok in kaj se med tem zgodi. Posnetek, s katerega je razvidna notranjost sklepov na rokah med tem, ko pritisnemo nanje, so objavili na YouTubu.
Sklep, ki povezuje dve kosti, je obdan s hrustancem. Vsak konec hrustanca pa je obdan s sinovialno tekočino, ki vlaži sklepe in vsebuje raztopljene pline, vključno s kisikom in dušikom. Ko pritisnemo na sklep in pride do ločitve dveh površin, se plini iz tekočine sprostijo in ustvarijo majhen zračni žep, ki je na MRI posnetku viden kot majhen bel mehurček. Takrat zaslišimo pok, proces pa imenujejo tribonukleacija. ''Naši podatki kažejo, da je tribonukleacija tista, ki povzroči pokanje sklepa,'' so zapisali zaključku raziskave.
Čeprav so nas pogosto strašili, da si s pokanjem členkov lahko škodujemo, pa strokovnjaki za enkrat tega še ne morejo potrditi. ''Trenutna literatura in spoznanja na tem področju so zmedena glede tega ali lahko pokanje členkov povzroči škodo, a za enkrat še niso uspeli dokazati, da prinaša degeneracijo sklepov,'' so še zapisali.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV