Še več, predstavnica ameriškega ortopedskega združenja dr. Cary Zinkin iz Floride je naštela nekaj težav, ki se lahko pojavijo, če nenehno nosite japonke.
1. Poškodbe prstov
Kot pojasnjuje dr. Zinkinova, se japonke stopala držijo le s trakom tkanine, zaradi česar se morajo vaši prsti oprijeti čevlja, da ta ostane na stopalu. Ponavljajoče oprijemanje lahko čez čas vodi do prekomerne uporabe mišic na prstih, kar lahko sproži vnetje tetive ali kit, ki povezujejo vaše mišice in kosti. Vnetje tetive je boleče in vodi do raztrganin ali razpok tetive. Poleg tega lahko prekomerno nošenje te obutve privede do upogibanja prstov na nogah in spodbudi nastanek bolečega kostnega izrastka ob palcu.
2. Kosti
Japonke stopalom ne omogočajo nikakršne zaščite, zato so poškodbe stopal v njih pogostejše. Kakršen koli udarec lahko vodi do majhnih razpok v kosti, ki potrebujejo čas, da se zacelijo.
3. Bakterije
Študija Univerze v Miamiju je leta 2009 pokazala, da je v povprečju na enem paru japonk okrog 18 000 bakterij, vključno z nevarno Staphylococcus aureus bakterijo, ki povzroča infekcijo kože, pljučnico, zastrupitev s hrano, sindrom toksičnega šoka in zastrupitev krvi. Poleg tega so na njih pogoste tudi fekalne bakterije.
4. Prostor med prsti
Japonke so na stopalo pritrjeni s tkanino, ki seže med palec in kazalec na nogi. Tkanina, ki drgne kožo med hojo, lahko povzroči boleče žulje, ki se napolnijo z vodo, da ščitijo globlje plasti kože.
5. Gležnji
Ker noga v japonkah nima prave opore, pravzaprav spremenite način hoje. Študija Auburn univerze je odkrila, da ljudje z japonkami delajo manjše korake in s peto ob tla udarjajo z manj vertikalne sile, kar lahko spremeni naravno hojo in sproži bolečine v gležnjih, kolenih, bokih ali hrbtu.
6. Podplati
V japonkah so vaša stopala v nenehnem gibanju. To pa povzroča trenje. Če se vaše obuvalo premika po stopalu navzgor in navzdol, lahko povzroči poškodbe kože in boleče žulje. Ti se še posebej pogosto pojavljajo, če se vaša stopala precej potijo.
7. Notranji stopalni lok
Nenehno nošenje teh natikačev lahko vodi tudi do plantarnega fasciitisa – delnega natrganja mišic notranjega stopalnega loka, kar povzroča hude bolečine na spodnjem delu stopala. Bolečina je pogostejša zjutraj, ko vstanemo, saj so takrat mišice v stopalnem loku nekoliko krajše in manj prožne, čez dan pa lahko bolečina mine in se znova pojavi ob dolgotrajni stoji, hoji ali teku.
V redkih primerih se pojavi tudi plosko stopalo. Do te deformacije pride, ko pri obremenitvi pride do oslabitve vezivnega tkiva in se stopalni loki znatno znižajo ali popolnoma izginejo. Stanje je pogostejše pri osebah s prekomerno telesno težo, osebah, ki se redko gibajo in imajo slabo držo.
8. Peta
Poškodbe mišic notranjega stopalnega loka lahko povzročajo tudi bolečine v peti in se razvijejo v trn petnice. Gre za kostni izrastek, ki nastane kot posledica kroničnega vnetnega procesa in draženja narastišča plantarne fascije na petnici. Stalna napetost ali vlek dolge ligamentne strukture na dnu stopala namreč povzroči rast točkovne kostne tvorbe, ki draži mehko tkivo in živce v predelu pete.
Vse te težave, ki se lahko razvijejo, ne pomenijo, da se morate odpovedati japonkam. Je pa dobro, da jih ne nosite ves čas. Poleg tega pazite, da izberete takšne, ki nudijo več opore - to lahko preizkusite tako, da skušate upogniti natikače. Če se ti z lahkoto upogibajo, jih raje vrnite na nakupovalno polico in izberite takšne z močnejšim podplatom. Če je možno izberite tudi takšne, ki se vaše noge oprijemajo še na zadnji strani s trakom preko pete. Sicer pa je dobro, da si za dolgotrajno hojo, stojo ali športno aktivnost izberete čevlje z boljšo oporo.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV